Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Auto przegrzewa się (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=124337)

Piotrek1986 01-03-2011 20:30

Auto przegrzewa się
 
Witam

Mam problem, otóż zacznę od początku, około miesiąca temu zauważylem że nie wyłaczą mi się wentylator po zgaszeniu auta przez kilka minut nawet jak nie mial 90 stopni on sie załączał. Mechanik stwierdził że moduł od wiatraka się popsuł więc zakupiłem na allegro używkę. Wymieniłem i było ok, lecz dziś zauważyłem następującą rzecz , zagrzałem auto ostro ( wracając do domu) auto osiągneło 100 * C załączył się wentylator wszystko cacy ALE czemu zbiornik wyrównawczy był zimny ? Dodam że wymieniłem termostat DUŻY na nowy łacznie ze zmianą modułu. Czyżby mały był walniety ?
Czy zi8mne małe rurki wchodzące do zbiornika wyrównawczego będąc zimne jak i zbiornik przy DOBRZE zagrzanym silniku to ok ? Mam mondeo mk3 200. Proszę od odpowiedzi.

matrog19 01-03-2011 20:55

Odp: Auto przegrzewa się
 
U mnie jest zawsze płyn zimny w zbiorniku i kilka kolegów z forum powiedziało mi, że też tak mają jak pytałem. Nie mam problemów z trzymaniem ani osiągnięciem temeratury roboczej

tlopuc 01-03-2011 21:06

Odp: Auto przegrzewa się
 
Coś Ty zrobił, że tak zagrzałeś brykę? Jeszcze do tego w zimę :)
Przez zbiornik się płyn chyba nie przelewa, i może dlatego był zimny?

Piotrek1986 01-03-2011 21:07

Odp: Auto przegrzewa się
 
A chłodnica ? teoretycznie jak zagrzeje auto porzadnie duży termostat powinien się otworzyć i puścić gorącą wodę na chłodnicę zgadza się ? I za co dokładnie odpowiada mały termostat ? ponieważ znajduje się on przed dużym .... jesteś mi w stanie opisać działanie 2 termostatów ?


ps. Właśnie się sam zastanawiam, bo nie katowałem go a jazda 120 km/h nie powinienem go tak zagrzać......

matrog19 01-03-2011 21:27

Odp: Auto przegrzewa się
 
Coś nie tak kolego bo mojego ostatnio do 180km/h bujnąłem i się duży termostat raczej za bardzo nie otworzył bo chłodnica była zimna ale rura do niej ciepła. Wskazówke miałem tak jak zawsze milimetr przed połową.

horm 01-03-2011 22:11

Odp: Auto przegrzewa się
 
Na A2 pędziłem 190 km/h non stop i nawet na moment nie przekroczył 90 oC pomimo lipcowego upału. Mondeo ma wyjątkowo wydajny system chłodzenia więc problem jest. Kolego przejedź się aż zacznie temperatura przekraczać 90 oC i zatrzymaj się nie wyłączając silnika. Poczekaj chwilkę i obserwuj temperaturę. Jeśli zacznie raptownie spadać, wyłącz motor i sprawdź czy chłodnica jest gorąca. Sprawdzisz w tym momencie czy układ pracuje prawidłowo. Jeśli będzie zimna to prawie na pewno termostat. Jeśli natomiast dalej będzie rosła to nie czekaj tylko zgaś autko. Sprawdź przy okazji poziom płynu w w zbiorniku wyrównawczym. Jeśli będzie go mało to nie dobrze. Tyle na początek. Odpisz jak tam poszło. Jeszce jedno. Nie jedź autem które zaczyna wchodzić z temperaturą na czerwone pole bo to kosztuje.

martinez07 01-03-2011 22:51

Odp: Auto przegrzewa się
 
Czy przypadkiem w Mk3 wentylator nie załącza się dopiero przy 120 stopniach?

horm 01-03-2011 23:08

Odp: Auto przegrzewa się
 
Chyba 110 ale dokładnie nie wiem. Niech sprawdzi najpierw poprawność działania chłodzenia. Z resztą to czy działa termostat widać również podczas dogrzewania auta. Osiąga 90 oC po czym gwałtownie spada do 70. To jest widoczne zwłaszcza zimą gdy płyn w dużym obiegu jest zimny.

Piotrek1986 02-03-2011 05:27

Odp: Auto przegrzewa się
 
Jest ktoś w stanie odpowiedzieć za co odpowiada mały termostat kiedy sie otwiera i po cholere on jest :/ ??

stecus 02-03-2011 07:55

Odp: Auto przegrzewa się
 
Mały termostat jest termostatem obiegu chłodnicy oleju (tzw wymiennika ciepła) Działa to na bardzo prostej zasadzie, jeżeli silnik jest zimny mały termostat o ile jest sprawny zamyka obieg na chłodnicę oleju do tej pory aż płyn chłodzący osiągnie około 85 celcjuszy, potem termostat powoli zaczyna się otwierać i puszcza obieg cieczy na wymiennik ciepła aby chłodzić olej który z reguły jest bardziej gorący niż płyn. Co do ciepłej chłodnicy, może się robić ciepła pomimo sprawnego dużego termostatu i to jest normalne ponieważ wchodzi do niej wyjście z chłodnicy oleju po otwarciu małego termostatu. Mondeo ma bardzo fajnie rozwiązany uklad chłodzenia, na pewno lepszy niz w VW Audi na pompowtrysku którego zagrzanie przy małych prędkościach graniczy z cudem. Bylo wspomniane żeby uważać na przegrzanie mondeo, moim zdaniem nie da się tego zrobić. Padła mi kiedyś pompa wodna, zbrakło skali na wskaźniku, wskazówka poszła aż za czerwone pole, mondek w takim przypadku sam się zabezpiecza, nie dało się jechać szubciej niż 40 km/h i więcej niż 1500 obr/min a w końcu sam wyłączył silnik. Nie znaczy to jednak że można lekceważyć wskaźnik temp.poza pionem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.