Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [MK4] - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=36145)

danielr 13-01-2008 19:38

[MK4] - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Piszę ten post, bo potrzebuje rady jak rozgrywać dalej zabawę z fordem.
Problem dotyczy mojego mkIV 2.0 tdci 140 koni z DPF.
Obecnie mam przejechane niecałe 7000 km i już po raz trzeci pojawia mi się komunikat "wymiana oleju".
Pierwszy raz komunikat pojawił się przy przebiegu 1800-1900km w czasie jazdy. Zwróciłem sie z tym do serwisu OMC w Warszawie.
Serwis wykasował mi komunikat o błędzie ale oleju nie wymieniono. Przy niecałych 4000km przebiegu komunikat wyskoczył drugi raz.
Tym razem skierowałem się do serwisu Nova Lublin (bo akurat tam kupiłem auto). Po dłuższej awanturze udało mi sie wymusić na nich wymianę gwarancyjną oleju i filtra. Wówczas tuż po wyjechaniu z serwisu sprawdziłem poziom oleju. Było ok 3/4 na bagnecie. Przypuszczam, że nalali oleju na full ale nie zakręcili silnikiem więc ok 1/4 oleju poszła w układ i w filtr stąd takie wskazanie (brawo serwis...). Wczoraj po raz kolejny wyświetliła mi się wymiana oleju. No i teraz ciekawostki:
Ciekawostka nr 1: tym razem komunikat pojawił się PRZED uruchomieniem silnika. W momencie gdy przekręcam kluczyk mam jeszcze stary nawyk z focusa i czekam aż nagrzeją się świece. Tak więc wsiadłem sobie rano do samochodu i jeszcze przed zakręceniem rozrusznika miałem ten komunikat przed oczami.
Ciekawostka nr 2: Zamiast uruchomić silnik sprawdziłem poziom oleju. Na bagnecie było ponad 2-3mm więcej niż max. Przybyło mi więc od ostatniej wymiany jakieś 25% oleju. A więc 1-1.3 litr na 2000km przybyło.
Z tego co czytam w Internecie wynika, że:
- najprawdopodobniej problem wynika z DPF, który pobiera zarówno olej jak i dodatkowy czynnik tzn. paliwo/jakaś chemia w zależności od wersji. Prawdopodobnie przez jakiś błąd olej zostaje przez to rozcieńczony.
- Volvo naprawia/wycofuje ponad 45 tys. aut przez DPF (te same silniki z PSA)
- To samo dzieje się w innych samochodach z DPF (mazda, audi, opel)
- U użytkowników S-MAXa pomogła aktualizacja oprogramowania.

Szukając ew. przyczyn mam pytanie do użytkowników tego samego silnika. Czy nie macie takich problemow ? Jaki macie styl jazdy ? Na jakich obrotach trzymacie silnik w czasie jazdy. Wreszcie jakie tankujecie paliwo ?
Czy ktoś słyszał o możliwości wyłączenia/wymontowania DPF ? Od odbioru auta (listopad 2007) jestem raz w miesiącu w serwisie z powodu wymiany oleju :) Nie chciałbym tak dalej.

szperaczz 13-01-2008 19:47

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
najdziwniejsze jest to ze oleju przybywa
w starym samochodzie na 99% byla by to uszczelka pod glowica
a jak wygloda poziom plynu chlodniczego :fcp2

danielr 13-01-2008 19:48

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
przybywa bo sie pewnie rozciencza z tym co jest pobierane przez DPF. A dlaczego wraca do ukladu smarowania tego nie wie nikt :(

szperaczz 13-01-2008 19:57

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
przybywa bo sie pewnie rozciencza z tym co jest pobierane przez DPF. A dlaczego wraca do ukladu smarowania tego nie wie nikt :(

niema takiej mozliwosci DPF to filtr czasteczek stalych wiec co tam sie ma rozcieczac

danielr 13-01-2008 20:00

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
no niestety musze cie rozczarowac ale ma sie tam co mieszac.

TiM 13-01-2008 20:07

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
A jak pisałem że z tym silnikiem mogą być kłopoty i że Volvo robi nawrót to nikt nie wierzył!
Współczuję, nowe auto i takie przejścia!
Jeśli stało się to trzeci raz i usterka nie została naprawiona lub została naprawiona tylko częściowo to, zgodnie z polskim prawem, przysługuje Ci bezapelacyjna wymiana zakupionego towaru. Tego jestem pewien i polecam rozmowę (bezpłatną) z rzecznikiem praw konsumenta. To będzie długa i męcząca droga ale gra jest warta świeczki!
Pozdrawiam!

danielr 13-01-2008 20:14

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
No to chyba muszę prawnika zaangażować.

