Temat: [Focus 2004-2008] 1.6 100KM - Check engine P0302, P0300
View Single Post
Stary 03-02-2023, 21:55   #12
H_Tur
ford::amateur
 
Imię: Hubert
Zarejestrowany: 03-04-2018
Model: Focus
Silnik: 1.6
Rocznik: 1999
Postów: 3
Domyślnie Wypadanie zapłonu na biegu jałowym

Witam,
Od pewnego już czasu zmagam się z zapłonem w Focusie mk2 2006 1.6 Pb + LPG. Parę tygodni temu wymieniony został PCM z racji błędnego sygnału podawanego na cewkę. Od tamtej pory borykam się z wypadaniem zapłonu na 2. cylindrze, ale tylko na biegu jałowym. Podczas jazdy wszystko jest w porządku, począwszy od pierwszego biegu, jak i przy większych prędkościach (podłączony forscan i bieżący monitoring parametrów zapłonu, baaardzo sporadyczne przypadki wypadania zapłonu w czasie jazdy - zazwyczaj przy wcisnietym sprzęgle, natomiast na luzie licznik zapłonu bije jak szalony). Sytuacja zarówno na LPG, jak i Pb. Po odpaleniu czy ciepły, czy zimny chodzi na 3 gary. Pali od strzała. Forscan pokazuje błąd P0302 + nieznany kod usterki (nie wiem czy to tylko nieznany kod dla forscan, czy po prostu udać się na diagnostykę do aso, żeby podłączyć profesjonalny sprzęt i być może zostanie ten enigmatyczny kod rozszyfrowany?). Co zostało zrobione: wymieniona cewka (Bosch), nowe kable (NGK), nowe świece (Motorcraft) - podmiana na stare pogorszyła tylko objawy. Wtyczka cewki przelutowana na nową. Myślałem, że może wtryskiwacz na 2. cyl. leje, więc zmieniłem go z trzecim, wykasowałem błąd, ale za chwilę powrócił na.. 2. cylindrze, więc to nie wtrysk. Co mogłem zwiazane z zapłonem - wymieniłem. Czekam jeszcze na pomiar kompresji na cylindrach, ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy coś będzie nie tak, skoro przy obciążonym silniku samochód jedzie aż miło, mocy nie stracił, nie przerywa, przyspiesza jak powinien, więc nie wiem czy to jakiś poważniejszy problem mechaniczny (ale to tylko moje, laika przemyślenie). Chciałem dorzucić LiveData w csv z forscan z dzisiejszej krótkiej przejażdżki - ale nie można załączyć pliku w takim formacie. Może ktoś miał podobne objawy bądź spotkał się z podobną sytuacja i mógłby się podzielić pomysłem rozwiązania problemu, bo jest to denerwujące i jeździć jak na tykajacej bombie do przyjemności nie należy.
H_Tur jest offline   Odpowiedź z Cytatem