Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=215289)

p.saw 23-11-2014 16:02

Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Czy ktoś z kolegów (koleżanek) ;) ma takie doświadczenia i mógłby się nimi podzielić? Chodzi o domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu krok po kroku. Posiadam na szybie czołowej dużą osłonę pod lusterkiem, co oznacza, że jest miejsce na czujnik. Mój focus to wersja titanium, więc podejrzewam, że wiązki powinny być. Wiem, że należy zakupić taki czujnik oraz wyłącznik świateł z pozycją Auto. Czy konieczna jest aktywacja? Czy "zabieg" wykonać w ASO (samochód na gwarancji), czy można samemu ogarnąć temat? Czy części kupować w ASO czy używki? Ponoć czujnik w ASO kosztuje "grosze".
Z góry dziękuję za wskazówki. :)

weuek 23-11-2014 16:48

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
A pojeździłeś autem z takim czujnikiem? Jesteś pewien, że to cie uszczęśliwi? Bo ja mam i uważam to za gadżet zupełnie bezużyteczny.

p.saw 23-11-2014 19:04

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Co do zasadności to już moja ocena.;) Jeździłem i aktualnie jeżdżę z takim czujnikiem w mondeo. W focusie będę zakładał DRL LED i czujnik zmierzchu pozwoli na całkowite zapomnienie o włączaniu świateł, szczególnie latem (zimą lub w pochmurne dni automat nie jest już taki jednoznaczny). Automatyczne wycieraczki akurat sobie bardzo chwalę.:D

tedi_k 23-11-2014 20:18

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Kluczowa dla możliwości dodania czujnika deszczu/zmierzchu jest szyba a nie osłona za lusterkiem. Zwykle szyby są pomalowane na czarno na całym obszarze czujników i tego lakieru nijak się nie da zdrapać - wówczas założenie czujnika wiąże się z wymianą szyby. Trzeba popatrzeć z przodu na szkło w samochodzie z czujnikiem a potem u siebie i wszystko będzie wiadomo...

p.saw 24-11-2014 09:51

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Dzięki Tadeusz. Sprawdzę.8)

krystianen 24-11-2014 10:16

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
p.saw tak jak rozmawialismy puszka za lusterkiem to polowa sukcesu. Powinno byc mozliwos montazu. U mnie mam miejsce przygotowane razem z wiazka.

tutaj masz taki czujnik.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

dodam ze ja tez sie przyzwyczailem do tego drobiazku w innym aucie i teraz brakuje...

jadja 24-11-2014 11:07

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Do tego czujnika, jako podkładka jest jeszcze potrzebna żelowa "poduszka" z silikonu. Także do zdobycia w Allegro.

mayak 27-11-2014 23:22

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
w swoim FF2 dołożyłem czujnik deszczu do zwykłej szyby - przykleiłem ramkę mocującą czujnik pomalowałem odpowiedni obszar na czarno, ale jest z tym trochę zabawy :)

p.saw 28-11-2014 12:40

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Ja nic takiego (na szczęście) nie muszę robić ;) Ale chciałbym wiedzieć dokładnie co powinienem kupić i jak zamontować (taki step by step). :wink:

jadja 28-11-2014 16:38

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Czy zamalowanie na czarno jest ze względu na estetykę z zewnątrz, czy też musi być w związku z elementem światłoczułym, który także jest w czujniku deszczu?

mayak 28-11-2014 16:49

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Estetykę

jadja 28-11-2014 18:45

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Dzięki. Skoro tak, to mogę sobie to darować i spróbować zamontować sobie ten czujnik. Moim wyborem jest lewy, górny róg szyby, dobrze osuszany przez wycieraczkę a stwarzający jednocześnie szansę na lepszy docisk do szyby na drodze jakiegoś wspomagania mocowania za pomocą "konstrukcji" doklejonej(?) do lewego, przedniego słupka. Na razie jednak to wstępna faza przemyśleń.
A tak w uzupełnieniu - co to za obudowa lusterka? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tedi_k 28-11-2014 20:23

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Obudowa jak obudowa - pod komplet kamer i czujnika deszczu (kamera czytająca znaki, kamera/czujnik automatycznych świateł drogowych). Tu masz stosowną szybę przednią "pasującą" do tej obudowy [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mayak 01-12-2014 11:14

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
wątek o montażu czujnika w FF3:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - Kuga 2 ale elektronika jest taka sama jak w FF3

Wrobel1000 18-05-2016 18:44

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Podepnę sie pod ten temat ponieważ nie chce zakladać nowego. Mam szybe z dużym panelem pod lusterkiem w którym mam czujnik activ stop. Obok jest niepodłączone złącze. Do czego ono służy?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...7c153f7091.jpg

kuuba89 18-05-2016 20:19

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Przeznaczenie wtyczek wyjaśnione niżej. Poprzednio źle zidentyfikowałem.

