Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-02-2016, 07:49   #1
sapkom
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 11-01-2016
Skąd: Koszalin
Model: focus c-max, fiesta mk7
Silnik: 1.6 115KM, 1.25 82KM
Rocznik: 2005, 2009
Postów: 14
Domyślnie kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Witam,
Jestem tu nowy więc z góry przepraszam jeśli coś nie tak z moim postem.

Od niedawna mam dziwny problem z fiestką którą jeździ żona.
Czytałem już że podobne tematy były poruszane na forum, głównie dotyczyły focusa ale mój problem jest trochę inny i nie znalazłem odpowiedzi.
A konkretnie:
Od jakiegoś czasu pojawiają się te objawy ale po ponownym uruchomieniu samochodu giną (ewentualnie po przejechaniu niewielkiego odcinka) i pojawiają się znów za jakiś czas bez określonych okoliczności, np. za parę dni.
Sytuacje mogą być następująca:
1. Zapala się kontrolka ABS
2. Zapala się kontrolka ABS + kontrolka Hamulców (ręczny, poziom płynu itd.)
3. Zapalają się w/w kontrolki oraz opada wskaźnik prędkościomierza.

Byłem niedawno u elektryka który niczego szczególnego nie zauważył na pierwszy rzut oka. Nie poświęcił dużo czasu, nie szukał szczegółowo po instalacji.
Odczytał wtedy następujące kody:
C1233, C1235, C1236
Wszystkie dotyczą czujników prędkości obrotowej kół - jednak to conajmiej dziwne żeby trzy czujniki padły jednocześnie.
Do tego czemu opada prędkościomierz - czy coś się dzieje z czujnikiem VSS ?
Co to może być za zagadka?
Czy ktoś z forumowiczów zetknął się z takim problemem?

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Piotr

sapkom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2016, 17:05   #2
Ecoboostek
ford::average
 
Zarejestrowany: 08-08-2015
Model: Mondeo
Silnik: 1.5 Ecoboost
Rocznik: 2015
Postów: 60
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Cytat:
Napisał sapkom Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie poświęcił dużo czasu, nie szukał szczegółowo po instalacji.
To "podziwiać" takiego elektryka. To tak jakby do lekarza zgłosił się pacjent z kłuciem w klatce piersiowej, a lekarz obejrzał tylko z zewnątrz i powiedział "e tam przejdzie" i przepisał jakiś zwykły proszek.
Podstawą powinno być zbadanie akumulatora i alternatora, choć oczywiście nie musi to oznaczać, że któryś z tych podzespołów padł. Mówię to na przykładzie Mondeo, które jakiś czas temu nagle "wyzerowało" wszystkie zegary, potem uruchomiły się właśnie wspomniane kontrolki i auto stanęło - diagnoza: uszkodzony alternator.
Tak poza tym czujniki, bezpieczniki, komputer, może te czujniki są wpięte w jeden moduł, który odmawia posłuszeństwa?
Pierwsza propozycja, albo każ elektrykowi dokładnie zbadać instalację auta, albo go zmień...
Ecoboostek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2016, 17:18   #3
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,979
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Czasem niesprawny aku to znaczy jezeli nie trzyma odpowiedniego napiecia wtedy komp odcina nie ktore elementy i dlatego tez moze sie tak dziac bylo na forum o tym
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2016, 17:24   #4
tomch77
ford::average
 
Avatar tomch77
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 19-10-2014
Skąd: Świętokrzyskie
Model: Focus II FL Kombi, Focus II Kombi
Silnik: 2.0 tdci/136, 1.6 tdci/110
Rocznik: 2008, 2007
Postów: 136
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

A może zimne luty na płycie licznika?

Android
tomch77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2016, 17:36   #5
krzys1968
ford::expert
 
Avatar krzys1968
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 13-10-2010
Skąd: Gliwice-Berlin
Model: fokus Mk2 FL byl i milo wspominam ; focus Mk3
Silnik: 1.6tdci 109Ps ; 1.6 tdci 115Ps
Rocznik: 2008 ; 2014
Postów: 2,979
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Tez moze byc , ale mysle zanim zacznie demontowac licznik to moze sprawdzic aku
krzys1968 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2016, 07:41   #6
sapkom
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 11-01-2016
Skąd: Koszalin
Model: focus c-max, fiesta mk7
Silnik: 1.6 115KM, 1.25 82KM
Rocznik: 2005, 2009
Postów: 14
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Elektryk nie popisał się to prawda. Byłem u niego po raz pierwszy i raczej tam nie wrócę. Prawda taka że nie chciało mu się szukać bo problem który opisałem raz pojawia się a raz znika, czyli przypadek pracochłonny bez szansy na szybki sukces.

Czekam na kabel ELM, będę przyglądał się błędom jakie zanotuje komputer, może łatwiej będzie wtedy coś wywnioskować.

