Temat: [Mondeo 2014- ] Ładowanie akumulatora prostownikiem
View Single Post
Stary 23-11-2023, 17:11   #58
tomfoc2
ford::advanced
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 02-08-2011
Model: Kuga MK2 Lift Titanium Magnetic Grey
Silnik: 1.5 Ecoboost 150 KM 16V
Rocznik: 2018
Postów: 384
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
którzy konstruktorów mają za idiotów
Tadeuszu z całym szacunkiem, ja ich nie uważam za idiotów, ale i oni niech nas użytkowników nie uważają za idiotów co tylko mają na wszystko wykładać coraz większą kasę.
Opiszę swoją przygodę z akumulatorem. W lipcu zakończył żywot oryginalny akumulator w mojej kudze, a zamontowany był Varta EFB 60 Ah 590 A, wytrzymał nie całe 5 lat. Po wymianie na większy 74 Ah 730 A i odpowiednim zakodowaniu w BCM postanowiłem przyjrzeć się za pomocą forscan-a lite na androidzie jak jest traktowany akumulator przez cały ten system "inteligentnego ładowania". Przed montażem nowego akumulatora doładowałem go prostownikiem przez kilka godzin i zamontowałem do auta z przygotowanym monitoringiem na telefonie. Po uruchomieniu forscana program odczytał SOC na poziomie 98%, po uruchomieniu silnika i w czasie jazdy ładowania brak, a pobór prądu kilkanaście amperów ciągle bo auto przecież "żyje". I tak przez kilka razy po uruchomieniu silnika na kilka minut włączał ładowanie od kilkunastu spadając do kilku amperów i wyłączał ładowanie,włączał tylko w momencie zdjęcia 'nogi z gazu'. Trwało to tak do momentu rozładowania do poziomu siedemdziesięciu kilku procent. Przy tak rozładowanym akumulatorze i ponownym rozruchu "inteligentny system" uznał, że należy włączyć ładowanie i tak tez uczynił. Jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem 92 amperyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Takim amperażem w akumulator kwasowy? A co to kondensator jest. Po tych obserwacjach postanowiłem pozbyć się tej inteligencji za pomocą forscana ale już na systemie Windows. Od tego momentu również prowadzę obserwację i ładowaniem teraz zarządza regulator w alternatorze. Poniżej 90 % prąd 8>3 amperów, powyżej 90% 3>1 ampera, gdy wskazanie jest 99% prąd jest poniżej 1 ampera. Co najważniejsze to to, że ładowanie jest zawsze po każdym uruchomieniu, a nie jak poprzednio notoryczne utrzymywanie akumulatora rozładowanego.
Przykład: 1 trasa 300 km z włączonym " inteligentnym ładowaniem" wyjazd 86% naładowania
na miejscu 81%
2 trasa ta sama 300 km z wyłączonym "inteligentnym ładowaniem" wyjazd 88%
w połowie trasy już było 99% i sobie pykało prądem poniżej 1 ampera.
Uważam, że właśnie tak ma się odbywać ładowanie a nie za wszelką cenę próbować oszczędzić 50 ml benzyny czy ropy, a akumulatory wymieniać dwukrotnie częściej.
Dodam tylko, że nie odłączałem BMS-a na ujemnej klemie, tylko programowo.
tomfoc2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem