Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mk3] Przerobiłem klimę :) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=24533)

CERES 06-05-2007 15:09

[Mk3] Przerobiłem klimę :)
 
Zaświadczam wszem i wobec że z dniem 5 maja 2007 mój samochód posiada wpełni sprawny klimatronik.
Podziękowania dla kolegi setaszi, dla TIS'a fordowskiego

Orientacyjne ceny:
- wentylator nagrzewnicy - dałem 140 zł (musi być 4 pinowy) (używka nowy 990 zł :D )
- panel klimatronika - dałem 230 zł (używka)
- czujnik temperatury wewnętrznej - dałem chyba 140 zł (nówka)
- opcjonalnie czujnik obciążenia klimatyzacji (czujnik nasłonecznienia) 58 zł nowy
- cena robocizny


Jeżeli ktoś ma ochotę przerobić a nie czuje się na siłach to zapraszam do "papieskiego grodu" na kremówki a ja zajmę się autem.

Zawika 06-05-2007 17:35

No to gratulacjony, boś chyba pierwszy co dociągnął ten temat do końca :fcp29

tom007thc 06-05-2007 17:42

Pogratulowac koledze! Robie to zwłaszcza ze mnie kosztowalo wiecej reaktywowanie starej manualnej klimy w MK II :)

Oby ci sluzyla dlugo.

PS Nie kuś z tymi kremówkami bo jeszcze pielgrzymke bedziesz mial u siebie :P

Jakub 06-05-2007 20:29

tomek - muszę kiedyś podjechać do Ciebie, zobaczyć to rękodzieło ;)

Tweety 06-05-2007 21:17

Witam.
Ja też już mam klimatronik ale bez czujnika nasłonecznienia. Powiedz mi prosze jak zamontowałeś i podłączyłeś takowy czujnik?

Pinki 06-05-2007 21:43

Gratuluje!! Ponawiam czy ktoś przerabiał klime w MKII ???

rifle 06-05-2007 22:11

Wierzcie lub nie, ale ostatnio jechalem z taxiarzem co mi pokazal ciekawy patent na "klimatronik". Kolo zapakowal czujnik temp. od starej lodówki do schowka, podlaczyl do kabelka od nawiewu i ma klimatronic!!! :fcp15

Kondzio 06-05-2007 22:36

he no to gratulacje

CERES 07-05-2007 06:25

jakubbi, no to zapraszam, widzę że z Bielska jesteś więc nie masz daleko do mnie,
czujnika obciążenie klimatyzacji nie montowałem na , razie, jak uznam że będzie potrzebny to go szybciutko zamontuję (2 kabelki)
acha jakby ktoś do mnie się wybierał przerabiać klimę, to mogę od razu zamontować automatyczny włącznik świateł ale to wymaga zjedzenia dwóch kremówek :D :D :D

Tweety czujnik nasłonecznienia zapinasz tak: do białej kostki na panelu na pin 18 zapinasz kolor od czujnika WH/BU a na 16 pin czarnej kostki zapinasz drugi kabel od czujnika

Tweety 07-05-2007 19:30

Wielkie dzięki.
Czy Twój panel to model przed czy po FL? Ja mam ten po FL. Czy gniazda są takiew same w jednym i drugim? Jeszcze jedno. Jak numerowane są piny w gniazdach panelu?

CERES 07-05-2007 20:05

już nie pamiętam jak są numerowane, jak ściągniesz osłonkę wtyczki to pisze jak byk :)
Nie wiem który mam panel, gość mówił że do 2001

RECONDO 08-05-2007 05:42

Re: Przerobiłem klimę :)
 
Cytat:

Napisał tomaszceremuga
Zaświadczam wszem i wobec że z dniem 5 maja 2007 mój samochód posiada wpełni sprawny klimatronik.
Podziękowania dla kolegi setaszi, dla TIS'a fordowskiego

Orientacyjne ceny:
- wentylator nagrzewnicy - dałem 140 zł (musi być 4 pinowy) (używka nowy 990 zł :D )
- panel klimatronika - dałem 230 zł (używka)
- czujnik temperatury wewnętrznej - dałem chyba 140 zł (nówka)
- opcjonalnie czujnik obciążenia klimatyzacji (czujnik nasłonecznienia) 58 zł nowy
- cena robocizny


Jeżeli ktoś ma ochotę przerobić a nie czuje się na siłach to zapraszam do "papieskiego grodu" na kremówki a ja zajmę się autem.

