Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engine. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=334674)

radzimir95 17-04-2023 17:28

1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engine.
 
Witam wszystkich,
Po zakupie tytułowej foki oddałem auto na podstawowy serwis (wymiana tarcz+klocków, filtry+płyny eksploatacyjne, poduszka silnika i jakiś przewód w silniku).
Po odbiorze od mechanika zorientowałem się, że oddali auto z kontrolką check engine (przy odbiorze nie wsiadałem od razu do auta, bo zaraz po tym jechałem je zarejestrować do urzędu miasta - wsiadłem dopiero po godz. 17 po rejestracji, a warsztat już był zamknięty).
Nazajutrz zgłosiłem problem do mechanika i umówiliśmy się na sprawdzenie tego w "następnym tygodniu". Niestety przed wizytą zdarzył się incydent, tzn. w trasie przy wymijaniu (chciałem gwałtownie przyspieszyć) przy obrotach ok. 3,5-3,7k odcięło silnik, temperatura skoczyła do 120st.C, na panelu wyskoczył komunikat "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd" z wykrzyknikiem i kontrolką check engine.
Po zatrzymaniu pojazdu sprawdziłem:
*płyn chłodniczy wraz ze zbiorniczkiem wyrównawczym (szczelność, kolor płynu, bąbelki itp) - wszystko OK;
*brak wycieków z silnika, brak dymu itp.;
*węże od układu chłodniczego były gorące (tzn. że jest obieg), bez wycieków;
*po odpaleniu auta po ok.3 min. brak jakichkolwiek niepokojących objawów, tzn. temperatura silnika wróciła do 90st.C, auto odpaliło, ruszyło i przyspieszyło normalnie, brak dymu spod maski i rury wydechowej itp.

Podczas wizyty u mechanika okazało się, że zapomnieli przypiąć z powrotem jakieś złącze (o ile mnie pamięć nie myli, wspominali o sondzie lambda). Przypięli złącze jak należy, skasowali błąd w komputerze i miało być OK.

W trakcie następnych 2 tygodni(przejechane jakieś 1000km) auta generalnie nie oszczędzałem, jeździłem dynamicznie. W tym czasie żadnych niepokojących objawów, auto sprawowało się bez zarzutów. Po upewnieniu się że "wszystko" jest OK, postanowiłem sprawdzić maksymalne osiągi auta - i tu niestety historia się powtórzyła, z tym że u mechanika zjawiłem się od razu po zdarzeniu.
Sprawdzane było:
*ciśnienie i szczelność układu chłodniczego;
*czy działa klima,
*szczelność zbiorniczka wyrównawczego oraz korka do zbiornika;
*wentylator chłodnicy;
*klimatyzacja;
Diagnoza: "Ogólnie wszystko OK, nie ma nic niepokojącego w aucie. Jeździć i obserwować."

Wczoraj sytuacja powtarza się, dokładnie w tych samych okolicznościach. Z tym że, kontrolka check engine zniknęła kiedy wsiadłem po pracy do auta (przy wyjeździe do pracy jeszcze się paliła) - wcześniej nie znikała, trzeba było kasować błąd podłączając się kompem.

Mieliście podobne objawy w swojej foce z tym motorem, lub ew. nasuwa się Wam na myśl co jaki może być tego powód?
Przypomnę że auto: nie kopci, nie szarpie, nie bierze oleju czy płynu chłodniczego itp.

Z góry dzięki za podpowiedzi

PS. jeśli w tekście pojawia się amatorszczyzna to wybaczcie - jestem laikiem ;)

tomao 17-04-2023 18:15

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Jeśli nic innego się nie dzieje, można wymienić czujnik temperatury.

BlueCat 17-04-2023 18:21

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Sprawdź jeszcze, czy nie masz zarzyganego silnika olejem lub coś nie jest nim oblepione mocno. Nie chce tu źle wróżyć, ale miałem podobnie z co prawda Peugeotem Boxerem. Objawy takie same jak mówisz. Okazało się, że poszła uszczelka pod głowicą. Jeśli silnik suchy, to tak jak kolega mówił. Wymień czujnik temp.

radzimir95 17-04-2023 20:57

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Mały update:
Silnik czysty bez śladów wycieków oleju, nic nie widać.
Jakieś 2h temu wróciłem od mechanika znajomego. Jechałem tam jakieś 5km, gdzie na miejscu po odkręceniu korka zbiorniczka wyrównawczego chwilowo wybijało płyn chłodniczy i robiła się piana na powierzchni płynu (przy czym temperatura silnika na wskaźniku nie wzrastała).

