Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] komunikat "przeciążenie filtra silnika" (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=187728)

arkmyl12 11-08-2013 22:06

komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Ostatnio po przejechaniu jednym ciągiem ok 800 km szybkość ok 130 km/h
pojawił się na chwilkę komunikat "przeciążenie filtra silnika", po jakiejś półgodzinie jeszcze raz i spokój. przejechałem jeszcze ok 500 km i wiecej się nie pokazał. Auto jedzie normalnie. Szukałem w instrukcji ale nic o takim komunikacie nie znalazłem. Mondek 2,0 140KM.
Miał ktoś może podobny problem?

Lukasz102 12-08-2013 09:05

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Jak jeździ to jeszcze nie jest źle:surprise:. Dawno wymieniałeś filtry paliwa/powietrza? Inna przyczyna mi nie przychodzi do głowy:<. :pomysl: Chyba że gdzieś po deszczu jakieś zwarcie. W jakich warunkach jechałeś? Deszcz czy susza:p?

leszcz 12-08-2013 09:07

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał Lukasz102 (Post 2058838)
Jak jeździ to jeszcze nie jest źle:surprise:. Dawno wymieniałeś filtry paliwa/powietrza? Inna przyczyna mi nie przychodzi do głowy:<. :pomysl: Chyba że gdzieś po deszczu jakieś zwarcie. W jakich warunkach jechałeś? Deszcz czy susza:p?

Raczej chodzi o DPF .................................................. .................

Sebastekatowice 12-08-2013 13:33

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
po takim przelocie DPF powinien być czysty, podepnij pod kompa może coś wyjdzie

arkmyl12 12-08-2013 18:09

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
było sucho jak pieprz, wracałem z Chorwacji w piatek. Co do filtrów to istotnie dawno nie były wymieniane. choć filtr powietrza wymiania się podobno co 40 tyś. Mam nadzieje że to nie dpf. Pewnie bez podpiecia pod kompa się nie obejdzie :( :(

mrk26 13-08-2013 14:17

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

choć filtr powietrza wymienia się podobno co 40 tyś
Chyba częściej ;)

TOMAS 13-08-2013 14:23

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Chyba nie, tzn instrukcja zakłada filtr powietrza co 40 tyś ale jest on tani i ja np wymieniam co przegląd :)

tdl 13-08-2013 15:05

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
ja tak samo jak filtr powietrza co przeglad zmieniam rowniez filtr paliwowy rada mojego mechanika nigdy nie wiadomo co to za rope tankujemy u nas w kraju

MaXyM 13-08-2013 15:48

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
i filtr oleju i kabinowy ;)

danielr 13-08-2013 16:41

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Moim zdaniem ten komunikat dotyczył DPF. Przy 130 km/h na trasie nie oczyścisz filtra, bo ten silnik ma wtedy poniżej 2,5 tys. obrotów a to za mało. No chyba, że jechałeś na trójce albo na czwórce całą trasę to generalnie wtedy mógłby się DPF wypalić ładnie.

MaXyM 13-08-2013 23:16

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Mnie sie "oczyszcza" filtr i jezdzac po miescie z max 2500 rpm.
Czemu twierdzisz ze to za malo? IMO totalna bzdura. Przy 2500 mozesz miec zmieniona mape podgrzewajac DPF do wystarczajacej temp.

hefi 14-08-2013 05:43

Cytat:

Napisał danielr (Post 2059551)
Moim zdaniem ten komunikat dotyczył DPF. Przy 130 km/h na trasie nie oczyścisz filtra, bo ten silnik ma wtedy poniżej 2,5 tys. obrotów a to za mało. No chyba, że jechałeś na trójce albo na czwórce całą trasę to generalnie wtedy mógłby się DPF wypalić ładnie.

