Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2006-2014] Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=321355)

Piasek80 23-06-2021 08:15

Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Auto standardowo z motorschade, kręci ale nic poza tym. Skoro sprzedają z uwalonym motorem no to już dobrze wiedzą co go boli i że byle podmianką czujnika tematu (raczej) nie obskoczy.

Pytania w zasadzie dwa:

1) co tam je najczęściej boli, czego się można spodziewać, układ wtryskowy ? rozrząd czy układ korbowy ?
2) czy jest możliwość wymiany całego silnika na inny, może z innych lat produkcji, jakiś lepszy, trwalszy, poprawiony, a moze w ogóle jakoś bezproblemowo przyjmie SWAP innego motoru, np 2.3 z Fiat/PSA

wojtekjanus 23-06-2021 10:55

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Skoro kręci i nie zapiera się, nie stuka, nie wali to już nieźle.
Po takim kręceniu warto by sczytać błędy - mniej zgadywania.

Jeżeli mechanicznie jest ok, to trzeba szukać przyczyny w układzie wtryskowym, koszty mogą dojść do kilku tys. zł.

Uwalony silnik mechanicznie (najczęściej rozrząd, zerwana ramka głowicy i wałki podniesione) nie wróżą nic dobrego w naprawie. Układ korbowo-tłokowy (np. pęknięty tłok - typowa awaria) to duże koszty zakupu nowych części, chyba lepiej wtedy szukać słupka zamiennika w dobrym stanie.
Generalnie wszystkie silniki 2,2 FWD z lat 2006 -2011 jako słupek z głowicą są zamienne, różnią się osprzętem. Czyli można dać mocowo inny silnik (słupek) z tych lat, ale z osprzętem starego silnika będzie miał stare osiągi. Nie każdy osprzęt jest zamienny w odniesieniu do zainstalowanego PCM i oprogramowania - np. turbosprężarka, bo są z zaworem upustowym lub VGT; mają zupełnie inne sterowanie i wiązkę.

Ale używanych silników 2,2 z tych lat jest sporo na rynku, więc można kupić prędzej lub później taki sam z osprzętem - wtedy jest mniej kombinowania ...

Boblo 25-06-2021 11:34

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Do mnie też jedzie laweta z transitem w wersji " motorschade" :). Z tymi silnikami to porażka,.. wczoraj rozmawiałem z kimś kto 120tys. temu wymienił silnik na regenerowany bo mu tłok wypaliło. I teraz w tym nowym to samo. Rozsądek podpowiada, ze to wtryski. Ale przecież zarówno wtryski denso jak i siemensa jeżdzą w wielu innych autach i tam tłoków nie wypala i nie pękają. Więc nie chce mi się wierzyć, że to wina tylko wtrysków. Bo konstrukcyjnie taki wtrysk do 1,6hdi i 2,2 tdci siemensa to w środku jest to samo. Różnią się tylko obudową, gabarytami i parametrami.

Piasek80 25-06-2021 11:43

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Cytat:

Napisał Boblo (Post 3352079)
nie chce mi się wierzyć, że to wina tylko wtrysków.

no właśnie to jest ciekawe... bo przecież wtrysk jest wtrysk, dzisiaj 90% silników na takich samych jeździ. Różnią się numerami, trochę budową zewnętrzną ale zasada działania identyczna dla każdego.
Czy tam coś jest nie halo z komora spalania, czy konstrukcją denka tłoka albo samym materiałem tłoka że tam się takie spustoszenie robi po stosunkowo niedużych przebiegach.
Chyba że to nie wina wtrysków a pomp które szybko tracą swoje parametry nie generując prawidłowego ciśnienia wtrysku, dalej rozpylania przez co wtrysk leje i to by mogło tłumaczyć notorycznie wypalanie dziur w tłokach.
Albo coś z chłodzeniem tulei cylindrowych skutkiem czego w cylindrach panują dużo wyższe temperatury

Boblo 25-06-2021 11:54

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Jakikolwiek spadek ciśnienia wywalałby z pewnością kontrolkę i tryb awaryjny. A silniki to chyba wywodzą się z tych samych co jeździły w mondeo mk3. Tam padały pompy i wtryski ale nie słyszałem żeby komuś pękł tłok lub się stopił. Co do pękania ( pisałem już o tym w innym wątku ) - poprosiłem znajomego derektora z Ford Polska o zasięgnięcie info czemu pekały tłoki. I oddzwonił do mnie po chwili, że rozmawiał z kolegą od spraw technicznych i tłoki pękały bo było źle zrobione oprogramowanie i tloki zbyt wcześnie dostawały duży moment i nie wytrzymywały. Na wiosnę 2015 wprowadzono poprawkę oprogramowania, która to ponoc usunęła. Nawet podał mi numer akcji ale nie pamietam teraz. Niestety czytałem, że komuś w Transicie z 2016 też popekały tłoki, a raczej już miał poprawiony soft,... więc ręce opadają.