Ponadto, błąd o którym wspominałem to P1299 - tak pokazał komp. Znalazłem podobny temat na forum:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
z tym że u mnie temperatura silnika wraca do normy momentalnie, reszta objawów dokładnie taka sama.

Mechanik sugeruje grube uszkodzenie układu chłodzącego (nie sprecyzował o którą część dokładnie chodzi, rzekomo "może być wszystko") oraz silnika/uszczelki pod głowicą.
Jak myślicie, czy objawy które opisałem mogą wskazywać na uszkodzenie uszczelki pod głowicą?

tomao 17-04-2023 21:08

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Cytat:

Napisał radzimir95 (Post 3453039)
rzekomo "może być wszystko"

Chyba się trochę przeraził tego silnika. Jeśli jest coś nie tak, to np pęknięta tuleja po zassaniu oleju z kolektora.

edmun 17-04-2023 21:56

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
pytanie jest.
czy ochrona cylindrów od wysokiej temp jest wynikiem uszkodzonej głowicy czy też jest to kwestia czujnika temp.

czujnik kosztuje 50-70 zł a wymiana nie powinna zająć dłużej niż 40 minut. nawet masz mój filmik z GoPro które miałem na głowie jak sam wymieniałem na parkingu pod serwisem.
Oczywiscie z racji że jesteś laikiem, to możesz zlecić to komus kto Ci to wymieni. Jako że wiesz, że przy każdym "mocniejszym" wysiłku błąd wraca, to wymieniasz czujnik i jedziesz przetestować auto.
Natomiast ten mechanik co go masz... no nie wiem.
Albo Ty opisujesz to tak, że wygląda to kiepsko albo mechanik jest kiepski.

Fulara 17-04-2023 22:02

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
dzień dobry
ford

kln1920 18-04-2023 06:29

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Oddaj to auto za wczasu :)

36ha 18-04-2023 09:30

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
Cytat:

Napisał radzimir95 (Post 3453008)
Witam wszystkich,
Po zakupie tytułowej foki oddałem auto na podstawowy ;)

Z tego co piszesz usterka występuje przy większym obciążeniu. Moim zdaniem trzeba sprawdzic przepływy w układzie chłodzenia. W tym silniku są dwa małe obiegi , jeden do nagrzewnicy drugi na chłodnicę oleju i duży obieg na chłodnicę. Być może masz termostat zacięty w pozycji zamkniętej lub częściowo otwartej i podczas np wyprzedzania układ nie jest w stanie odprowadzić zbędnego ciepła. Rozumiem że jak pisałeś mechanik robił test szczelności i niczego się nie dopatrzył ale zasugeruj wykonanie testu na obecność CO2
Jeszcze jedna uwaga jeśli zdarzy CI się taki przypadek to od razu działaj nastawiając ogrzewania kabiny na full w celu schłodzenia/odprowadzenia nadmiarowego ciepła z silnika.

Cytat:

Napisał tomao (Post 3453040)
Jeśli jest coś nie tak, to np pęknięta tuleja po zassaniu oleju z kolektora.

Po zassaniu oleju z kolektora awarii ulegają tłoki na drugim lub rzadziej na trzecim cylindrze. Problem z tulejami miał 1.6eb

Foka mk4 18-04-2023 09:57

Odp: 1.5 Ecoboost 150KM - "Wysoka temperatura silnika. Zatrzymaj pojazd." Check engin
 
U mnie identyczna sytuacja występowała w silniku wysokoprężnym 2.0. Wszystko było dobrze do momentu obciążenia samochodu. Wtedy temperatura wariowała. Winowajcą okazała się pompa wody, a dokładnie plastikowy wirnik osadzony na metalowym wałku. Wirnik obracał się luźno na wałku. Po wymianie pompy wszystko wróciło do normy.
PS. Wszyscy obstawiali pękniętą głowicę :)
Pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.