Glupoty

Radzę poczytać instrukcję

PAFFCIO 14-08-2013 08:58

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał hefi (Post 2059834)
Glupoty

Radzę poczytać instrukcję

Zanim komuś napiszesz o głupotach warto uściślić posiadane informacje :surprise:
1. W instrukcji do mondeo 2.0 TDCi z pierwszego wypustu, tak do 11.2008, jest wprost napisane, że można wymusić proces wypalania dpf'u poprzez jazdę na podwyższonych obrotach (w załączeniu, str 150). Podobno, po aktualizacji softu pod koniec 2008 roku taką możliwość usunięto, zostawiając wyłącznie opcję automatycznego (pkt.2) wypalania lub serwisowego, tj. po podłączeniu diagnostycznym włącza się opcję serwisową.
2. Oprócz tego sposobu, w mondeo działa autonomiczny system kontroli i dopalania dpf'a, który niezależnie od czasu, aktualnej prędkości czy jakichkolwiek innych czynników inicjuje proces wypalania. Widać to po podłączeniu do komputera, gdzie podane są informacje kiedy ostatnio została podjęta taka próba, czy przebiegła i zakończyła się pomyślnie oraz ewentualnie za ile km zostanie powtórzona. Dodatkowo widać co ile km jest ona średnio podejmowana (u mnie np to ok 480 km)

Reasumując, niektórzy wciąż mogą dopalać dpf'a poprzez odpowiednią jazdę (ja dość często to robię) natomiast u wszystkich działa (lepiej lub gorzej) automatyczny proces wypalania dpf'a.

arkmyl12 15-08-2013 22:08

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Jakiś czas temu miałem problem objawiający się tym że po ostrzejszym przyspieszaniu wywalało komunikat "usterka silnika" - podświetlało przycisk od esp i jechał jak wół w awaryjnym. Po wizycie w warsztacie usłyszałem że juz będzie ok, zostały zmienione ustawienia dpf i moze czasem dymic...

chase1 17-08-2013 22:15

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Pierwszy raz ten komunikat pojawił się u mnie +/- w maju, później pojawiał się coraz częściej - ale bez żadnej reguły (zazwyczaj gdy jechałem bardziej dynamicznie).

W aso najpierw mówili, że to nic takiego, później że dpf, jeszcze później że w sumie to sami nie wiedzą...

W międzyczasie pojawiały się inne problemy - czasami gasł jak dojeżdżałem do świateł, czasami zdarzyło mu się szarpnąć przy przyspieszaniu, czasami nie chciał przyspieszać; różne dziwne rzeczy się działy.
Na koniec - i za razem potwierdzenie mojej tezy o dpf'ie, wzrósł mi poziom oleju.

Wywaliłem dpf'a i wszystkie problemy znikły.

arkmyl12 21-08-2013 22:54

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Wiec pewnie mój dpf zaczyna żegnać się z tym światem. A już zaczynałem mieć nadzieję że to któryś z filtrów eksploatacyjnych.

danielr 21-08-2013 23:19

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
@hefi: znam instrukcję w kontekście DPF na pamięć :) To ja kupiłem jeden z pierwszych mkIV w tym kraju i to ja mam nim obecnie nakręcone 200 tys. km bez większego problemu z DPF oraz ogólnie z całym samochodem. PAFFCIO dobrze napisał powyzej - są 2 sposoby wypalania DPF. Ale warto pociągnąć temat ten dalej. Jeżeli nieświadomy niczego użytkownik przerywa procedurę autonomicznego wypalania DPF poprzez zgaszenie silnika z dowolnego powodu (tankowanie, dojechał do celu, zatrzymała go policja itp.) to DPF się nie oczyści. Owszem - samochód podejmie kolejną próbę oczyszczenia po osiągnięciu odpowiednich parametrów pracy (temperatura, czas jazdy od włączenia itp.) ale jeśli znowu nieświadomy niczego użytkownik znów go zgasi i przerwie procedurę to bardzo mi przykro ale tak traktowany DPF się nigdy nie oczyści. Powtórzę więc jak mantrę - jeżeli raz na tankowanie pojedziesz ostrzej trzymając silnik na wysokich obrotach (co wcale nie oznacza łamania przepisów, bo możesz taki efekt uzyskać jadąc sztucznie na dwójce po mieście) to unikniesz wszelkich problemów z DPF.

