Temat: [Focus 2004-2008] Szarpanie silnika 1.6 TDCI
View Single Post
Stary 10-09-2012, 21:04   #1
Slowik74
ford::amateur
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 10-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Focus
Silnik: 1.6 TDCI
Rocznik: 2007
Postów: 6
Domyślnie Szarpanie silnika 1.6 TDCI

Witam!
Mój pierwszy post tutaj. Chciałbym prosić doświadczonych forumowiczów o pomoc w diagnozie problemu.
Focus 1.6TDCI (90KM), 2007r, 110tyś km

W czasie jazdy silnik szarpie. Problem występuje zwłaszcza przy jeździe powyżej 100km/h, przy przyspieszaniu, przy pokonywaniu wzniesień. W skrajnych przypadkach "czkawki" silnik gaśnie po wciśnięciu sprzęgła i pojawia się błąd usterki układu silnika.
Problem występuje zarówno przy zimnym jak i ciepłym silniku (chyba nawet częściej przy ciepłym). Przy nasileniu szarpania pomaga zredukowanie prędkości do 30-40 km/h i bardzo delikatne obchodzenie się z gazem. Wtedy każde silniejsze dodanie gazu powoduje nawrót czkawki.

Objawy nie są ciągłe. Auto potrafi przejechać 100 km bez pojedynczego szarpnięcia a potem w trasie powrotnej ciągle sprawiać kłopoty. Nie zaobserwowałem spadku mocy silnika ani zwiększonego dymienia. Zużycie paliwa również w normie.

Po ostatniej większej czkawce komputer wskazał błąd przepustnicy i błąd EGR (mechanik niestety nie spisał dokładnych kodów). Po pojedynczych szarpnięciach nie pojawiają się błędy.

Problem pojawił się po okresowym przeglądzie z wymianą filtra paliwa. Podejrzewając zanieczyszczenie układu paliwowego wyczyściłem bak paliwa i ponownie wymieniłem filtr - bez rezultatów. ASO się poddał po trzech dniach diagnozowania (proponowali wymianę kolejnych elementów na ślepo). Teraz już trzeci warsztat rozkłada ręce bezradnie.

Będę bardzo zobowiązany za pomoc w diagnozie.
Pozdrawiam
Tomek

P.S. Czy komputer podłączony w czasie jazdy może wykazać więcej błędów niż po fakcie w warsztacie?

Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 06-12-2014 o 22:34
Slowik74 jest offline   Odpowiedź z Cytatem