View Single Post
Stary 07-01-2011, 21:54   #1612
Tomek2907
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-06-2008
Skąd: Siedlce
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2004
Postów: 71
Domyślnie Odp: Dogrzewacz

Cytat:
Napisał Stefano Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja mam wiele piecyków Ebera z róznych masci od Sharana ogólnie SGA, Sprintera, Vito, Opla, Mazdy i inne, a komory są w nich tak jak piszesz z róznymi doprowadzeniami paliwa, ale często zamieniam im strerowniki i nie widzę żadnych róznic w dawkowaniu paliwa i powolnego startu wentylatora. Nie zauważyłem dotychczas róznicy, ale aby być na 100 % pewny to poprzekładam takie na chwilę od Merca i VW z opcją D5WZ i D5WS, Pobawię się nimi, jak znajdę czas w poniedziałek.
Ale z tego co więm nie miałem nigdy takich objawów jak piszesz, moze sie mylę, sprawdzę jeszcze te napięcia na swiecy z róznych sterowników.
Pozdr.
Jednak jest tak jak podejrzewałem -sprawdziłem to na rozmontowanym dogrzewaczu. Tryb rozruchu piecyka nie zależy od tego jaki jest sterownik , tylko od tego w jaką komorę spalania jest wyposażony piec ( oczywiście fabrycznie program w sterowniku dopasowany jest do rodzaju komory spalania ) . I tak inny jest w przypadku kiedy wyposażony on jest w komorę spalania zasilaną przez dyszę z sitkiem a inny w przypadku kiedy komora zasilana jest zintegrowaną z nią rurką . W pierwszym przypadku nadmuch włącza się około 7 sekund przed dawkowaniem paliwa, natomiast w drugim przypadku jest odwrotnie najpierw włącza się dawkowanie paliwa , a dopiero kilka sekund później nadmuch .
Jeżeli komora jest z sitkiem ( tak jak u mnie ) a sterownik odpala piec tak jak by była bez sitka , to mieszanka ma marne szanse na zapłon , z powodu braku w początkowej fazie powietrza , które jak się już w końcu pojawi ( po kilku sekundach uruchomi się nadmuch ) to sztyft i sitko jest już całe zalane paliwem , które nie może się zapalić ze względu na nie właściwe proporcje mieszaniny z powietrzem. Podsumowując aby mój piecyk palił , to muszę albo wymienić sterownik na taki który będzie pasował do komory z sitkiem ( którą mój piec posiada ) , albo wymienić komorę na taką z rurką ( która będzie pasowała do mojego sterownika ).
Pozdrawiam
Tomek2907 jest offline   Odpowiedź z Cytatem