@PAFFCIO - mam soft po aktualizacji i nic się nie zmieniło. Jestem w stanie wywołać wypalanie DPF.

@Arkmyl12 - DPF do oczyszczenia potrzebuje 2 rzeczy: odpowiednio wysokiego ciśnienia oraz temperatury spalin. W MkIV DPF jest suchy i wbrew opiniom różnych speców spokojnie dojeżdża 200 tys. km i więcej.

hefi 22-08-2013 05:25

To powiedzcie mi jak wysokie obroty muszą być aby wymusić to wypalanie?:confused:

chase1 22-08-2013 07:55

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2063739)
@hefi: znam instrukcję w kontekście DPF na pamięć :) To ja kupiłem jeden z pierwszych mkIV w tym kraju i to ja mam nim obecnie nakręcone 200 tys. km bez większego problemu z DPF ......
W MkIV DPF jest suchy i wbrew opiniom różnych speców spokojnie dojeżdża 200 tys. km i więcej.

moj mondek 205 tys km przejechal bez problemow; niestety do 210 tys dpf juz nie dotrwal.



Cytat:

Napisał hefi (Post 2063754)
To powiedzcie mi jak wysokie obroty muszą być aby wymusić to wypalanie?:confused:

w instrukcji masz napisane - z tego co pamietam 3500rpm (poprawcie mnie jesli sie myle)

danielr 22-08-2013 08:03

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Moja instrukcja wspomina o "możliwie wysokich obrotach" a więc też nie precyzuje tego pojęcia.
Osobiście uważam, że jazda prawie na czerwonym polu obrotomierza tylko po to, żeby wyczyścić DPF to kompletny bezsens. Ze moich doświadczeń wynika, że z całą pewnością musi to być ponad 3000 rpm. Żeby nie katować silnika wypalam DPF w zakresie 3000-3500.

Chase przestraszyłeś mnie :) a czy coś zapowiadało koniec DPF czy po prostu padł z dnia na dzień ? Bo mój zachowuje się serio jak nowy.

chase1 22-08-2013 08:23

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
w 15 poscie masz w skrocie moj opis co sie dzialo.
do tych +/- 205tys km nic nie zapowiadalo jego konca... samochod jezdzil jak zawsze - dynamicznie i przewidywalnie, bez zadnych durnych komunikatow ktore sie pojawialy i znikaly.

PAFFCIO 22-08-2013 12:15

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2063739)
.. Jeżeli nieświadomy niczego użytkownik przerywa procedurę autonomicznego wypalania DPF poprzez zgaszenie silnika z dowolnego powodu (tankowanie, dojechał do celu, zatrzymała go policja itp.) to DPF się nie oczyści. Owszem - samochód podejmie kolejną próbę oczyszczenia po osiągnięciu odpowiednich parametrów pracy (temperatura, czas jazdy od włączenia itp.) ale jeśli znowu nieświadomy niczego użytkownik znów go zgasi i przerwie procedurę to bardzo mi przykro ale tak traktowany DPF się nigdy nie oczyści.

Dodam tylko, że taka sytuacja najczęściej ma miejsce gdy jeździmy na krótkich trasach, po mieście, a więc dla większości kierowców jest to norma.
Zawsze powtarzam, że 2.0 TDCi NIE NADAJE się do jazdy po bułki ;-) Ten silnik, do sprawnego funkcjonowania MUSI być ganiany, TRZEBA go raz na miesiąc pogonić w trasę (u mnie nie ma tego problemu, gdyż mam wiercipiętę w domu i ciągle gdzieś chce pojechać ;-)) Reasumując, system wypalania/oczyszczania dpf'a jest ale by to wszystko miało sens i skutek, trzeba mondkiem JEŹDZIĆ, a silnik co jakiś czas porządnie przedmuchać :-)

Cytat:

Napisał danielr (Post 2063739)
To ja kupiłem jeden z pierwszych mkIV w tym kraju i to ja mam nim obecnie nakręcone 200 tys. km bez większego problemu z DPF oraz ogólnie z całym samochodem.

