Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 1993-1996] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=44329)

pj1812 20-05-2008 18:57

Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
w moim mondusiu spotkałem się z następującym problemem:
Pare dni temu ruszalem ze świateł i niechcacy "wypsnęło mi się" i koła zaczęły mi boksować, wtedy zaczął podskakiwać cały pulpit, jakby koła się normalnie odbijały od nawierzchni.
Dla jasności powiem że jakoś 2 m-ce temu auto przeszło przegląd - sprawność amortyzatorób bardzo dobra - powyżej 70%, żadna guma ani drążek nie miały luzów. Opony w bardzo dobrym stanie rozmiar 205/55/15.
Po tym zdarzeniu uświadomiłem sobie że w moim poprzednim mondusiu też spotkałem się z tym problemem.
Jeżeli koledzy macie jakiś pomysł to czekam, bo ja nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.
pozdrawiam

Luk@s 20-05-2008 19:03

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Miałem też takie wrażenie jak ty przy ostrym ruszaniu. Też czepiałem się wszystkiego: amortyzatory, łączniki stabilizatora, zimerblocki (czy jakoś tam). Wymieniłem przguby zewnętrzne półosi i wszystko gra. Więc radze na początku sprawdzić czy nie mają luzów :fcp1

Sławczes 20-05-2008 19:10

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Przeguby akurat łatwo sprawdzić...wystarczy "mocniej" ruszyć przy max skręconych kołach...Jeśli "terkoczą" to na pewno do wymiany...

Luk@s 20-05-2008 19:23

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Mnie akurat nic nie terkotało. Ale jest bardziej dokładny sposób. Podnosisz samochód, łapiesz jedną ręką za półoś, drugą za koło, lekko obracasz kołem. Luz łatwo wyczuć :fcp1 Chociaż sprawność amorów 70% to nie jest źle, ale żadna rewelacja też nie jest :fcp5

1olek 20-05-2008 19:23

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Ja bym obstawial amortyzatory

jagrall 20-05-2008 19:33

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Cytat:

Ja bym obstawial amortyzatory



ja też, wg mnie najbardziej prawdopodobne

Luk@s 21-05-2008 21:47

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Musze jednak odszczekać to co napisałem wyżej. Dziś zrobiłem kolejny test, przy ostrym ruszaniu mam nadal wrażenie że koło podskakuje :fcp11 Ja amortyzator też wykluczam (sprawność 74%) :fcp1

Piccolo 21-05-2008 22:06

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Ja mam taki efekt jak zadziała układ TCS, czyli układ kontroli trakcji. Jak jest włączony to przyhamowuje koło zrywające przyczepność, stąd takie szarpania. Masz taki układ? Jeśli tak, to duża szansa, że to on.
Jest jeszcze jedno podejrzenie: poduszka zawieszenia silnika do wymiany. Tak miałem w mojej starej, wysłużonej Fiestce i to właśnie była poducha pod silnikiem. Na przeglądzie na to nie patrzą. Sprawdź

kristopher 21-05-2008 23:38

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Cytat:

Napisał Piccolo
Ja mam taki efekt jak zadziała układ TCS...

Mam bardzo ubogą wersję wyposażenia (więc o TCS nie ma mowy), a zachowuje się podobnie. Zjawisko "podskakiwania" występuje jednak tylko na bardzo śliskiej nawierzchni (mokre pasy na przejściach dla pieszych) i nie ma go na suchym asfalcie o dobrej przyczepności. Co ciekawe, nie bylo tego również na lodzie zimą. Bardziej przekonuje mnie ta poduszka silnika. Muszę to też sprawdzić..

MaciekNS 22-05-2008 08:10

Re: [mk1] Podskakiwanie i wibracje przy zerwaniu przyczepności
 
Widzę, że to popularna przypadłość Mondków.
W moim i u znajomego taka sama sytuacja.
Dokładnie sprawdziłem zawieszenie, amorki mają po 70-75%, sprawdzałem na innych oponach( letnich i zimowych) i na razie to zaczynam się przyzwyczajać i delikatniej ruszać :fcp27.
Chociaż na jednym z testowanych kompletów opon zjawisko było mniej odczuwalne - ale to może tylko złudzenie :fcp9 .


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.