TiM 13-01-2008 20:18

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Moim zdaniem warto. Nie po to kupujesz auto za grubą kasę (NOWE!) żeby od początku mieć z nim problemy.
Powodzenia!

P.S. gdzieś tu już był podobny problem i o ile pamiętam to wystarczyła zmiana softu więc... Jest nadzieja! :fcp4

danielr 13-01-2008 20:20

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
ok. tylko to co mnie najbardziej zadziwia to ze inne marki maja to samo (?!?!) ogólnie DPF to zło ? Zdecydowanie ma to zwiazek ze stylem jazdy. Jak stoisz w korkach to nie kupuj DPF. Przyklad: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

iraas 13-01-2008 20:21

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
- najprawdopodobniej problem wynika z DPF, który pobiera zarówno olej jak i dodatkowy czynnik tzn. paliwo/jakaś chemia w zależności od wersji. Prawdopodobnie przez jakiś błąd olej zostaje przez to rozcieńczony.
- Volvo naprawia/wycofuje ponad 45 tys. aut przez DPF (te same silniki z PSA)
- To samo dzieje się w innych samochodach z DPF (mazda, audi, opel)

Dlatego nikt mnie nie namówi na silnik z filtrem cząstek stałych. Z tego wynikają same problemy, czego jesteś najlepszym przykładem.
Jestem ciekaw, czy ktoś Cię oświecił przed kupnem tego "francuskiego" padełka (chodzi o silnik), ze to się wiąże z wymianą co 60 tyś Filtra cząstek stałych, a to koszt ok. 2-3 tyś. zł.

Swego czasu jeździłem troszkę protoplastą tego silnika w peugeocie 406 (2.0 HDi) i strasznie się zraziłem do tej marki i silnika.
Jak czytam problemy o kole dwumasowym i wtrzyskiwaczach, to wypisz wymaluj jak bym jeździł swoją starą 406 2.0 HDi (te same problemy).

Dlatego wybrałem poczciwy silnik 1.8 TDCi bez filtra cząstek stałych (niższe koszty obsługi serwisowej, co w moim przypadku daje 2-3 tyś zł oszczędności rocznie), a mam ten sam moment obrotowy co Ty w swoim 2.0 TDCi (320 Nm i 340 Nm z overboostem) :568:
Pozdrawiam

danielr 13-01-2008 20:28

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
co do wymiany co 60 tys. km nie masz do konca racji bo tu jest troche inny dpf.
Co do reszty - kupilem 140 koni z DPF dlatego, ze wczesniej jezdzilem focusem 1.8tdci. Co mnie skusilo ? Ano zasugerowalem sie konkurencja. honda ma 140-150 koni, vw ma 170, toyota 170. Pomyslalem sobie, ze jak kupie dzis 125 koni w aucie co wazy prawie 1600 kg to za 3-5 lat jak bede chcial to sprzedac to bedzie to smiesznie wygladac. Ponadto kultura pracy silnika z PSA (aluminium a nie zeliwo) jakos mnie przekonaly... Na koniec moment obrotowy - w tej chwili nie moge znalezc ale w tym slabszym tdci masz 320/340 "niutkow" przez krotka chwile a w 2.0 jest bardziej plaska charakterystyka. To tyle...

iraas 13-01-2008 20:37

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Pomyslalem sobie, ze jak kupie dzis 125 koni w aucie co wazy prawie 1600 kg to za 3-5 lat jak bede chcial to sprzedac to bedzie to smiesznie wygladac.

Danielr proponuję wrócić do dysputy co było lepszym wyborem za 3-4 lata jak je będziemy sprzedawać. Na dzień dzisiejszy Ty masz swoje racja, a ja swoje. Jeśli w ofercie są obecne 2 typy silników, tzn. że jest to czymś uzasadnione :fcp2 .
Ubolewam nad tym że po wydaniu calkiem niezłego szmalcu na cacuszko jakim jest MKIV, masz tyle problemów, które jestem więcej niż pewien, że wynikają z DPF. Ja brałem przy zakupie także pod uwagę rodzaje tras jakie pokonują, a czasami wogule nie wyjeżdzam z miasta i stoję w korkach, co się napewno wiąże z szybszym uruchamianiem (a tym samym zużyciem DPF) procedury wypalania sadzy. A jest to procedura dośc upierdliwa, aby była wykonana skutecznie i nie mieć problemu z tym ustrojstwem.