no nie tylko Ty, nie tylko :-) wrzesień 2007 , 183kkm i brak problemów z autem ;-)

shreku 22-08-2013 19:50

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Ej a jak poznać że trwa proces wypalania, jeżdżę MKIV od tygodnia czasem w lusterku w nocy widzę spaliny czy dymek w światłach innego auta ale moje jedzie normalnie, w Focusie tez tak miałem jak mocniej wcisnąłem tylko :P

wyswietlacz mam typ1 i nic nie pokazuje... nie odczułem mułowatości auta i nie wiem jak to wyczuć...

agassii 22-08-2013 21:24

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2063810)
Moja instrukcja wspomina o "możliwie wysokich obrotach" a więc też nie precyzuje tego pojęcia.
Osobiście uważam, że jazda prawie na czerwonym polu obrotomierza tylko po to, żeby wyczyścić DPF to kompletny bezsens. Ze moich doświadczeń wynika, że z całą pewnością musi to być ponad 3000 rpm. Żeby nie katować silnika wypalam DPF w zakresie 3000-3500.

Wcale nie musi. Wyższe obroty są zalecane, ale nie konieczne. Ja kilka razy zauważyłem wypalanie na obrotach biegu jałowego - raz pełne, trwało jakieś 10 min a kilka razy nie zdążył się podczas jazdy wypalić i kończył na stojąco. Tak więc nawet poniżej 1000 obr/min silnik potrafi stworzyć warunki wypalania.

shreku 22-08-2013 21:51

Ją właśnie przeszedłem chyba proces dopalania. Wsiadlem 15 min temu pod biurem odpalilem auto patrzę chwilowe spalanie 1.1l/h no to stwierdziłem ze dobra okazja. I tak 70km/h na 3 biegu przez jakieś 6-7km i już auto zaczęło brzmieć inaczej, potem na 4 i 5 go pociagnalem do 3tys i pod koniec zacząłem czuć ten dziwny zapach, spalanie spadło do 0,6/h i jest chyba po wszystkim

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

MaXyM 22-08-2013 21:59

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał shreku (Post 2064270)
Ją właśnie przeszedłem chyba proces dopalania. Wsiadlem 15 min temu pod biurem odpalilem auto patrzę chwilowe spalanie 1.1l/h

Takie spalanie jest zawsze po uruchomieniu zimnego silnika z klima :)
Biada tym waszym silnikom ;)

shreku 22-08-2013 22:37

Silnik nie był zimny, auto stalo 2h po przejechaniu gdzieś 60km po warszawie:p wskazówka temp podniosła sie po 200m. rano jak odpalam go z klima to faktycznie jest jakiś 1.0 ale po 20sek spada do 0.8 tu wzrastało z 1.0 do 1.1

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

danielr 22-08-2013 23:34

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
shreku - potwierdzam Twoje spostrzeżenie. U mnie też spalanie rośnie do 1.0 - 1.1 podczas wypalania. Mój proces przepalenia DPF wygląda identycznie jak Twój.

agasii - Nie zgodzę się z Twoim argumentem, że wcale nie musi być określona ilośc obrotów. Wyobraź sobie, że masz na zewnątrz -25 stopni i ostrą zimę. Wówczas nie ma szans,żeby DPF się wypalił na biegu jałowym. Dlatego właśnie muszą być odpowiednie obroty - to jest gwarancja wypalenia. Twój przypadek to moim zdaniem niestety tylko przypadek.

bobanr 23-08-2013 07:23

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Panowie, Wasze spalanie na poziomie 1,1 l/h na postoju wcale nie świadczy o wypalaniu DPF'a ale o tym, że klima ma ciężko i przez działającą sprężarkę rośnie spalanie. Wyłączcie klimatyzację i spalanie spadnie do poziomu 0,6 l/h.

shreku 23-08-2013 08:59

Mi klima na biegu jalowym pokazuje 0.8 i nie więcej nawet jak jest ustawiona na lo