Gratulacje serdeczne! Ja osobiście mam już klimatronika ponad miesiąc - przerobił mi go z manualnej elektryk, aby podnieść poziom "rywalizacji" dodam że zmieniałem jednocześnie panel - obecnie mam wersję po fl. :fcp3

leszek 08-05-2007 07:15

panowie ja uważam że w tym starym mondiaku manual klimy lepiej działa jak w tym nowym klimatronik :fcp2 (szybciej schładza ) :fcp1

jumper1 08-05-2007 07:21

Hmm nieweim czy do starszych wersji gra jest warta swieczki taka przeróka jednak troche kosztuje. Aczkolwiek moze pnael by si etaniej wyrwało nawieźli w koncu tych angli do rozbiórki

RECONDO 08-05-2007 12:24

Cytat:

Napisał jumper1
Hmm nieweim czy do starszych wersji gra jest warta swieczki taka przeróka jednak troche kosztuje. Aczkolwiek moze pnael by si etaniej wyrwało nawieźli w koncu tych angli do rozbiórki

wbrew pozorom nie było dużo więcej roboty: inne są wtyczki/końcówki klimatyzacji, panel środkowy po fl pasował bez problemów (wyjątek stanowiły dwa zaczepy w dolnej części) :fcp1 a gra jest warta świeczki - w końcu auto musi sprawiać frajdę kierowcy :fcp1 i tak jest :fcp2

jumper1 08-05-2007 13:44

Cytat:

Napisał RECONDO
w końcu auto musi sprawiać frajdę kierowcy :fcp1 i tak jest :fcp2

no tak, ale czasem trzaba przemyslec czy sie opłaca, klima manulana tez ma swoja funkcje (chłodzi), wiec trzaba by ocenic koszt przerówki w porównaiu do ceny auta, chyba ze jest sie entuzjasta jak my forumowicze :fcp4
W sumie sam z checia bym sie pobawił ale koszta mnie zniechęcają.

RECONDO 08-05-2007 13:51

Niestety musiałem przerobić klimę - mam w planach zamontowanie panelu lcd (nawigacja) a on obsługuje jedynie automatyczną klimatyzację.

Pinki 08-05-2007 18:27

Cytat:

Napisał jumper1
no tak, ale czasem trzaba przemyslec czy sie opłaca, klima manulana tez ma swoja funkcje (chłodzi), wiec trzaba by ocenic koszt przerówki w porównaiu do ceny auta, chyba ze jest sie entuzjasta jak my forumowicze :fcp4

jak ktoś rozważą taką przeróbke to się raczej nie zastanawia nad opłacalnością bo wiadomo ,ze i tak kasy wsadzonej w auto się nie odzyska. Ja bym do siebie wsadził taką zabawkę bardzo chętnie a panel za 150zł wyrwać można bez problemu tylko co dalej ?

RECONDO 08-05-2007 19:13

Cytat:

Napisał Pinki
Cytat:

Napisał jumper1
no tak, ale czasem trzaba przemyslec czy sie opłaca, klima manulana tez ma swoja funkcje (chłodzi), wiec trzaba by ocenic koszt przerówki w porównaiu do ceny auta, chyba ze jest sie entuzjasta jak my forumowicze :fcp4

jak ktoś rozważą taką przeróbke to się raczej nie zastanawia nad opłacalnością bo wiadomo ,ze i tak kasy wsadzonej w auto się nie odzyska....