TiM 13-01-2008 20:38

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Muszę powiedzieć że kupiłem 1.8 z pewnymi obawami ale teraz...
Jedynym minusem 1.8 jest nieco głośniejsza praca silnika - to jest niepodważalne. W osiągach nie odczuwam różnicy wcale. Deisel jeździ momentem a w tych dwóch jest taki sam! Dodatkowo, po gwarancji mam zamiar wrzucić chip'a. Do tego mam 6 biegów i jeździ się naprawdę fajnie! Przy 170km/h mam koło 2700rpm i pali koło 6.5l!
Teraz cieszę się że nie wybrałem 2.0, którym wcześniej jeździłem. Pewien jestem natomiast że nie chciałbym do tego auta benzyny; pomimo że wcześniej miałem tylko auta z silnikami benzynowymi - to auto jest po prostu za duże i za ciężkie a ja niestety mam ciężką nogę i nie jestem szczęśliwym posiadaczem rafinerii :fcp3

danielr 13-01-2008 20:39

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Biorac pod uwage temat postu musze sie zgodzic :). Tak czy inaczej nie wnosza wiele odpowiedzi "mam 1.8" albo "trzeba bylo kupic benzyne". Potrzebuje konkretnych rzeczowych sugestii co z tym zrobic. Czy ktos widzial cos na temat upgrade softu w mkIV ? Kazde info mile widziane.

TiM 13-01-2008 20:51

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
Biorac pod uwage temat postu musze sie zgodzic :). Tak czy inaczej nie wnosza wiele odpowiedzi "mam 1.8" albo "trzeba bylo kupic benzyne". Potrzebuje konkretnych rzeczowych sugestii co z tym zrobic. Czy ktos widzial cos na temat upgrade softu w mkIV ? Kazde info mile widziane.

Więc tak; ja na Twoim miejscu napisałbym dłuuugi polecony z opisem problemu, jak i dotychczasowych działań ASO do głównego importera. Równolegle udałbym się do ASO i zasugerował wgranie softu od nowa. Jeśli pomoże; okaże się że to całkowicie niemechaniczna usterka i tego mimo wszystko życzę. Jeśli nie pomoże to będziesz miał zaliczoną kolejną wizytę w ASO z tą samą usterką i wówczas już tylko prawnik pozostaje niestety. Najpierw zahacz o RPK bo to zawsze za darmo, on Cię nakieruje, poda Ci podstawę prawną itd... Jak będziesz miał szczęście (w nieszczęściu) to wymienią Ci auto na podstawie "wymiany uprzejmości" (tylko musisz się na bieżąco konsultować RPK żeby gafy jakiejś nie palnąć - oni też mają prawników :fcp2 ) Jak nie to prawnik płatny i w najgorszym razie sąd. Ja bym tak zrobił - to nie Dacia tylko auto za ponad 100 tyś!!!

P.S. Ewentualnych użytkowników Dacii przeglądających to forum, pragnę zapewnić że nie było moim celem obrażenie ich, im także nie życzę problemów z autami.

A tak jeszcze na pocieszenie; wydaje mi się że to kwestia softu; egzemplarz, który testowałem też miał ten komunikat więc może to powszechne.

Tatanowy 13-01-2008 21:01

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
Kazde info mile widziane.

No cóż,pewną informacją być może będę się mógł podzielić jutro,bowiem jestem umówiony na pierwszą wizytę w ASO z tym samym co Twój problemem (przy przebiegu 1700km).Dobrze się jednak składa,że mamy to forum gdyż już wiem "co w trawie piszczy" i wiem jak jutro rozmawiać w ASO.

danielr 13-01-2008 21:05

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Tatanowy - wspolczucie. A jaki masz styl jezdzenia ? Raczej "kapelusz" czy ostro na obrotach ? Raczej korki czy trasa ?