Piasek80 25-06-2021 11:59

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Silnik o którym ja piszę jest z `09-`10r także do tak wiekowych "dziadków" raczej poprawionego oprogramowania nie zrobili.

Boblo 25-06-2021 12:08

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Cytat:

Napisał Piasek80 (Post 3352091)
Silnik o którym ja piszę jest z `09-`10r także do tak wiekowych "dziadków" raczej poprawionego oprogramowania nie zrobili.

Zawsze mozna podjechać do ASO i poprosić o podłaczenie do kompa. Jak będzie jakaś aktualizacja to wgrać. To chyba nie są duże pieniądze. Bo z tego co kojarze to tłoki pękały już od początku mk7. Czyli i na wtryskach denso i potem na siemensach.

wojtekjanus 25-06-2021 13:28

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Cytat:

Napisał Piasek80 (Post 3352082)
Chyba że to nie wina wtrysków a pomp które szybko tracą swoje parametry nie generując prawidłowego ciśnienia wtrysku, dalej rozpylania przez co wtrysk leje i to by mogło tłumaczyć notorycznie wypalanie dziur w tłokach.

To jest układ CR, a nie z pompą rotacyjną.
Jeżeli pompa CR już nie ma takiej wydajności, że zawór SCV nie jest w stanie jej wysterować - to silnik wchodzi w tryb awaryjny.

Pęknięcia tłoków to najczęściej wina wtryskiwaczy w połączeniu z ciężką eksploatacją.

Boblo 25-06-2021 13:40

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 3352120)
Pęknięcia tłoków to najczęściej wina wtryskiwaczy w połączeniu z ciężką eksploatacją.

Myslę, że wszystkie inne dostawczaki też czasami cięzko pracują, a nie tylko te z silnikami 2,2. I w innych jakoś nie słychać tak często o pekających tłokach jak własnie w 2,2. Bo tu to jest prawie standard. A co do wtrysków ( pisałem chyba tez o tym w innym watku ) rozmawiałem z czlowiekiem, który regeneruje wtryski i powiedział mi, że często do niego trafiają wtryski własnie od 2,2 w celu sprawdzenia bo silnik padł ( tłoki ). I powiedział, że 3/4 tych wtrysków jest ok. i trzyma parametry. Pozostałe mają pewne odchyłki ale nie jakieś wielkie zeby aż tłok wypaliło. Wtryski, w których ewidentnie jest do kitu, że mogłyby uszkodzić tloki jest niewiele wśród nich,.. kilka procent. Warsztat oczywiście ma interes, żeby powiedzieć, że wtryski są do kitu i zarobić na regeneracji ale ja tego człowieka już trochę znam ( miałem mondeo mk3 :) ) i mysle, że powiedział mi prawde.

wojtekjanus 25-06-2021 14:32

Odp: Silnik 2.2TDCI 115KM możliwa wymana ?
 
Każdy typ silnika ma swoje charakterystyczne cechy, zalety i wady, być może fordowskie silniki rodziny Puma są podatne na pęknięcia tłoków. Ale nie jest prawdą, że to cecha tylko dieslowskich silników Forda. Wystarczy zajrzeć na inne fora - tam jest podobnie.

Problem jest natury ogólnej, po części związany z rygorystycznymi przepisami ekologicznymi, a po części z tym, że standardy materiałowe nie nadarzają za możliwościami technicznymi umożliwiającymi w dieslach uzyskanie dużych mocy z pojemności silnika.

Eko-prawodawcy tego nie widzą i za grosz nie rozumieją, zaś producenci są zmuszeni do przerzucenia podwyższonych kosztów awaryjności pojazdów na użytkowników. Wszyscy z nich tak postępują, a że wszyscy są w takiej samej sytuacji - to ich to nie boli. To jest coś w rodzaju cichej zmowy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.