święta racja :fcp3

jumper1 09-05-2007 07:45

Cytat:

Napisał Pinki
jak ktoś rozważą taką przeróbke to się raczej nie zastanawia nad opłacalnością bo wiadomo ,ze i tak kasy wsadzonej w auto się nie odzyska.

nigdy sie nie odzyska chyba ze robisz pimp my ride, choc i tutaj wątpie.
Panel to raz, pewenie ten silnik wentylatora prawdopodobnie jak w 3 tez trzeba wyminic i czujnik, mozna ewntualnie troche kasy odzyskac sprzedajc zdemontowany panel wraz silnikiem.
Korci mnie to tez ale narzie mam inny problem z dystrybucja chłodu tzn jak zapuszcze manuala to w sumie najlepeij ja mam nawiew centralnie krtek centalnych z bocznych juz gorzej leci, jak dam inna konfiguracje naweiwu to w sumie słaobo chłodzi musze dac nawiec "na ludzika" a wtedy prze środek idzie mroźne powietrze ze az mi prawa reka marznie, a w lewą goraco. Podejżewam ze klimatronik niewiele zmieni w dystrybucji zimna.
Co ciekawa jak nawiwema ciepło to zasadniczo zawsze mam na szybe i mam ciepło w całym aucie przynajmniej z przodu przy klimie jak dam naszybie to nic nie czuje.
Macie takie uroki klimy?? czy mam cos po przytykane.

grzes01 09-05-2007 14:25

RECONDO ja też zastanawiam się nad zamianą fabrycznego radia + panel klimatronika (Mondeo po FL) na panel LCD z nawigacją . Jak uda Ci się ta zamiana, to napisz czy jest to bardzo skomplikowane.
Wydaje mi się, że powinien pasować bez żadnych przeróbek- no ale lepiej niech ktoś inny najpierw sprawdzi :D

RECONDO 09-05-2007 16:13

Elektryk z ASO twierdzi że nie ma problemu, są to jednak koszta - sam panel LCD steruje tylko klimą, ma funkcję radia i CD MP3 aby była nawigacja potrzebne są dodatki - min. antena, napęd DVD i spora wiązka :fcp5

igrzelczyk 13-05-2007 09:23

Cytat:

Napisał tomaszceremuga
Jeżeli ktoś ma ochotę przerobić a nie czuje się na siłach to zapraszam do "papieskiego grodu" na kremówki a ja zajmę się autem.

witam kolegów i odrazu pytanie tez wymienilem panel i silnik wentylatora tyle ze nie mam schematu do "kabelków" moje pytanie brzmi gdzie podłaczyc czujnik temp wew. oraz gdzie wpiac sie z wentylatorem(posiadam drugie wtyczki -orginalne niestety krutko obciete :fcp5 -do klimatronica-kolory widac)bo czujnik naslonecznienia juz opisany
pozdrawim i z góry dzieki za info :fcp1

CERES 16-05-2007 07:52

plus na wentylatorze już masz (zbadaj go miernikiem)
musisz dorobić bardzo grubą masę (najlepiej do karoserii), przekrój z tego co pamiętam to 6 lub 8 mm
w/w masę zapinasz na wentylator na pin 1, plus (który masz) na na pin 2

zostają 2 małe piny w wentylatorze (motor control, motor feedback czyli sterowanie prędkością)
z wentylatora pin nr 6 zapinasz na 3 pin do wtyczki czarnej wchodzącej do panelu
z wentylatora pin nr 3 zapinasz na 1 pin do wtyczki czarnej wchodzącej do panelu

