View Single Post
Stary 07-07-2021, 17:17   #54
adammisiek
ford::amateur
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 30-06-2018
Skąd: Ełk
Model: Focus CMax
Silnik: 1,6 Diesel
Rocznik: 2005
Postów: 3
Domyślnie Odp: 1.6 tdci - szarpanie przy 1800-2000 rpm

Witam
Moją Fokę spotkał problem szarpania. Zaczęło się około pół roku temu, na trasie, tempomat, 120km/h - i takie dziwne, jak by elektroniczne, szarpnięcia, ale jechało dalej bez problemu.
Później, po trasie rano - szarpanie w okolicy 1800rmp.
Z czasem to szarpanie przy 1800rpm stało się permanentne. Mocne szarpnięcia, lekkie, różne ale zawsze w okolicy 1800 obrotów, no chyba, że dało mu się mocniej w palnik, to szarpnięć nie było.
Foka (Focus Cmax) 1.6 TDCi, 2005r.
Kolejność wymiany części.
1. - Przepływka - 138zl - Podobno może sprawiac takie obajwy. Zauważyłem, że jest trochę zaolejona, więć zdecydowałem sie na wymianę:
2. - Pokrwy zaworów w raz z odmą. Nie chciałem bawić się w żadne OCT przeróbki itp - koszt - 120zł. Wymiana pokrywy zaworów jak i przepływki jest prosta i każdy może wykonać ją samodzielnie bez problemu.
Niestety zawahania silnika nie zniknęły. Kolejnym krokiem było oddanie wtrysków do sprawdzenia i podregulowania i ewentualnej regeneracji. Okazało się w trakcie testów, że wyniki się poprawiają (w trakcie pomiarów się oczyściły) i ogólnie są w zadowalającym stanie. (Wtryski Bosh), montaż wtrysków, problem nie zniknął.
Następne w kolejności były: czujnik ciśnienia paliwa na listwie i EGR. Fachowiec od EGR powiedział mi, że czujnik ciśnienia paliwa sypie błędami, a błędów żadnych nie było. Zdecydowałem się na wycięcie programowe EGR - nie trzeba go zaślepiać, pozostaje on cały czas zamknięty. Operacja trwała około godziny i kosztowała 200zł.
Niestety na ten dokładny moment powiedcieć nie mogę czy objawy na 100% zniknęły bo mam dziurę w dolocie - ale wygląda na to, że wycięcie programowe EGR pomogło.
Pozdrawiam i dziekuje wszystkim, którzy pisali w tym wątku. Byliście dużą pomocą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
pozdro i powodzenia w doszukiwaniu się usterek!

ps. oczywiście zmieniłem też stację paliw na inną, wymieniłem filtr paliwa - ale to też nie przyniosło efektu
adammisiek jest offline   Odpowiedź z Cytatem