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2

MaXyM 23-08-2013 20:06

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Bez klimy, na rozgrzanym silniku, na postoju 0.4-0.5 l/1h (pokazuje na przemian)
Z klima na rozgrzanym silniku i schlodzonym wnetrzy 0.5-0.6
wiecej niz 1l/h jesli silnik zimny czy klima mocno musi schladzac.

jvc 23-08-2013 21:03

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Jak jest bardzo ciepło i klima ma co robić to pokaże 1,1l/h

hefi 25-08-2013 09:51

Ja uważam, ze agasii ma racje. Wysokie obroty nie sa konieczne do wypalania a za wysokie mogą nawet przerwać proces.

jaculek63 25-08-2013 11:24

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał hefi (Post 2065428)
Ja uważam, ze agasii ma racje. Wysokie obroty nie sa konieczne do wypalania a za wysokie mogą nawet przerwać proces.

No szczegolnie że podczas wypalania serwisowego kręca auto prawie do 4500.:027:

leon 72 25-08-2013 18:27

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2064308)
shreku - potwierdzam Twoje spostrzeżenie. U mnie też spalanie rośnie do 1.0 - 1.1 podczas wypalania. Mój proces przepalenia DPF wygląda identycznie jak Twój.

.


Potwierdzam, do tego silnik dlikatnie szarpie, kilka razy już doswiadczylem .

agassii 25-08-2013 20:23

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Cytat:

Napisał jaculek63 (Post 2065489)
Cytat:
Napisał hefi Zobacz post
Ja uważam, ze agasii ma racje. Wysokie obroty nie sa konieczne do wypalania a za wysokie mogą nawet przerwać proces.
No szczegolnie że podczas wypalania serwisowego kręca auto prawie do 4500.

:shock:Przecież w serwisie wypalanie zachodzi na biegu jałowym...
Najważniejszym podczas wypalania jest to, aby nie gasić silnika.

shreku 25-08-2013 20:25

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
co nie znaczy że nie można położyć cegły na pedale gazu

hefi 28-08-2013 03:09

Cytat:

Napisał shreku (Post 2065731)
co nie znaczy że nie można położyć cegły na pedale gazu

Chyba nigdy nie byłeś przy wypalaniu serwisowym. Pomyśl jak to wszystko działa.
Najlepiej podłącz kompa i obserwuj kiedy i przy jakich obrotach podczas jazdy ecu przerywa wypalanie.
Podpowiem, ze chodzi o obciążenie silnika.:D:thumbup:

shreku 28-08-2013 13:24

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
nie no nie byłem z tą cegłą to był żart wiem ze wszystkim steruje ecu i on dostaje sygnał i szykuje parametry pod wypalanie.

wojte 28-08-2013 15:18

Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"
 
Podepnę się do kolegów z Galaxy 2TDCi 140KM. Ja zauważyłem u siebie wszystkie te objawy o których piszecie. Popytałem trochę w serwisie przy okazji ostatniej wizyty i powiedziano mi, że jeżeli widzimy dopalanie (zwiększone spalanie) na biegu jałowym to jest to tylko podtrzymanie procesu dopalania który uruchomił się podczas jazdy i wskazane jest wznowienie jazdy. Jeżeli jazda jest niemożliwa to natychmiast trzeba zgasić silnik bo ON dostaje się do silnika - nie ma na to siły. Albo gasić albo jechać nawet na 2 ale jechać. Bez obciążenia silnika nie dopalimy. Poza tym, zapełnienie filtra jest też aproksymowane z bieżących obliczeń ECU: przyspieszanie, zmiana biegów, płynność jazdy itd. Te czynniki określają, przynajmniej teoretycznie, ile sadzy produkuje sprawny silnik. Podejrzewam, że każdy z producentów trzyma w tajemnicy cały algorytm dopalania bo od niego zależy sprawność DPF'a - oczywiście kierowca nie jest bez znaczenia - to największa zmienna w całym procesie, ale czym lepsza procedura tym lepszy system. A w serwisie to chyba tylko szczątkowo się możemy dowiedzieć i skleić to w całość razem na forum. Myślę, że sami do końca nie wiedzą.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.