Tatanowy 13-01-2008 21:10

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Jeżdżę raczej delikatnie 2000-2300obr/min (docieram auto) i dużo po Poznaniu (ale raczej nie w korkach - chociaż wiadomo-stania pod światłami się nie uniknie).W trasie jeszcze nie byłem (auto mam ok.1 miesiąca).

danielr 13-01-2008 21:16

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Identycznie jak ja. W sumie sam nie wiem czy sie z tego cieszyc czy martwic...

wesmond 13-01-2008 21:19

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Ja miałem komunikat po 9000 km i przez telefon pokierowano mnie jak wyłaczyć komunikat i poszło. teraz mam 15 500 km i bez przybywania oleju, który na własne życzenie wymieniłem przy 8000 km.
Z tego co wiem DPF w naszych mondkach dostaje czasem tylko paliwo(puszcza wtedy biały bączek) i nic więcej.
To nie są DPF-y z lat 2000-2006 tam był zbiorniczek z jakimś katalizatorem.
Zanim będziemy się kłocić proponuję wejść pod mondka i zobaczyć ten DPF a potem mówić że pije jakiś płyn.
Od 2006 w górę DPF-y są autonomiczne a dopalenie cząstek stałych następuje po podaniu ON.

Tatanowy 13-01-2008 21:22

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Myślę ,że jeśli jest to powtarzająca się usterka to jest to "szczęście w nieszczęściu" bo Ford będzie musiał szybko znaleźć rozwiązanie problemu nie pojedynczego ale wielu użytkowników (przynajmniej na to liczę :fcp6 ).Doczytałem odpowiedź kolegi Wesmonda i humor mi się poprawił :fcp5

danielr 13-01-2008 21:39

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
procedura resetowania komunikatu o wymianie oleju jest prosta. Wystarczy wylaczyc silnik, dac kluczyk w pozycje I, nacisnac jednoczesnie gaz i hamulec na ok. 15 sekund. I po sprawie. Moim zdaniem jest to jednak usuniecie skutku a nie przyczyny. Komunikat wyswietla sie w momencie gdy licznik bledow przekroczy jakas wartosc, bo jakby mial wyswietlac sie po pierwszym bledzie tobysmy musieli mieszkac w serwisie. W momencie zresetowania bledu znowu zaczyna sie odliczanie bledow od zera. Przypuszczam, ze przy konkretnym stylu jazdy np. w moim przypadku ilosc bledow przekroczona zostaje po ok. 2000 km i historia sie powtarza. Bledy generowane sa najprawdopodobniej przez czujnik lepkosci oleju. Skoro sie olej rozciencza (w jakis magiczny sposob - ja to wiaze z DPF) to go przybywa no i lepkosc sie obniza. Stad pewnie komunikat. To, ze jest nas wielu to tez jest marne pocieszenie bo volvo tak jak pisalem wymienia 45 tys. szt. ! W Polsce nie sprzedano chyba nawet 200 szt. mkIV jeszcze. W Niemczech problem sie juz zdarzal: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]. Tatanowy czekam niecierpliwie co Ci serwis powie.
Ja tez postaram sie wbic jutro gdzies w Warszawie do ASO.

heko 14-01-2008 13:32

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Mam to samo. Olej wymieniłem po 3tys. km. przy stanie 12tys. pojawiła się inf. o wym. oleju. Teraz mam 15tys. i znowu. Serwis w Krakowie mówi żebym poczekał do 20 tys. km i dopiero przyjechał, i żebym się nie przejmował
Poziom oleju bez zmian.

heko 14-01-2008 13:42

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Właśnie rozmawiałem z serwisem i powiedzieli że od niedawna mają nowy soft. Po wgraniu usterka oleju już się nie pojawia.
Czynnika dodatkowego nie ma

azet 14-01-2008 13:52

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał heko
Właśnie rozmawiałem z serwisem i powiedzieli że od niedawna mają nowy soft. Po wgraniu usterka oleju już się nie pojawia.
Czynnika dodatkowego nie ma

matko :fcp15 , teraz samochód jak komputer,wgrywają XP, czy VISTĘ ? :fcp26

llechu 14-01-2008 14:34

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Ja mam tylko taką uwagę do autora wątku - 3/4 na bagnecie poziomu oleju to nie jest 3/4 zawartości miski olejowej. Nie masz co wyśmiewać i szydzić z serwisu ASO bo jest to NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNI POZIOM OLEJU. Oznacza to, że poziom jest w 3/4 pomiędzy minimum a maximum, a nie pomiędzy zerem z maximum.
Ponadto podniesienie od takiego stanu do 2mm ponad maximum to moim zdaniem przybyło max pół litra, co oczywiście jest również niepokojące i trzeba się tym zająć, ale myślę, że nie ma co panikować. Można zażądać od ASO, żeby pobrali próbkę oleju i dali do analizy co tam w nim przybywa. Bo jeśli od tego dodatku właściwości smarne zanikają to może być bardzo słabo jak będziesz tak jeździł.

