Temat: [Mondeo 2007-2014] komunikat "przeciążenie filtra silnika"
View Single Post
Stary 28-08-2013, 15:18   #40
wojte
ford::beginner
 
Avatar wojte
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 18-06-2012
Skąd: Warszawa
Model: Galaxy
Silnik: Diesel 2.0 tdci 140KM DPF
Rocznik: 2012
Postów: 35
Domyślnie Odp: komunikat "przeciążenie filtra silnika"

Podepnę się do kolegów z Galaxy 2TDCi 140KM. Ja zauważyłem u siebie wszystkie te objawy o których piszecie. Popytałem trochę w serwisie przy okazji ostatniej wizyty i powiedziano mi, że jeżeli widzimy dopalanie (zwiększone spalanie) na biegu jałowym to jest to tylko podtrzymanie procesu dopalania który uruchomił się podczas jazdy i wskazane jest wznowienie jazdy. Jeżeli jazda jest niemożliwa to natychmiast trzeba zgasić silnik bo ON dostaje się do silnika - nie ma na to siły. Albo gasić albo jechać nawet na 2 ale jechać. Bez obciążenia silnika nie dopalimy. Poza tym, zapełnienie filtra jest też aproksymowane z bieżących obliczeń ECU: przyspieszanie, zmiana biegów, płynność jazdy itd. Te czynniki określają, przynajmniej teoretycznie, ile sadzy produkuje sprawny silnik. Podejrzewam, że każdy z producentów trzyma w tajemnicy cały algorytm dopalania bo od niego zależy sprawność DPF'a - oczywiście kierowca nie jest bez znaczenia - to największa zmienna w całym procesie, ale czym lepsza procedura tym lepszy system. A w serwisie to chyba tylko szczątkowo się możemy dowiedzieć i skleić to w całość razem na forum. Myślę, że sami do końca nie wiedzą.
wojte jest offline   Odpowiedź z Cytatem