View Single Post
Stary 13-01-2021, 18:02   #1
Drizzt06
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 12-06-2015
Skąd: Kraków
Model: Ford Mondeo
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2011
Postów: 18
Domyślnie Alternator ładuje wysokim (> 15V) napięciem przy start-stop?

Dzień dobry.

Otóż w skrócie moje pytanie jest następujące:
Czy to normalne, że alternator w Fordzie Mondeo z 2011 z systemem start-stop ładuje akumulator napięciem około 15,5V?

Dodam, że poczyniłem kilka prób i wygląda jakby to napięcie było niezależne od stopnia naładowania akumulatora, a jedynie od tego ile elektroniki w aucie jest włączone (ale to oczywiste). Auto stoi na luzie, akumulator naładowany w 60-70%, a alternator tak ładuje.

Szerszy kontekst jest taki...
Niedawno padł mi akumulator. Był to klasyczny Vectra kwasowo-ołowiowy i pożył około 2 lata, więc trochę krótko. Kupiłem nowy oraz dla pewności stwierdziłem, że go przetestuję. Pojemność była oczywiście OK. Uruchomiłem auto i ładowanie przez chwilę również było w porządku, po czym jakie było moje zaskoczenie jak napięcie ładowania wzrosło do około 15,5 V i ustabilizowało się na takim poziomie. Myślałem, że to błąd, więc wymieniłem regulator, ale problem nie ustąpił.
Zastanawiam się co zrobić dalej z tym tematem i chciałem zapytać jakie Wy macie doświadczenia w tym kontekście przy Fordach z systemem start-stop.

Ktoś może wie z głowy lub może zmierzyć napięcie ładowania w swoim aucie z tym systemem?

Słyszałem informację, że w Fordach (lub w ogóle autach takich) z tym systemem jest to normalne i jedyne co można zrobić to kupić akumulator EFB i liczyć, że pożyje dłużej niż dwa lata na takim ładowaniu.
Dwie alternatywy jakie jeszcze przychodzą do głowy to odpiąć inteligentne ładowanie (wtedy jak dobrze pamiętam ładuje napięciem około 13,8V), ale to nie wiem czy nie będzie miało jakichś skutków ubocznych, lub szukać rozwiazania problemu dalej w elektronice (o ile to faktycznie jest problem, może PCM winny).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Drizzt06 jest offline   Odpowiedź z Cytatem