Ravic 14-01-2008 17:15

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
"Szukając ew. przyczyn mam pytanie do użytkowników tego samego silnika. Czy nie macie takich problemów ? Jaki macie styl jazdy ? Na jakich obrotach trzymacie silnik w czasie jazdy. Wreszcie jakie tankujecie paliwo ?
Czy ktoś słyszał o możliwości wyłączenia/wymontowania DPF ? Od odbioru auta (listopad 2007) jestem raz w miesiącu w serwisie z powodu wymiany oleju :) Nie chciałbym tak dalej."

- nic a nic - mam już ponad 10tyś na liczniku i żadnych tego typu usterek
- styl raczej lekkosportowy ale uwzględniający charakterystykę diesla - nie kręcę go wyżej niż 3,5tyś bo nic poza decybelami się nie uzyska (jeżdżę pomiędzy 1,7-3,0tyś)
- paliwo BP Ultimate Diesel od pierwszego tankowania
- podobno DPF można wymontować ale wątpię czy to problem DPF-a.

danielr 14-01-2008 20:26

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał llechu
Ja mam tylko taką uwagę do autora wątku - 3/4 na bagnecie poziomu oleju to nie jest 3/4 zawartości miski olejowej. Nie masz co wyśmiewać i szydzić z serwisu ASO bo jest to NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNI POZIOM OLEJU. Oznacza to, że poziom jest w 3/4 pomiędzy minimum a maximum, a nie pomiędzy zerem z maximum.
Ponadto podniesienie od takiego stanu do 2mm ponad maximum to moim zdaniem przybyło max pół litra, co oczywiście jest również niepokojące i trzeba się tym zająć, ale myślę, że nie ma co panikować. Można zażądać od ASO, żeby pobrali próbkę oleju i dali do analizy co tam w nim przybywa. Bo jeśli od tego dodatku właściwości smarne zanikają to może być bardzo słabo jak będziesz tak jeździł.

Pewnie masz racje. Chodzilo mi tylko o to ze mechanik spuscil olej. Nalal nowy. Sprawdzil na bagnecie, ze jest max (bagnetowy max). Zakrecil silnikiem na moja prosbe. Sprawdzil na bagnecie i bylo 3/4. Potem mnie spytal czy dolac do maxa... Poprosilem, zeby zostawil jak jest (z powodu, ze byla zima - szybciej sie nagrzeje itp..) A teraz jest ponad max (bagnetowy). Dlatego zaczalem sie martwic bo nikt oleju w miedzyczasie nie dolewal. Jesli zabrzmialo jak szyderstwo to sorki.

danielr 14-01-2008 20:34

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał azet
Cytat:

Napisał heko
Właśnie rozmawiałem z serwisem i powiedzieli że od niedawna mają nowy soft. Po wgraniu usterka oleju już się nie pojawia.
Czynnika dodatkowego nie ma

matko :fcp15 , teraz samochód jak komputer,wgrywają XP, czy VISTĘ ? :fcp26

wgrywaja. Tu jest ciekawy link jak sie bujali z S-Maxami (po niemiecku) [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Co ciekawe napisane jest tam, ze kolejne "poprawki" znacznie wplywaly na predkosc maksymalna. Faktem jednak jest, ze smaxy z tamtego okresu mialy inny DPF niz mondeo mkIV z drugiej polowy 2007.

Heko czy moglbys powiedziec, w ktorym serwisie maja nowy soft ?
Z gory dzieki !

