Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Usterka silnika (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=88794)

waldas 15-01-2010 08:36

Usterka silnika
 
Dzień Dobry Wszystkim.

Przepraszam że zamieszczam tu posta dotyczącego innego modelu Forda ale ze względu na podobny silnik ,myslę ze ktoś z uzytkowników Mondeo spotkał sie z podobną usterka.

To mój pierwszy wpis na tym forum chociaż od dawna jestem jego biernym fanem.

Od 2,5 roku jestem zadowolonym uzytkownikiem S-max z silnikiem 2.0 TDCI.
Autko spisywało się świetnie i bezawaryjnie pokonało odległość 75 000 km.

Do czasu.
Jako że jest zima i nawierzchnia dróg nie pozwala na szybką jazdę ,więc mało kiedy
moja prędkość jazdy osiąga 100 ( tym bardziej że w ostatnim czasie sporadycznie wyjeżdzam poza miasto ). Jednak parę dni temu gdy jezdnia była czarna i sucha
jakoś tak mi się pojechało trochę szybciej i na wyświetlaczu pojawił się komunikat
" Usterka silnika ". Trochę się wystraszyłem , zwolniłem - komunikat zgasł.

Zaczołem próbować.
Do prędkości 96 - 98 km/h - wszystko ok.
Powyżej tej prędkości - komunikat "usterka silnika " i spadek mocy silnika
Jednak gdy uda się rozpędzić do około 110 (bardzo długo to trwa ) - komunikat gasnie i troszkę mocy przybywa ale tylko troszkę.
Szybciej jechać nie próbowałem (brak odpowiedniej drogi i slisko )
Na postoju silnik pracuje ładnie , równo i prawidłowo reaguje na pedał gazu w pełnym zakresie obrotów.
Jadąc na biegu 1,2 lub 3 auto osiąga pełne obroty bez problemu jednak ze względu na bieg nie osiąga prędkości.

Jako że mieszkam w miejscu gdzie nie ma serwisu Ford - a ,udałem się do serwisu Renault . Panowie wysłuchali mojej relacji ,podpieli komputer i " ilość błedów 0 " - mówią że są bezradni. Kazałem wymienić filtr paliwa i sprawdzić rurę dolotową powietrza. Rura jest w porządku jednak w pojemniku filtra było parę kropli wody i drobniutkie żóltawe opiłki.
Wszystko wypłukali ,wyczyścili , wpakowali nowy filtr.
Za doradą ,do baku zalałem pod korek ON Verva i dwie buteleczki uzdatniacza do ON.
Pojechałem na próbę i niestety - bez zmian.

Wypada dodać ze autko regularnie poddawane było wszystkim czynnościom serwisowym.( tj. wymiana olejów ,filtrów itd. ) Wypada również wspomnieć że jestem 2 właścicielem i nie mam 100 % pewności że stan licznika jest prawdziwy (gdy go kupowałem ,miał rok i na liczniku 25tyś.km przejechane we Włoszech )

Piszę tego posta mając nadzieje ze ktoś z Was spotkał się z taką usterką i doradzi mi gdzie pogrzebać ,zanim zmarnuję cały dzień urlopu i wybirę się do serwisu Forda.

Jako że podobny silnik zabudowany jest w Mondeo pozwolę sobie zamieścić ten sam wątek w dziale Mondeo. ( myślę że admin go z tamtad nie wytnie )

Pozdrawiam
i oczekuję konstruktywnych podpowiedzi.
Waldas

radzio_s 15-01-2010 10:50

Odp: Usterka silnika
 
Musisz pojechać do Forda i dokładnie zdiagnozować.
Ale niepokojace są te opiłki, o ile są to opiłki.
Jeśli wolno jeździsz i nasz DPF to może się zapchał.
Bez diadnozy na IDS się nie obędzie

mir200 15-01-2010 12:39

Odp: Usterka silnika
 
miałem tak po zakupie nowego samochodu- ale wtedy miałem uszkodzony moduł zamykania drzwi tylnych ( uszkodzony od nowości albo...?). Po wymianie modułu i zresetowaniu kompa już sie nie powtórzyło ( ponad 10 miesięcy). Także podejrzewam jakąś przypadłość w elektronice.

jvc 15-01-2010 13:22

Odp: Usterka silnika
 
Może faktycznie DPF się zapchał

waldas 15-01-2010 14:11

Odp: Usterka silnika
 
W necie znalazłem przepis na wypalenie DPF - u domowymi metodami.
Ktoś pisał ( temat dotyczył B5 ) ze należy jechać ok. 15-20 minut na biegu 3 z predkościa
ok.80 km/h. Poprzez wysoką temperature silnika i spalin nastąpi wypalenie sadzy zgromadzonej we filtrze.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?

