Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [mk3] tdci i olej 10w40 castrol zmiana na syntetyk? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=31539)

tomnet 17-10-2007 19:49

Cytat:

Napisał Pajlot
a tak przy okazji oleju...

jaki jest lany olej oryginalnie do TDCi??? Od nowosci leja pelen syntetyk???

Kupuje za tydzien TDCi i chcialbym wiedziec czym zalac bo autko 2005 rok produkcji.


Pozdrawiam

Oryginalnie 5w30 czyli półsyntetyk o ulepszonych właściwościach, ELF nazywa go Hydrosyntetycznym.

Kronos 17-10-2007 19:56

Pajlot,
Formula E 5w30 pół syntetyk

Pajlot 17-10-2007 21:38

do TDDi lalem caly czas Mobil S 10w40 czyli polsyntetyk i zastanawiam sie na d tym samym do TDCi.....generalnie zadowolony bylem z oleju...ale duzo dobrego slyszalem o Castrolu Magnatec Diesel.

xavi 19-10-2007 07:30

Z góry zaznaczam że do oleju Forda zraziłem się wcześniej, ponieważ przy jego dolaniu na dnie baniaka został szlam, a po zagrzaniu silnika niejednokrotnie z wlewu oleju szedł dym i jechało spalenizną !!!!! – ZGROZA -

Dlatego zacząłem drążyć temat olejów. Czytałem forum, googlowałem itp. itd.

Do rzeczy:
Na stronie Castrola jest narzędzie które dobiera olej do auta.
Wg castrola do TDCI w mondeo najlepszy jest Castrol Magnatec Professional A1 5W-30, a olej dobry to Castrol EDGE 5W-30.

Castrol Magnatec A1 5W-30 ma specyfikację forda. EDGE – nie.

Cena tego pierwszego to 60 zł za litr, ale na allegro jest ten olej w bańkach 5 litrowych po 130 zł (zamówiłem) = 26 zł / litr.

Castrol Magnatec A1 5W-30 ma normy ACEA dla diesli = B1, EDGE 5W-30 to ACEA B2/B3/B4

ACEA dla niewtajemniczonych to norma bardziej restrykcyjna niż API dlatego tą ostatnią pomijam. Im większa liczba przy ACEA tym olej ma lepsze właściwości.

Spędziłem pół dnia na studiowaniu teorii olejów i wyszło, że chwalona Ford Formula E to nic innego jak olej dobry ponieważ ma ACEA = A1/B1 oraz API SL. Jest jedna cecha wspólna w/w olejów – są to oleje o niskiej lepkości - zmniejszające zużycie paliwa (wymaga tego specyfikacja Forda).

Więc niech mi ktoś uzasadni, dlaczego olej posiadający specyfikację Forda jest lepszy od oleju jej nie posiadającego, ale posiadającego lepsze parametry wykazane badaniami służb bezstronnych czyli np. ACEA = A3/B3 lub nawet B4 ??!!??

Przy rozważaniach pomijam podnoszoną często kwestię ceny oleju, aby nie zasłaniać sensu wywodu.

Poszukałem dalej i sam sobie to uzasadniłem – mianowicie A1/B1 to olej specjalnie do Diesla z wtryskiem bezp., a A3/B3 to oleje do samochodów o podniesionej mocy.
Tak czy inaczej oleje z większymi cyframi są teoretycznie lepsze, ale nie koniecznie muszą być stosowane.

Źródło info: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mam nadzieję, że moje dywagacje rozwieją wątpliwości pozostałych userów, a jak nie to zachęcam do dyskusji.

llechu 19-10-2007 13:39

Cytat:

Napisał xavi
Więc niech mi ktoś uzasadni, dlaczego olej posiadający specyfikację Forda jest lepszy od oleju jej nie posiadającego, ale posiadającego lepsze parametry wykazane badaniami służb bezstronnych czyli np. ACEA = A3/B3 lub nawet B4 ??!!??

Jedyne uzasadnienie to takie, że olej forda jest dobry bo jest dobry i tani. :-) Oczywiście można stosować lepszy, nikt nigdy nie napisał, że nie, ale forda jest wystarczający.

[ Dodano: 19-10-2007, 14:41 ]
PS. A z tym szlamem to jakoś chyba miałeś pecha albo kupiłeś z tzw. niepewnego źródła. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby ten castrol za 130zł/5l miał podobne właściwości i z castrola miał tylko butelkę.

tomnet 19-10-2007 15:48

Cytat:

Napisał llechu
Cytat:

Napisał xavi
Więc niech mi ktoś uzasadni, dlaczego olej posiadający specyfikację Forda jest lepszy od oleju jej nie posiadającego, ale posiadającego lepsze parametry wykazane badaniami służb bezstronnych czyli np. ACEA = A3/B3 lub nawet B4 ??!!??

Jedyne uzasadnienie to takie, że olej forda jest dobry bo jest dobry i tani. :-) Oczywiście można stosować lepszy, nikt nigdy nie napisał, że nie, ale forda jest wystarczający.

[ Dodano: 19-10-2007, 14:41 ]
PS. A z tym szlamem to jakoś chyba miałeś pecha albo kupiłeś z tzw. niepewnego źródła. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby ten castrol za 130zł/5l miał podobne właściwości i z castrola miał tylko butelkę.

I w dodatku te oleje będą w tej samej fabryce robione i z tego samego zbiornika rozlewane, przecież jak każdy wie to tego oleju nie produkuje ford.

Kronos 19-10-2007 17:26

Cytat:

Napisał xavi
Więc niech mi ktoś uzasadni, dlaczego olej posiadający specyfikację Forda jest lepszy od oleju jej nie posiadającego, ale posiadającego lepsze parametry wykazane badaniami służb bezstronnych czyli np. ACEA = A3/B3 lub nawet B4 ??!!??

Dokładnie więc dla czego EDGE niby NIE !!!!???

tomnet 19-10-2007 17:38

Chyba to uzasadnione, że producent zawsze będzie promował swoje, ponieważ ma z tego jakieś profity. Każdy stosuje olej jaki tylko chce, byle tylko spełniał normy producenta. Na każdej stronie producenta olei jest wyszukiwarka odpowiedniego oleju do auta.

Kronos 20-10-2007 11:07

tomnet, to nie jest odpowiedz na moje pytanie. Skoro EDGE bija na głowe Fordowskie Formula a nie ma specyfikacji WS Forda to ma niby znaczyć że się nie nadaje ? W kwietniu mam 2 przegląd zamierzam jechać z EDGEm 5w40 zobaczymy czy nie będą kręcić nosami

xavi 22-10-2007 06:53

Cytat:

Napisał tomnet
Chyba to uzasadnione, że producent zawsze będzie promował swoje, ponieważ ma z tego jakieś profity. Każdy stosuje olej jaki tylko chce, byle tylko spełniał normy producenta. Na każdej stronie producenta olei jest wyszukiwarka odpowiedniego oleju do auta.

To nie jest prawda, bo na stronie popularnego Mobila nie ma takiego narzędzia. Jest tylko krótka / ogólnikowa wzmianka jak wybrać olej - czyli najlepiej zajrzeć do instrukcji.

Oleje są podane ze specyfikacjami VW więc czy to znaczy, że do Forda się nie nadają – otóż nie – są jeszcze lepsze dla Forda bo posiadają parametry wyższe niż wymienione w specyfikacji Forda, ale o tym Ford nic nie mówi….


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.