czujnik temperatury wewnętrznej (4 kabel; 2 zasilanie silniczka czujnika,2 czujnik):
4 pin z wtyczki czujnika (BK/GN) zapinasz na 2 pin do białej wtyczki wchodzącej do panelu
3 pin z wtyczki czujnika (GN/BK) zapinasz do plusa (ja zrobiłem po stacyjce)
2 pin z wtyczki czujnika (BN/GN) zapinasz na 16 pin wtyczki czarnej wchodzącej do panelu
1 pin z wtyczki czujnika (WH/GN) zapinasz na 16 pin wtyczki białej wchodzącej do panelu

i to tyle
po operacji zrób test i powinno być git

igrzelczyk 17-05-2007 09:56

sliczne dzieki biore sie zaraz za podłączenie (w miedzyczasie kupilem orginalna wiazke od klimatronika wiec bedzie prosciej

pozdrawiam i dziekuje za pomoc :fcp29

MateuszCHUDY 17-05-2007 19:32

czy może mi ktoś powiedzieć czy mfd podejdzie do galaxy z manualną klima? czy ramka deski sie różni? tak mi sie wydaje że w manualnej jest 1.5DIN? niech ktoś powie bo nigdzie żadnych zdjec nie moge znaleźć nawet tych z klimatronikiem...

igrzelczyk 19-05-2007 19:25

o ile sie orientuje (opisy na forum) własnie jest to jedyny ford do którego ta navi pasuje bez przerubek tylko uwazaj zebys kupił odpowiednia bo w starszych choda tylkko płyty bez mam polski :fcp5 jesli cie to interesuje napisz na priv

trafal 23-05-2007 13:41

Witam, mam prośbe szukam od dłuższego czasu silnika do nawiewy i nie mogę go dostać - ma ktoś namiary lub tak owy posiada - kupie od ręki :fcp29 , panel już mam i teraz tylko jak to wszystko połączyć - może to ktoś opisać?? Będe bardzo zobowiązany - ewentualnie podjadę obecnie jestem w Warszawie. Pozdrawiam :fcp3

Czy silnik od anglika będzie pasował ??? :fcp7 :fcp7

Cytat:

Napisał igrzelczyk
jesli nie mozesz znalesc silnika wymien sam uklad rezystorow(ja tak zrobilem i pracuje ze chej).

Możesz coś więcej napisać na temat tych rezystorów - może fotka - aby wiedziec jak to wygląda.
Cytat:

Napisał igrzelczyk
masz jeden nr 517713054 gosc ma sporo czesci pozatym polecam zakup calej wiazki od klimatronika bedzie prosciej

Dzwoniłem do kolesia ale ma wyłaczony telefon, będe jeszcze próbował, a co do wiązki to postaram się zakupić takową. Dzięki i czekam na pomoć

igrzelczyk 23-05-2007 22:43

jesli nie mozesz znalesc silnika wymien sam uklad rezystorow(ja tak zrobilem i pracuje ze chej). masz jeden nr 517713054 gosc ma sporo czesci pozatym polecam zakup calej wiazki od klimatronika bedzie prosciej reszty poszukaj powyzej i w archiwum koledzy naprawde dobrze to opisali :568: ( np wyprowadzenia czujników sa opisane powyzej)

powodzenia

ps naprawde nie jest to z pomoca kolegów z foru trudne a efekt koncowy bomba :fcp26

trafal 28-05-2007 10:09

Cytat:

Napisał tomaszceremuga
plus na wentylatorze już masz (zbadaj go miernikiem)
musisz dorobić bardzo grubą masę (najlepiej do karoserii), przekrój z tego co pamiętam to 6 lub 8 mm
w/w masę zapinasz na wentylator na pin 1, plus (który masz) na na pin 2

zostają 2 małe piny w wentylatorze (motor control, motor feedback czyli sterowanie prędkością)
z wentylatora pin nr 6 zapinasz na 3 pin do wtyczki czarnej wchodzącej do panelu
z wentylatora pin nr 3 zapinasz na 1 pin do wtyczki czarnej wchodzącej do panelu

