View Single Post
Stary 02-12-2022, 22:30   #31
bidżej
ford::professional
 
Avatar bidżej
 
Zarejestrowany: 01-08-2006
Skąd: Stuttgart
Model: Focus MK4
Silnik: 2.0 EcoBlue + A8
Rocznik: 2018
Postów: 1,419
Domyślnie Odp: Wibracje powyżej ok 130km/h

Mam ten sam problem, jest o nim nawet wątek na forum. To nie amortyzatory, nie koła, nie półosie i nie przekładnia kierownicza, drążki czy coś w zawieszeniu, a prawdopodobnie szalejący EPS i/lub ABS.
U siebie odkryłem, że z jakiegoś powodu PAM, HCM, IPM, ABS i PSCM zgłaszają błędy o sygnale z czujnika kąta skrętu kierownicy.
Wrzuciłem na podgląd w Forscanie 2 sygnały z modułu ABS: STR_ANG_RAW (jeśli dobrze rozumiem "surowa" pozycja z czujnika kąta skrętu) i STR_ANG_ABS (sygnał z czujnika z korektą dla ABS).

Przy kierownicy ustawionej na wprost, _RAW stał na - 7.5 stopnia, a _ABS na 22.5 (!!!).
Biorąc pod uwagę, że EPS ma m. in. funkcję Pull-Drift Compensation, a ABS Torque Vectoring i obie muszą korzystać z czujnika położenia kierownicy i działać na jego podstawie, jestem w stanie sobie wyobrazić, że taka rozbieżność (czy już sama niezgodność z rzeczywistą pozycją kierownicy) robiła bałagan.
W Forscanie znalazłem 2 procedury: kalibrację pozycji dla ABS i dla PSCM.
Ta dla ABS tylko przywróciła _ABS do wartości _RAW (więc i tak lepiej niż było) i wibracje praktycznie całkowicie zniknęły, całkowicie zniknęło też pływanie lewo/prawo i ściąganie w prawo. Niestety kalibracja dla PSCM kończy się błędem, więc nadal oba sygnały stoją na - 7.5 stopnia przy kierownicy na wprost. Na dniach planuję podjechać do serwisu żeby mi tą kalibrację poprawili i liczę, że problem się skończy, bo kopię się z tym ****em od ponad roku.

Czyli w sumie sprawdź jak wyglądają wskazania tych dwóch sygnałów Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez bidżej ; 02-12-2022 o 22:32
bidżej jest offline   Odpowiedź z Cytatem