Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=58149)

romekstanek 30-12-2008 01:35

[MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Bardzo często używam swój samochód wieczorami kiedy jest już ciemno. Na tylnym siedzeniu mam zamontowany fotelik dla dziecka. To co bardzo mnie frustruje to brak oświetlenia tylnego kabiny. Tapicerkę mam czarną, fotelik jest czarny, fotele przednie dla wygody podróżujących są wysokie i bardzo skutecznie blokują światło aby się nie przedostało na tył auta. Czasami podczas jazdy żona coś szuka w torbie czy chce nakarmić dziecko i jest tak ciemno że masakra. Włączenie oświetlenia z przodu nic nie daje. Jak na chorobę to światła z przodu jest aż za dużo. W lusterkach, centralne, i kierunkowe. Tak naprawdę bez sensu są trzy lamki z przodu. No ale to jest moje zdanie. To tyle historii.
Moje pytanie. Ponoć szczęśliwcy posiadają takowe oświetlenie w swoich fordach. Może któryś z nich wie czy można takie samemu zainstalować. Widziałem w internecie klosz z kostką i jakimś ringiem za całkiem niskie pieniądze. wyciąć tapicerkę, zamątować fizycznie klosz ale do czego podłączyć. Nie posiadam otwieranego dachu to droga do przedniego światła jest prosta. Czy jest jakieś oryginalne podłączenie. Jak ten temat ugryźć? Może jest inny sposób na doświetlenie tylnych siedzeń POMOCY.!!!

Piccolo_Jr 30-12-2008 01:56

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Wedle mojej wiedzy będziesz sobie musiał pociagnać przewód od przedniej lampki bo chyba instalacji do lampki nad tylną kanapą nie ma - zdaje mi się że wogóle taka nie wystepowała ale jeśli jest inaczej to naprawdę ze świecą takich aut szukać.
Sam mam plan na założenie takowej (lampka lezy sobie nawet w szafie) tylko będę się musiał do elektryka udać bo moje umiejętnosci mi na taką zabawę nie pozwalają...

romekstanek 30-12-2008 02:24

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
muszą istnieć takie auta bo na allegro roi się od lamp oświetlenia tylnego kabiny. Na ebay znalazłem z kostką i ringiem. bardzo pomocne by było zdjęcie lub link do zdjęcia samochodu z zamontowaną taką lampką. gdzie dokładnie ma się znajdować. ja niestety nie mam nikogo znajomego kto ma takie auto.

cober 30-12-2008 03:12

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Ja coś takiego samego robiłem w Corsie z 4 lata temu. Najłatwiej Ci będzie podpiąć się pod oświetlenie główne z przodu (najlepiej tuż przy żarówce gdzie są złącza - można wcisnąć/podlutować dodatkowe przewody). Miejsce montażu to wybór raczej należy do Ciebie, między podsufitką a dachem jest dość miejsca - jak odchylisz podsufitkę sam znajdziesz najlepsze miejsce. Oprawkę/oprawki kupiłem na szrocie z jakiegoś innego samochodu, koszt ok 20zl wtedy. Tylko żarówka musi zwykła - np. taka jak z przodu - widziałem jak pewien ktoś chciał wmontować halogen, który rozgrzewa się nawet do 300stC. Ja w kombi mam nad bagażnikiem taką lampkę - jest na samym środku więc nic jej nie przeszkadza, a dla Ciebie może być idealna.

arturek 30-12-2008 08:13

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Witam
Poprzedni miałem Focusa 1 i tam dokładałem lampkę tak:
(opis w pliku PDF)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Aktualnie mam mondeo mk III i dokładałem lampkę tą samą metodą.
Nad tylnym siedzenim można założyc taką samą lampkę jak nad lusterkiem.
Musisz tylko dokupić inną ramkę na lampkę.
Za ramkę płaciłem w ASO 60zł.
Opis dla mondeo masz tutaj:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Takie same lampki jak w mondeo koło lusterka masz w:
- Focusa 1 (nie wiem jak 2)
- mondeo MK III oraz MK IV (osobiście sprawdzalem)
- Fiesta

pozdrawiam
Arturek

Cytat:

Napisał Piccolo_Jr
chyba instalacji do lampki nad tylną kanapą nie ma - zdaje mi się że wogóle taka nie wystepowała ale jeśli jest inaczej to naprawdę ze świecą takich aut szukać....

Wersja np. ghia miała fabrycznie lampkę.
Aktualnie znajomy ma mondeo mk IV i ma tylną lampkę

romekstanek 30-12-2008 12:30

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
dziękuję wszystkim za wyczerpujące informacje. Jako ciekawostkę powiem, że pojechałem do serwisu i okazało się że klosz lampy jest niewiele droższy niż na ebay a dokładnie 10.21 funta nr F1526789, ramka 8.34 funta nr F1433145, żarówka 1.2 funta nr F6119281. Wszystkie ceny plus vat 15% Koleś w serwisie powiedział, że te numery są jednakowe w całej anglii we wszystkich autoryzowanych serwisach forda. Zapytałem się go o kable oryginalne bo jeżeli model Ghia posiada takowe to powinny ine być na stanie. Nie mógł ich znaleźć (są napewno) ale podpowiedział mi , że nie które auta mogą mieć podprowadzone kable z kostką. Zapytałem jak to sprawdzić. Powiedział że bardzo prosto. Podsufitka z tyłu auta trzyma się na dwóch klipsach po obu stronach przy słupkach. Wystarczy odczepić te dwa klipsy i delikatnie zajrzeć do środka czy mamy szczęśćie czy nie. Jeżeli nie mamy oryginalnych kabli to powiedział, że będę musiał ciągnąć je aż do bezpieczników a to już grubsza robota. Ile w tym prawdy. nie wiem. Jedna dodatkowa żarówka nie powinna dawać za dużego obciążenia. Może koleś tak powiedział bo tak jest bezpieczniej. Ludzie potrafią robić dziwne rzeczy np wymieniając żarówki z reflektorów przednich na znacznie jaśniejsze i mocniejsza a potem całe instalacje się palą. Nie są przystosowane do takich obciążeń. Co Wy na to.? Do bezpieczników czy do przedniej lamki. Jakie jest Wasze zdanie.

arturek 30-12-2008 14:16

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Cytat:

Napisał romekstanek
Co Wy na to.? Do bezpieczników czy do przedniej lamki. Jakie jest Wasze zdanie.

A czytałeś opisy które podałem?
Fabrycznie tylna i przednia lampka są podpięte razem

romekstanek 30-12-2008 14:25

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
tak czytałem. Widziałem schemat instalacji na komputerze w serwisie. Facet mi pokazywał dokładnie jak jest podłączona. Od lampy kabel szedł do bezpieczników. Moim zdaniem Ty masz rację bo bardzo dużo układów jest podłączonych pod jedną instalację tj światła, brzęczyk otwartych drzwi i inne.

arturek 03-01-2009 11:49

Re: [MK3] Brak tylnego oświetlenia kabiny
 
Witam
Zobacz jak to zrobiły "niemiaszki"
Nawet lampki przy daszkach przeciwsłonecznych podpięli do lampki przy lusterku:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Dodatkowe lampki do daszków przeciwsłonecznych masz tutaj:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

W podsufitece masz przetłoczenia pod te lampki


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.