Temat: [Mondeo 2007-2014] Nie działa zamek klapy bagażnika
View Single Post
Stary 02-06-2016, 20:42   #164
MrWaldek
ford::amateur
 
Imię: Waldek
Zarejestrowany: 01-02-2016
Model: Mondeo Mk4
Silnik: Diesel
Rocznik: 09-2007
Postów: 1
Domyślnie Odp: Nie działa zamek klapy bagażnika kombi

Problem zamkniętej klapy bagażnika w Mondeo Kombi Mk4 z 2007 też u mnie wystąpił. Miałem szczęście, że udało się otworzyć z przycisku. Po zdemontowaniu tapicerki wyciągnąłem zamek i przycisk zewnętrznego wyłącznika. Zamek okazał się sprawny tzn. ślimak nie był uszkodzony, mikrowyłącznik sygnalizujący zamknięcie klapy sprawny i podanie napięcia (+12V na 1 i masy na 3) powodowało odryglowywanie zabezpieczenia. Przycisk zewnętrznego otwierania też miał sprawne styki. Po ponownym zamontowaniu ( bez tapicerki) zamek zadziałał dwa razy. Po tak przeprowadzonej analizie dochodzę do wniosku, że jest blokowany obwód zasilania silniczka w zamku, albo przycisku otwierania. Przycisk otwierania zwiera do masy, natomiast aby silniczek zadziałał musi dostać +12 v i masę na styki 1 i 3. Analiza sprawności bezpieczników jet w moim przypadku utrudniona ponieważ tylna, w bagażniku po lewej stronie, skrzynka bezpiecznikowa jest pojedyncza i nie ma w niej zainstalowanego bezpiecznika FA5. Oryginalna instrukcja i te, odnajdywanie w internecie opisują skrzynki w układzie potrójnym FA, FB i FC. Szukanie na ślepo bezpiecznika czy niesprawnego przekaźnika przy opisanych objawach wydaje się niecelowe, a należy podejrzewać mechaniczne uszkodzenie przewodów. Oczekuję podpowiedzi w kwestii schematu, opisu skrzynki bezpieczników.
MrWaldek jest offline   Odpowiedź z Cytatem