Wrobel1000 18-05-2016 22:53

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Dzieki. Chcialbym dodać lusterko fotochromatyczne i zastanawiam sie gdzie jest oryginalnie podlaczone. Dodsm ze nie mam panelu w podsufitce.

bestia150 19-05-2016 06:59

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Czujnik deszczu ma 3 kable i czarną wtyczkę. Ta czerwono-czarna może być do lusterka.

tedi_k 19-05-2016 08:34

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Po kolei...
1) Za panelem mają swoje miejsce (mogą być zainstalowane) następujące moduły:
- GPSM (odbiornik GPS dla potrzeb powiadamiania o wypadku);
- lusterko fotochromatyczne (jego podłączenie)
- czujnik deszczu
- laserowy czujnik CitiStop (ten masz)
- kamera czytania znaków.

2) Spośród tych systemów Twoja wiązka przewidziana jest dla:
- CitiStop (bo go masz)
- GPSM (czarno/czerwona wtyczka)
- lusterka fotochrom (jasna wtyczka)

Nie masz wiązki do czujnika deszczu (mała czarna wtyczka z 3 przewodami i nie masz wiązki do kamery czytania znaków (biało-czarna wtyczka na 5 pinów z 4 kablami).

Tak więc trochę Ci się ta Twoja szyba marnuje... Można parę fajnych rzeczy dołożyć, tylko trzeba zmienić wiązkę - rzecz jest wykonalna...

Wrobel1000 19-05-2016 08:46

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Jesli chodzi o tą czarno/czerwoną wtyczkę to wyglada tak:

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...6d6725eb40.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...7f69fe9e0f.jpg

A ta jasna wtyczka to gniazdo i wtyk

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...7330eea4b1.jpg

Nadal nie wiem gdzie podłączyć lusterko które z tego co widziałem potrzebuje 3 przewody.

adnim 19-05-2016 09:55

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
@/tedi_k u mnie też jest taka samo jak u @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] 1000 tylko że u mnie dodatkowo ten GPSM jest. Mówisz że jasna wtyczka do lusterka może być ?? Jak to podłączyć ?

tedi_k 19-05-2016 10:22

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Sprostowanie.
Ta szara wtyczka to jest przejściówka do wiązki kamer. Czyli z niej powinny wychodzić przewody na czujnik laserowy CitiStop (i wychodzi...), kamerę czytania znaków i czujnik deszczu. Trochę za mało w niej przewodów, więc potrzeba by coś dokładać...
Lusterko powinno mieć osobną wiązkę i jej nie ma...

gavin2002 19-05-2016 10:42

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Tak może być, bo w tej wiązce (od titanium), którą u siebie wymieniłem nie ma wtyczek od lusterka ściemnianego, ani od czujnika deszczu.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/851793/temp/1.jpg

adnim 19-05-2016 11:10

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
No ok, a żeby wymienić całą wiązkę to dużo roboty ?? Skąd ona idzie i co trzeba rozbierać ?

gavin2002 19-05-2016 11:14

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Idze spod nóg pasażera, prawym słupkiem w podsufitke. Nie trzeba wymieniać, trzeba dołożyć troche kabelków.

adnim 19-05-2016 11:43

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
No i extra fajnie by było jeszcze wiedzieć gdzie sie wpiąć chcąc dołożyć fotochrom i czujnik deszczu.

kuuba89 28-05-2016 21:35

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Panowie,
CityStop wymaga czujników ABS z detekcją kierunku ruchu ? Innego niż "podstawowy" czujnika kąta skrętu kierownicy ? Lub czegoś jeszcze prócz samego LIDARu i standardowo montowanych podzespołów ?
Będę wdzięczny, jeżeli ktoś posiadający taki system (najlepiej bez automatycznego parkowania) udostępni VIN lub konfigurację odczytaną z BCM'a poprzez Focccusa/UCDS'a.
Dzięki.

orczyk5 12-07-2016 14:24

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
1 załącznik(i)
Podczas wymiany lusterka na fotochrom i czujnika deszczu.....podsufitką przy mikrofonie znalazłem taką wtyczkę. Do czego to (bo ma aż dwa kabelki)?

tedi_k 12-07-2016 20:45

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
N-ty raz: wiązka kontrolki wyłączenia poduszki pasażera. W FF3 i pochodnych kontrolka ta wyjątkowo umieszczona jest na podsufitce (w panelu lampek/schowka/mikrofonu).

