Temat: [Focus 1998-2004] Odpowietrzanie układu chłodzenia
View Single Post
Stary 23-09-2021, 23:02   #234
Matt_Voy
ford::amateur
 
Imię: Maciej
Zarejestrowany: 02-06-2020
Skąd: Kraków
Model: Focus mk1 kombi Trend
Silnik: 1.6 16v 74kW
Rocznik: 2000
Postów: 2
Domyślnie Odp: Odpowietrzanie układu chłodzenia

Witam,
Mam Fokę kombi 1.6 z gazem z 2000 roku.
Ja też dołączę do temu. U mnie opisane problemy zaczęły się po wymianie płynu chłodniczego i pompy wody (stara ciekła). Do tego momentu wskazówka ładnie stała na baczność i nawet długotrwałe latanie po autostradzie 140 i więcej, nie robiło na niej żadnego wrażenia, a nawet wręcz przeciwnie.

Po wymianie płynu (i pompy)
Mam właśnie opisane problemy - już po kilku kilometrach uruchamiają mi się wentylatory. Co prawda nawiew grzeje jak wściekły.
No i wskazówka od temperatury: jak jeżdżę spokojnie - tak do 2500 obr, to ładnie ustawia się na środku skali i stoi, czasem przechyli się w kierunku czerwonego pola, ale potem wraca.
Natomiast jak zaczynam jeździć szybciej i na wyższych obrotach (pow. 2700, 70 i więcej). to wskazówka wędruje dość szybko na czerwone pole i tam oscyluje w jego obrębie - chyba, ze odpuszczę gaz, to po chwili wraca na środek. Co prawda, nawet po kilku minutowym trzymaniu na wyższej prędkości i dojściu wskazówki do końca skali temperatury - nigdy nie zapaliła mi się kontrolka z wykrzyknikiem, ani nie mam żadnych błędów w komputerze - więc pocieszam się, że faktycznie to pewnie odpowietrzenie. Choć nie ukrywam, cała sytuacja powoduje, że straciłem całą frajdę z jazdy tym autem.
Jak sprawdzam płyn, to jego nie ubywa, jest ciepły - ale tak normalnie - nie jest bardzo gorący - przewody od zbiorniczka wyrównawczego ciepłe.
Nie próbowałem jeszcze wyciągać wkładu od termostatu ani nie sprawdzałem jeszcze temperatury w trybie diagnostycznym.

Auto dwukrotnie wracało do serwisu, gdzie robili płyn i rozrząd i mechanik zarzekał się, że układ jest odpowietrzony - niestety problem powraca. Z jednej strony wierzę im, bo nie pierwszy raz serwisowali mi auto i zawsze wszystko mega solidnie, ale z drugiej strony - przyznaję się - trochę boję się jeździć z tak wariującą wskazówką od temperatury (kiedyś może się okazać, że faktycznie będzie problem z temperaturą i uszkodzę silnik - a przy tym wieku auta, to może być awaria terminalna).
Znacie ew. jakiegoś mechanika z Krakowa, który zna ten problem i potrafi mu trwale zaradzić?

Ostatnio edytowane przez Matt_Voy ; 23-09-2021 o 23:05
Matt_Voy jest offline   Odpowiedź z Cytatem