Tatanowy 14-01-2008 20:49

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Moja wizyta w ASO w związku z komunikatem "wymień olej" skończyła się konsultacjami z centralą we Warszawie ,wysłaniem tam logów z mojego komputera i wymianą oleju i filtra.Dowiedziałem się też,że nie jest to zjawisko masowe ale inżynierowie Forda trzymają rękę na pulsie w tej sprawie i gdyby się nasiliło to niewykluczona byłaby jakaś akcja nawrotowa.Tak więc oprócz słów otuchy dostałem w okresie docierania auta nowy olej i filtr.
Dobre i to ...

danielr 14-01-2008 20:55

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Tatanowy no wlasnie czekalem niecierpliwie az cos napiszesz. Ja dopiero w srode rano wbijam sie do serwisu ale bardzo zainteresowany jestem upgradem softu, o czym pisze kolega wczesniej. Dodam, ze dzisiaj rano na etapie umawiania sie do serwisu przez telefon dostalem dobrze znana instrukcje pt. "obwatelu sam skasuj sobie komunikat o bledzie". Ciekawe czy gdzies w Warszawie juz maja nowy soft ?

Tatanowy 14-01-2008 21:43

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
Tatanowy no wlasnie czekalem niecierpliwie az cos napiszesz.

Odnoszę wrażenie , że dla serwisów jest to sprawa zupełnie nowa i stąd nie bardzo wiedzą co mają robić.Stąd porady jak wykasować samemu błąd , konsultacje z centralą czy też plotki o cudownym nowym sofcie .Myślę,że zbierają szybko dane by wysnuć jakieś wnoski co do sposobu postępowania z taką usterką a przede wszystkim określeniem skąd się ona bierze.
No cóż mamy fajne autka ale jednocześnie jesteśmy chyba trochę królikami doświadczalnymi :fcp5

danielr 14-01-2008 22:21

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Generalnie jest jakis postep. Jak pytalem za pierwszym razem o ten problem (kiedy mi komunikat wyskoczyl przy 1900km) to na tym forum nie znano jeszcze problemu. Wowczas w Niemczech serwisy wlasnie tak postepowaly - probka oleju, odczyt z kompa i wymiana klientowi oleju i filtra. Smutne jest jednak, ze serwis niemiecki dzialal w taki sposob juz pol roku temu a serwis w Polsce do dzis poleca resetowanie bledu i mowi "jezdzic dalej". No moze przesadzam bo Tobie wymienili olej i jak rozumiem nie zaplaciles za to. Ja miesiac temu musialem stoczyc ostra wojne w serwisie, zeby nie placic za olej i filtr. Co ciekawe dostawalem zapewnienia, ze mozna jezdzic po wykasowaniu komunikatu ale nikt nie chcial tego wpisac w ksiazke serwisowa... A juz mistrzem swiata byl koles z OMC w Warszawie. Cytuje: "za nowa ta ksiażka serwisowa, żeby po niej mazać" (llechu - tym razem to juz naprawde szydera jest z serwisu :) ).

off topic: jak sie zapatrujecie na zalecenie z instrukcji mowiace o oczyszczaniu DPF ? Nie zacytuje dokladnie ale zalecane jest przejechanie 20km na mozliwie najnizszym biegu z predkoscia 80km/h. Operacje nalezy powtarzac co 500-800 km. W tym silniku na trojce 80km/h to jest ok. 3000 rpm. Na upartego mozna nawet pilowac na dwojce ale 20km w taki sposob to bylby chyba rekord swiata... Poza tym niektorzy uzytkownicy jezdzac codziennie do pracy nie maja nawet 20km odleglosci. Czy to znaczy, ze maja smigac na specjalna przejazdzke co 500-800km (czyli de facto co 1 tankowanie) gdzies na trase gdzie beda czyscic DPFy :-) ? Jezeli mialbym tak robic co kazde tankowanie to moje srednie spalanie mocno podskoczy. Sprawdzilem dzisiaj - jadac w taki sposob bez wiekszego wysilku wychodzi 8.3 l / 100km. Jaki jest wiec sens calego tego DPFu i gdzie jest w tej sytuacji legendarna oszczednosc diesla ? Paranoja jakas... A moze to jest fura stworzona i zaprogramowania na autostrade - 6 bieg, 180km/h , 3000 rpm i wszystko bedzie OK ?
To wszystko powoduje, ze jednak mam nadzieje, ze nowy software tego silnika bedzie przyjmowal do wiadomosci, ze mkIV jezdzi sie po miescie i w korkach...