orczyk5 13-07-2016 08:05

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Dzięki za informacje bo nie każdy jest Masterem a niektórzy są nawet laikami ;). To mam nadzieję, już ostatnia pytanie w tym temacie. Z lusterka fotochromatycznego wychodzą 3 kabelki (czarny, pomarańczowy i fioletowy) a z czujnika też 3 (niebieski, czarny i brązowy). Należy je podłączyć za schowkiem do wtyczki C4ROOF.
Od użytkownika RB-NET (wielkie dzięki) mam info, że czujnik podłącza się do C4_13 i C4_17 i jeden do masy (czy ta masa to gdziekolwiek? a najlepiej gdzie w oryginale to się podłącza). Lusterko podlacza sie do C4_16 C7_19 badz 20 i masa.
Jakby ktoś mógł tak łopatologicznie wesprzeć :)

maciej_b 02-01-2017 10:03

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], czy lusterko i czujnik sa połączone bezpośrednio z c4ROOF czy może po drodze jest jakaś kostka pośrednia.

adamek2828 31-05-2017 14:52

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Bezpośrenio

Bump: Dodatkowo do czujnika zmierzchu potrzebne jest inne pokrętło regulacji świateł.

Po rozebraniu przezemnie standardowego czyli bez literki A okazuje się ze płytka scalona ma w sobie 4 pozycje.
Jak kupie czujnik zmierzchu to zrobie test. bo moze wystarczy tylko zmodyfikować plastiki i obędzie się bez kupowania.

Potrzebuje info od magików ile kabli powinno wchodzić do pokretła z xenonami.

U mnie są 4 kabelki a płytka moze miec maksymalnie 6 .

pawelolszewski 22-08-2018 07:51

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Hmm a jak pozbyć się tej farby która jest w miejscu czujnika?Sa pozostałe czujniki i tam jej nie ma. Jest jakiś sposób na nią?

Hooch180 22-08-2018 08:21

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Cytat:

Napisał pawelolszewski (Post 3020687)
jak pozbyć się tej farby

Wymienić szybę.

Tej farby nie da się usunąć bez uszkodzenia powierzchni szyby. Ta farba "wżera" się w szybę.

A czujnik deszczu potrzebuje idealnej powierzchni aby działał dobrze.

maciej_b 22-08-2018 09:08

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Hmmm ciekawe rzeczy kolega pisze.

Ja zdrapalem dokładnie te farbę nożem z zaokraglonym ostrzem (nie może to być np tapeciak). Schodzila normalnie bez większego oporu. A i szyby po tym zabiegu nie musiałem wymieniać...
Czujnik działa wzorowo.

pawelolszewski 22-08-2018 19:35

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
A jak wyciąć wtyczkę C4? Jest tam mało miejsca i nie chce nic urwać[emoji53]

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

maciej_b 22-08-2018 19:44

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Nic nie wycinaj... lepiej wypnij. ��
Faktycznie ciężko wychodzi. Trzeba odbezpieczyc po obu stronach jakimś małym srubokretem. Pozycja pracy przy bcm jest co najmniej niewygodna...

pawelolszewski 23-08-2018 08:01

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Zjadło mi literkę:)nic nie mam zamiaru wycinać, o wypięcie chodziło własnie. Dobrze rozumiem że ten jakby uchwyt muszę podważyć delikatnie z 2 stron (są tam jakby ząbki) i wtedy kostka wyjdzie?

Bump: I jeszcze jedno pytanie, zna ktoś wymiar pinów które są w tej kostce (będę musiał dołożyć i zastanawiam sie jakie mają wymiary). Pewnie w szarej kostce w osłonie będą tego samego rozmiaru)

kriski 23-08-2018 09:56

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
Witam.
Samych pinów nie dostaniesz, trzeba wyjąć od jakiegoś dawcy. Mogę koledze odsprzedać tę wtyczkę za całe 25 zł., lub instalację podsufitki za 50...mam 2 szt.na zbyciu. Piny wraz z przewodami możesz wypiąć.
Dokładając przewody do C4 w BCMi, nie poprowadzisz ich tak jak w oryginale, musiałbyś zdejmować całą deskę i stelaż....ale spoko, można ominąć, choć wg mnie to nie profesjonalne. Co do wtyczki nie pchaj żadnych wkrętaków...podważasz palcem dźwignię i sama wychodzi. Dla wygody zdejmij schowek pasażera-to tylko 5 wkrętów torx.

pawelolszewski 23-08-2018 10:03

Odp: Domontowanie czujnika zmierzchu/deszczu
 
co masz na myśli pisząc instalacje podsufitki?Co wchodzi w jej skład?będę zainteresowany zakupem:)
No własnie próbowałem podważyć (do góry) i jakoś stawia opór a nie chcę niczego połamać. Tam są po bokach małe ząbki i podważanie nie powodowało nic co by wskazywało na wyjście złącza.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.