czujnik temperatury wewnętrznej (4 kabel; 2 zasilanie silniczka czujnika,2 czujnik):
4 pin z wtyczki czujnika (BK/GN) zapinasz na 2 pin do białej wtyczki wchodzącej do panelu
3 pin z wtyczki czujnika (GN/BK) zapinasz do plusa (ja zrobiłem po stacyjce)
2 pin z wtyczki czujnika (BN/GN) zapinasz na 16 pin wtyczki czarnej wchodzącej do panelu
1 pin z wtyczki czujnika (WH/GN) zapinasz na 16 pin wtyczki białej wchodzącej do panelu

i to tyle
po operacji zrób test i powinno być git

Witam mam pytanie - w tym opisie jest podłączenie jednego czujnika - a jak podłaczyć drugi czujnik od nasłonecznienia?? Jak zrobić test klimy? Będe bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

CERES 28-05-2007 20:18

Cytat:

Napisał tomaszceremuga
Tweety czujnik nasłonecznienia zapinasz tak: do białej kostki na panelu na pin 18 zapinasz kolor od czujnika WH/BU a na 16 pin czarnej kostki zapinasz drugi kabel od czujnika


pisało na pierwszej stronie, ludziska czytajcie uważnie!!!

[ Dodano: 2007-05-28, 21:24 ]
Cytat:

Napisał igrzelczyk
pozatym polecam zakup calej wiazki od klimatronika bedzie prosciej

no nie wiem czy będzie szybciej niż wsadzenie paru pinów od kabelka cd-audio z kompa :D
napewno będzie drożej

Cytat:

Napisał igrzelczyk
jesli nie mozesz znalesc silnika wymien sam uklad rezystorow

jaki układ? czyżby kolega podłączył zwykły wentylator i rezytory osobno ? działa regulacja obrotów z panelu ??

[ Dodano: 2007-05-28, 21:27 ]
test klimy ? qrde nauczcie sie szukac...
ostatni raz: trzymasz OFF i nawiew na nogi, puszczasz i szybciutko auto
jeżeli po paru sekundach na wyświetlaczu wszystko się zapali to znaczy że jest gites

trafal 29-05-2007 08:29

Cytat:

Napisał tomaszceremuga
Tweety czujnik nasłonecznienia zapinasz tak: do białej kostki na panelu na pin 18 zapinasz kolor od czujnika WH/BU a na 16 pin czarnej kostki zapinasz drugi kabel od czujnika

Dzięki kolego tomaszceremuga za podpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie jak zainstalować czujnik nasłonecznienia, wiem że on ma być w podszybiu ale jakbyś coś dokładniej napisał będe bardzo wdzięczny. Wiesz moze jaki torx (lub inne dziwactwo) trzeba aby wykręcić silnik nawiewu :fcp11 a nie posiadam takowego i muszę zakupić. Pozdrawiam

CERES 29-05-2007 09:46

nie wiem jak fizycznie zamontować czujnik obciążenia klimatyzacji ponieważ go nie posiadam :D
co do torxa to nie znam rozmiaru, mam komplet tych kluczy (dałem 20 zeta)
żeby wyciągnąć silnik nagrzewnicy trzeba sie położyć na podłodze pasażera i odkręcić 3 śrubki

igrzelczyk 30-05-2007 18:15

Zgadzam sie z kolega ze moze wiazka wychodzi drozej(ja zapłaciłem za kpl cale 50 zetow) ale za to mozna wszystko "fabrycznie " popodpinaci i pinow nie trzeba wpinac tylko wtyczki + przelutowanie paru kabelkow(notabene kolory sa takie same)ale mimo wszystko chyle czoło bo nie jestem pierwszy ,pozatym to własnie kolega mi pomogl tym bardziej dzieki (aczkolwiek sposoby sa rozne)co do rezystorow to moze niejasno sie wyslowilem(napisalem) silnik jest ten sam tylko sterowanie trzeba zmienic (trzeba pogrzebac w wyprowadzeniach uzwojen- przesunieciach miedzy fazowych)jak skoncze napewno wrzuce na forum fotki odnosnie silnika (przeróbka ok 70 zl w warsztacie od silników)
pozdrawiam :fcp26
i chyle czoło przed odwaznymi co sie nie boja wzbogacania swojego autka :fcp29
mariusz