TiM 14-01-2008 22:55

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
No, niestety. Z tego co wiem to DPF jest tylko po to aby sprostać normom emisji badziewia do atmosfery... Ja rozumiem że to ważna sprawa ale, nie oszukujmy się, nikt nie jest skłonny wymieniać oleju co miesiąc żeby tylko mieścić się w normach. A jeśli ten szmelc jest tak awaryjny to... są inne rozwiązania i może warto najpierw coś dopracować a potem wciskać to klientom. Mam jednak nadzieję że ten problem zostanie szybko i SKUTECZNIE rozwiązany.
Natomiast takie zalecenie jest niezbitym dowodem na to że DPF jest kompletnie niedopracowany i nie powinien być seryjnie montowany! Można jechać 80km/h na jedynce nawet, i mieć czyściutki filtr ale co z tego jeśli silnik po kilku takich próbach będzie na wykończeniu?!? Paranoja jakaś!

Tatanowy 14-01-2008 23:03

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Zalecenia z instrukcji co do sposobu oczyszczania DPF o których Kolega pisze wyżej mam w ... głębokim poważaniu bo uważam je za absurdalne :fcp19

llechu 15-01-2008 08:41

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Cytat:

Napisał danielr
A juz mistrzem swiata byl koles z OMC w Warszawie. Cytuje: "za nowa ta ksiażka serwisowa, żeby po niej mazać" (llechu - tym razem to juz naprawde szydera jest z serwisu :) ).

Całkiem zresztą zasłużona w tym przypadku. :fcp23

heko 15-01-2008 11:13

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Heko czy moglbys powiedziec, w ktorym serwisie maja nowy soft ?
Z gory dzieki
Euro Car na Powstańców Sląskich

danielr 15-01-2008 12:58

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Wlasnie rozmawialem z Euro Car'em. Faktycznie maja nowy soft i czlowiek przez telefon zaklinal sie, ze od upgrade'u tego softu w samochodach zaden nie wrocil jeszcze z komuniatem "wymien olej". Jest to oficjalny software otrzymany od ford'a i cytuje "WSZYSTKIE serwisy powinny go już miec, a reszta zalezy od dobrych checi serwisu". Facet nie chcial/nie mogl podac wersji softu ani kiedy go otrzymali (informacja zastrzeona niestety).
Tak czy inaczej dzieki Heko za info !

danielr 16-01-2008 10:17

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
W OMC wymienili mi olej :) mam 7000 km przejechane i najlepiej nasmarowana fure w miescie. Zobaczymy co za kolejne 2000 km.
Przy okazji dzisiaj wpadl mi w rece jakis biezacy nr Auto Świata i jest tam niezly artykuł o DPFach ogolnie. Polecam.

PAFFCIO 16-01-2008 11:22

Re: MKIV - komunikat "wymiana oleju", przybywanie oleju
 
Witam.
Podzielę się swoimi uwagami nt "wymiany oleju".
Ponieważ z założenia, po 2000 km wymieniam olej (oczywiście w nowym aucie a nie cyklicznie ;-p) mi również w okolicach 12 tys. wyskoczył te komunikat. Sądziłem, że z bliżej nie sprecyzowanych powodów, komputerek mnie informuje o zbliżającej się (po 10 tys km) wymianie co uznałem za błąd bo wymiana jest po 20. Jednakże po weryfikacji z serwisem ("WIKAR" w N.Sączu) uzyskałem następujące informacje. Podczas mojej nieplanowej wymianie oleju nie został zresetowany czujnik (co jest prawdą bo nie miałem o nim bladego pojęcia) i dlatego zakłócony został jakiś przebieg informacji... żadnego odniesienia do filtra w nim nie było. Po przeczytaniu na tym forum jak to skasować, info znikło.
Możliwe, że w moim przypadku ma znaczenie jak i ile jeżdżę. Generalnie nie boję się i wręcz lubię wkręcać mondka na obroty, a on to całkiem sympatycznie znosi i granica "czerwonego pola" jakoś mnie nie przeraża. Ponieważ średnio 1-2 razy w miesiącu jadę z Wawki do Szczecina, więc zawsze na jednym z odcinków, trzymam przez parenaście km silnik na wyższych obrotach z myślą o filtrze.
Przejechałem jak dotąd 17 tys. i nie zauważyłem żadnych magicznych ruchów w poziomie oleju (ani in plus, ani in minus).
Może więc warto jednak od czasu do czasu, po prostu powkręcać silnik na wyższe obroty.
Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.