Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [MK4] - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=36145)

danielr 13-01-2008 20:38

[MK4] - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Piszę ten post, bo potrzebuje rady jak rozgrywać dalej zabawę z fordem.
Problem dotyczy mojego mkIV 2.0 tdci 140 koni z DPF.
Obecnie mam przejechane niecałe 7000 km i już po raz trzeci pojawia mi się komunikat "wymiana oleju".
Pierwszy raz komunikat pojawił się przy przebiegu 1800-1900km w czasie jazdy. Zwróciłem sie z tym do serwisu OMC w Warszawie.
Serwis wykasował mi komunikat o błędzie ale oleju nie wymieniono. Przy niecałych 4000km przebiegu komunikat wyskoczył drugi raz.
Tym razem skierowałem się do serwisu Nova Lublin (bo akurat tam kupiłem auto). Po dłuższej awanturze udało mi sie wymusić na nich wymianę gwarancyjną oleju i filtra. Wówczas tuż po wyjechaniu z serwisu sprawdziłem poziom oleju. Było ok 3/4 na bagnecie. Przypuszczam, że nalali oleju na full ale nie zakręcili silnikiem więc ok 1/4 oleju poszła w układ i w filtr stąd takie wskazanie (brawo serwis...). Wczoraj po raz kolejny wyświetliła mi się wymiana oleju. No i teraz ciekawostki:
Ciekawostka nr 1: tym razem komunikat pojawił się PRZED uruchomieniem silnika. W momencie gdy przekręcam kluczyk mam jeszcze stary nawyk z focusa i czekam aż nagrzeją się świece. Tak więc wsiadłem sobie rano do samochodu i jeszcze przed zakręceniem rozrusznika miałem ten komunikat przed oczami.
Ciekawostka nr 2: Zamiast uruchomić silnik sprawdziłem poziom oleju. Na bagnecie było ponad 2-3mm więcej niż max. Przybyło mi więc od ostatniej wymiany jakieś 25% oleju. A więc 1-1.3 litr na 2000km przybyło.
Z tego co czytam w Internecie wynika, że:
- najprawdopodobniej problem wynika z DPF, który pobiera zarówno olej jak i dodatkowy czynnik tzn. paliwo/jakaś chemia w zależności od wersji. Prawdopodobnie przez jakiś błąd olej zostaje przez to rozcieńczony.
- Volvo naprawia/wycofuje ponad 45 tys. aut przez DPF (te same silniki z PSA)
- To samo dzieje się w innych samochodach z DPF (mazda, audi, opel)
- U użytkowników S-MAXa pomogła aktualizacja oprogramowania.

Szukając ew. przyczyn mam pytanie do użytkowników tego samego silnika. Czy nie macie takich problemow ? Jaki macie styl jazdy ? Na jakich obrotach trzymacie silnik w czasie jazdy. Wreszcie jakie tankujecie paliwo ?
Czy ktoś słyszał o możliwości wyłączenia/wymontowania DPF ? Od odbioru auta (listopad 2007) jestem raz w miesiącu w serwisie z powodu wymiany oleju :) Nie chciałbym tak dalej.

szperaczz 13-01-2008 20:47

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
najdziwniejsze jest to ze oleju przybywa
w starym samochodzie na 99% byla by to uszczelka pod glowica
a jak wygloda poziom plynu chlodniczego :fcp2

danielr 13-01-2008 20:48

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
przybywa bo sie pewnie rozciencza z tym co jest pobierane przez DPF. A dlaczego wraca do ukladu smarowania tego nie wie nikt :(

szperaczz 13-01-2008 20:57

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
przybywa bo sie pewnie rozciencza z tym co jest pobierane przez DPF. A dlaczego wraca do ukladu smarowania tego nie wie nikt :(

niema takiej mozliwosci DPF to filtr czasteczek stalych wiec co tam sie ma rozcieczac

danielr 13-01-2008 21:00

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
no niestety musze cie rozczarowac ale ma sie tam co mieszac.

TiM 13-01-2008 21:07

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
A jak pisałem że z tym silnikiem mogą być kłopoty i że Volvo robi nawrót to nikt nie wierzył!
Współczuję, nowe auto i takie przejścia!
Jeśli stało się to trzeci raz i usterka nie została naprawiona lub została naprawiona tylko częściowo to, zgodnie z polskim prawem, przysługuje Ci bezapelacyjna wymiana zakupionego towaru. Tego jestem pewien i polecam rozmowę (bezpłatną) z rzecznikiem praw konsumenta. To będzie długa i męcząca droga ale gra jest warta świeczki!
Pozdrawiam!

danielr 13-01-2008 21:14

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
No to chyba muszę prawnika zaangażować.

TiM 13-01-2008 21:18

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Moim zdaniem warto. Nie po to kupujesz auto za grubą kasę (NOWE!) żeby od początku mieć z nim problemy.
Powodzenia!

P.S. gdzieś tu już był podobny problem i o ile pamiętam to wystarczyła zmiana softu więc... Jest nadzieja! :fcp4

danielr 13-01-2008 21:20

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
ok. tylko to co mnie najbardziej zadziwia to ze inne marki maja to samo (?!?!) ogólnie DPF to zło ? Zdecydowanie ma to zwiazek ze stylem jazdy. Jak stoisz w korkach to nie kupuj DPF. Przyklad: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

iraas 13-01-2008 21:21

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
- najprawdopodobniej problem wynika z DPF, który pobiera zarówno olej jak i dodatkowy czynnik tzn. paliwo/jakaś chemia w zależności od wersji. Prawdopodobnie przez jakiś błąd olej zostaje przez to rozcieńczony.
- Volvo naprawia/wycofuje ponad 45 tys. aut przez DPF (te same silniki z PSA)
- To samo dzieje się w innych samochodach z DPF (mazda, audi, opel)

Dlatego nikt mnie nie namówi na silnik z filtrem cząstek stałych. Z tego wynikają same problemy, czego jesteś najlepszym przykładem.
Jestem ciekaw, czy ktoś Cię oświecił przed kupnem tego "francuskiego" padełka (chodzi o silnik), ze to się wiąże z wymianą co 60 tyś Filtra cząstek stałych, a to koszt ok. 2-3 tyś. zł.

Swego czasu jeździłem troszkę protoplastą tego silnika w peugeocie 406 (2.0 HDi) i strasznie się zraziłem do tej marki i silnika.
Jak czytam problemy o kole dwumasowym i wtrzyskiwaczach, to wypisz wymaluj jak bym jeździł swoją starą 406 2.0 HDi (te same problemy).

Dlatego wybrałem poczciwy silnik 1.8 TDCi bez filtra cząstek stałych (niższe koszty obsługi serwisowej, co w moim przypadku daje 2-3 tyś zł oszczędności rocznie), a mam ten sam moment obrotowy co Ty w swoim 2.0 TDCi (320 Nm i 340 Nm z overboostem) :568:
Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.