trafal 01-06-2007 11:32

Witam, udało mi się dotrzeć do informacji odnośnie silnika do klimy, konkretnie chodzi mi o to jak go łatwo poznać po numerze. Otóż silnik do klimatronika powinien miec numer:1S7H-18456-AB,AC,AD natomiast silnik do zwykłej klimy ma numer XS4H-18456-AB,AC,AD. Może to komuś będzie potrzebne (jeżeli dokonuje się zdalnego zakupu przez telefon). Jeszcze jedna informacje i może to też już ktoś o tym pisał - silnik od Focusa po 2003 pasuje do Mondka ale to trzeba już dokładnie sprawdzić - mają te same numery więc pewnie to samo.

RECONDO 01-06-2007 19:35

Cytat:

Napisał trafal
Jeszcze jedna informacje i może to też już ktoś o tym pisał - silnik od Focusa po 2003 pasuje do Mondka ale to trzeba już dokładnie sprawdzić - mają te same numery więc pewnie to samo.

Są identyczne - elektryk z ASO jak przerabiał mi klimę tak zrobił :fcp12

trafal 09-06-2007 12:26

Witam, potrzebuje pompcy - jak przeprowadzić czujnik i przewód od nasłonecznienia do kokpitu. Czy ma ktoś pomysł prosze o krótki opis. Pozdrawiam
P.S. Kilma już bangla :fcp27 lecz brak drugiego czujnika.

CERES 10-06-2007 10:43

zakładam że masz wyciągniętą konsolę środkową
wsadz czujnik od góry a drugą łąpką szukaj kabla pod kokpitem

trafal 10-06-2007 13:31

Witam, tak zrobie, ale mam pytanie - nie wykonuje się mi test na klimie tzn nic i sie nie swieci po naciśnięciu off + nawiew na nogi a potem Auto, czy powodem tego jest brak czujnika nasłonecznienia? czy źle podłączenie, a może czujnik temperatury (mam używke)?Jak rozwiązaliście problem braku przewodów we wtyczkach w sterowniku klimy, ja dolutowałem przewodu do płytki - a jak zdobyc takie wsówki aby wpiąć do wtyczki kabelki?
P.S. Czy ktos mi podpowie gdzie są śrubki mocujace konsole bo zapomniałem. Pozdrawiam

johnymnemnonic 02-07-2007 17:51

Dzień dobry.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc przy zdiagnozowaniu i ewentualnej naprawie usterki w moim Fordzie Mondeo rok produkcji 1998, silnik: 1,8 l benzyna, skrzynia biegów manualna. Otóż ww pojeździe posiadam zamontowaną manualną klimatyzację, która około 2 tygodni temu została sprawdzona i "uzupełniona o preparat chłodzący" a ponadto odgrzybiona. PROBLEM: pomimo i powyższych zabiegów z otworów nawiewowych czuć wyraźną woń wilgoci, podszybie mocno paruje wodą, przy włączonej klimatyzacji układ chłodzi, lecz "nie rewelacyjnie", natomiast pod pojazdem nie pojawia się woda z odpływu klimatyzacji (w trakcie czyszczenia klimy w warsztacie trochę wody ściekło w środkowej części pojazdu - tak mniej więcej na wysokości dźwigni zmiany biegów, ale było to zaledwie około 10-20 ml wody). W zaistniałej sytuacji proszę o poinformowanie mnie o możliwych nieprawidłowościach i sposobach ich usunięcia. Z góry dziękuję za życzliwość i przychylność. Ewentualną odpowiedź proszę nadesłać na adres: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Z poważaniem Jan Zakrzewski.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.