jvc 15-01-2010 14:36

Odp: Usterka silnika
 
No jak się nie da jechać z większą prędkością to tak też można

andree74 16-01-2010 19:20

Odp: Usterka silnika
 
no jesli chodzi o domowy sposob...to ja mialem przypadek kiedy zaswiecila mi sie "kontrolka silnika" (ten pomaranczowy silniczek)....i oczywiscie umowilem sie na diagnoze w ASO, ale jeszcze zachcialo mi sie przejechac kawalek coby widziec co mowic kiedy juz bede w serwisie... Mowiac w skrocie : jechalem na biegu drugim z predkoscia obrotowa okolo 2500 obr/min, pokonalem tak jakies 10-15 km oczywicie nie jednym ciagiem poniewaz droga byla dosc kreta, pod gorke i z gorki a odcinek drogi niezbyt dlugi wiec jezdzilem tam i z powrotem . Kiedy przyjechalem do domu zgasilem silnik, odpalilem go jeszcze raz .... i zrezygnowalem z wizyty w serwisie bo kontrolka juz sie nie pojawiala.
Wspomne jeszcze o tym ze kiedy kontrolka sie swiecila slychac bylo ze silnik inaczej pracuje (odczucie podobnie kiedy silnik jest np. obciazony przy wlaczaniu klimatycacji) a zapach spalin za samochodem byl wyraznie odczuwalny. Co do przyspieszenia to nie moge sie wypowiedziec bo staralem sie nie katowac silnika jechalem delikatnie i tylko na biegu 2-gim.Komunikatu zadnego komuter nie wyswietlal tak jak u kolegi, wiec nie wiem czy to ten sam przypadek. Odnosnie tego co ktos napisal na temat wypalania DPF to moje zdanie jest takie ze predkosc i bieg akurat tutaj ma nie tak duze znaczenie, chociaz pewno w takim zestawieniu biegu III i predkosci 80 km/h na nim osiagnietej najlatwiej i najbardziej prawdopodobne jest uzyskac (podczas normalnej eskploatacji) odpowiednie parametry potrzebne do tego aby komputer zainicjowal proces wypalania.

waldas 18-01-2010 13:08

Odp: Usterka silnika
 
Dorwłem troche czasu i postanowiłem spróbować wypalić filtr.
Jeżdziłem przez godzinę na 2 - 3 biegu utrzymując obroty silnika w granicach do 3500.
Brak pozytywnego efektu. Usterka jak świeciła tak świeci.
Pozostaje serwis ?!

kozu44 18-01-2010 13:26

Odp: Usterka silnika
 
Miałem takie przejscie z DPF. Po zaświeceniu kontrolki usterki silnika nie udało mi się wypalić DPF-ujazdą z wysoką prędkością obrotową silnika. Po podpięciu do kompa u kumpla wyskoczyły 3 błędy, z tego jeden dał się usunąć, a 2 pozostałe nie. Jeden z nich dotyczył właśnie DPF, drugi jakiejś pierdoły bez znaczenia. Niestety zabezpeiczenia mondka przerosły sprzęt kolegi i musiałem jechać do serwisu. W serwisie mechanik stwierdził, że jakkolwiek z trudnościami udało mu się włączyć "wymuszone wypalanie DPF-u" (tak się wyraził) i do tej pory jeździ bez zarzutu (przygoda w VIII 2009 - jakieś 10kkm temu). Od tej pory zawsze pilnuję aby co 500-1000 km go przegonić. Choć przyznają, że w ostatnich czasach nie jest to takie proste. Na szczęście mam pod bokiem A4 i najczęściej tam.
Ale czy Twój opis pasuje pod DPF to nie dam głowy...

lisec 18-01-2010 13:43

Odp: Usterka silnika
 
Witam

Poniżej masz instrukcję oczyszczania filtra w volvo instrukcja porządniejsza niż w fordzie a

że koncern ten sam to możesz zastosować tą metodę bo filtry pewnie mają te same.

W Volvo to działało jak miałem S60.

Filtr cząstek stałych
(w niektórych wersjach z silnikiem
o zapłonie samoczynnym)
W układzie wydechowym silnika o zapłonie
samoczynnym może być zamontowany filtr
cząstek stałych, który dodatkowo oczyszcza
spaliny. Filtr ten ulega samoczynnej regeneracji,
gdy silnik osiągnie normalną temperaturę
pracy. Zgromadzone w filtrze cząstki ulegają
wówczas powtórnemu spaleniu.
Proces regeneracji filtra trwa 5 do 10 minut.
W tym czasie może być nieco podwyższone
zużycie paliwa.
Jazda w warunkach zimowych
W przypadku, gdy w warunkach zimowych
samochód jest eksploatowany na krótkich
trasach, silnik nie osiąga normalnej temperatury
pracy. Oznacza to, że filtr cząstek stałych
nie ulega automatycznej regeneracji i pozostaje
nieopróżniony.
Gdy filtr zostanie zapełniony w 80%, zaświeci
się żółty trójkąt ostrzegawczy w zespole
wskaźników, a na wyświetlaczu pojawi się
komunikat ostrzegawczy „SOOT FILTER
FULL SEE MANUAL”.
Jeżeli samochód jest eksploatowany na krótkich
trasach w warunkach zimowych, należy
regularnie dokonywać wymuszonej regeneracji
filtra cząstek stałych, aby nie dopuścić do
jego wadliwego funkcjonowania.
• Doprowadzając do pełnego rozgrzania
silnika spowodować samoczynną regenerację
filtra. Najlepiej dokonać tego jadąc
autostradą lub drogą główną. Po osiągnięciu
normalnej temperatury pracy silnika
samochód powinien jechać jeszcze przez
około 20 minut.
• W celu skasowania komunikatu ostrzegawczego
należy po zakończeniu regeneracji filtra wyłączyć zapłon, wyjąć kluczyk z wyłącznika
zapłonu i odczekać co najmniej
3 minuty, zanim zapłon zostanie włączony
ponownie.
• Przy bardzo niskiej temperaturze otoczenia
można korzystać z opcjonalnie montowanej
dodatkowej nagrzewnicy, co przyspieszy
rozgrzewanie silnika.
Ważne!
Całkowite zapełnienie filtra cząstek stałych
spowoduje trudności z uruchomieniem
silnika. W tym stanie filtr przestaje funkcjonować
i wymaga wymiany.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.