Panowie czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł na ten problem ?
sapkom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-02-2016, 10:18   #7
Gimnastikball
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-11-2006
Skąd: Nowy Tomyśl
Model: Focus MK1
Silnik: 1,8pb
Rocznik: 2002
Postów: 332
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

sterownik ABS uszkodzony
Gimnastikball jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-02-2016, 22:08   #8
n owicjusz
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 23-09-2008
Skąd: BRUKSELA/rOPCZYC
Model: Fiesta
Silnik: 1.6 Duratec Ti-VCT
Rocznik: 2012
Postów: 497
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Sprawdź na początek kabelki od czujników ABS i wieńce.
__________________
Scorpio '89 2.9 12V6 4X4 do zabawy
Sierra '92 automat
n owicjusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-03-2016, 10:44   #9
sapkom
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 11-01-2016
Skąd: Koszalin
Model: focus c-max, fiesta mk7
Silnik: 1.6 115KM, 1.25 82KM
Rocznik: 2005, 2009
Postów: 14
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Wczoraj pojawił się kolejny objaw - zapaliła się również kontrolka sprawdź silnik.
Podsumowując, na chwile obecna pojawiają się następujące objawy:
1. Kontrolka ABS
2. Kontrolka Hamulca
3. Kontrolka sprawdź silnik
4. opadająca wskazówka prędkościomierza.
Objawy giną po ponownym uruchomieniu silnika lub po przejechaniu jakiegoś odcinka

Faktycznie chyba jest dużo racji w tym co pisze kolega Gimnastikball że problem jest w sterowniku ABS. Do podobnego wniosku dochodzę po przekopaniu sporej porcji postów wokół tego tematu.
I tu mam pytanie, bo w wielu miejscach pojawiają się pojęcia "Pompa ABS", "Sterownik ABS" oraz "moduł ABS".
Czy może ktoś mi wytłumaczyć jak to jest z ABS, czy określenie "moduł ABS" to znaczy zespół pompa ABS + sterownik ABS, czy może moduł ABS to to samo co sterownik ABS ?
Co jest czym w ABS i za co odpowiada ?

Pytam ponieważ wszystko prowadzi w kierunku że czeka mnie wymiana jakichś elementów związanych z ABS - sterownik?, moduł? a może pompa ABS?

Ostatnio edytowane przez sapkom ; 01-03-2016 o 19:41 Powód: te objawy ciągle mnie zadziwiają
sapkom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-03-2016, 09:07   #10
sapkom
ford::beginner
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 11-01-2016
Skąd: Koszalin
Model: focus c-max, fiesta mk7
Silnik: 1.6 115KM, 1.25 82KM
Rocznik: 2005, 2009
Postów: 14
Domyślnie Odp: kontrolki ABS+Hamulce zapalają się oraz opada prędkościomierz. Co to?

Wygląda na to że udało mi się rozwiązać problem przy niewielkim nakładzie środków ale sporej ilości spędzonego czasu,głównie prze przekopywaniu internetu w poszukiwaniu rozwiązania i części. Mam nadzieje że udało mi się temat rozwiązać i chcę się podzielić informacjami "co i jak" ponieważ problem jest dość częsty i może te informacje ułatwią komuś naprawę tej usterki. Ale po kolei...

Przekopując tutejsze forum oraz forum miłośników Fiesty natknąłem się na wiele zgłaszanych podobnych problemów ale nie identycznych. Śledziłem wszystkie podobne posty ale równolegle zakupiłem interfejs ELM przy pomocy którego sprawdzałem jakie błędy się pojawiają i w jakiej sytuacji.
Przez 2 tygodnie sprawdzałem błędy, kasowałem je i czekałem na następne aby się zorientować co się dzieje.
(Na marginesie - polecam ELM327 v3 BT oraz program FORScan)

Zawsze (choć czasem w różnej kolejności pojawiały się błędy:
P0500 - Blad sygnalu wejsciowego czujnika predkosci pojazdu
C1233 - Brak sygnału wejściowego czujnika prdkości przedniego lewego koła
C1235 - Brak sygnału wejściowego czujnika prdkości tylnego prawego koła
C1236 - Brak sygnału wejściowego czujnika prdkości tylnego lewego koła

razem z nimi pojawiały się błędy wtórne będące efektem powyższych:
U2200 - Nieaktualne dane drogomierza
U2197 - Nieaktualne dane prędkości pojazdu

Niestety czasem (pojedyncze przypadki) pojawiały się jeszcze inne błędy które dawały do myślenia i nie pozwalały upewnić się w czym problem.

U0122 - Blad komunikacji CAN pomiedzy PCM a modulem ESP.
U0121 - Utrata komunikacji z modułem sterowania ABS
B1342 - Wewnętrzna usterka modułu ECU.
U0155 - Utrata komunikacji z modułem sterowania tablicą rozdzielczą

Ostatecznie nabrałem przekonania, ale nie pewności że winny jest sterownik pompy ABS który odpowiada za komunikacje z poszczególnymi czujnikami prędkości kół oraz prędkości pojazdu VSS.
Pewności nabrałem gdy przekopując Internet natknąłem się na firmy oferujące naprawę sterowników ABS lub też całych pomp ABS.
Okazało się że to dość popularny problem dotyczący różnych marek pojazdów, a opis typowych usterek pokrywa się z problemem jaki się u mnie pojawił.

Ok czyli mamy sprawce - sterownik pompy ABS, i co teraz, wymieniać, naprawiać ?
Naprawa to wysyłka pompy do firmy i koszt - minimum 300-400 zł plus koszt demontaż/montaż.
Wymiana na nową to jakiś kosmiczny koszt w tysiącach liczony, wymiana na używkę nie daje gwarancji na sprawność zakupionej pompy/sterownika.
Problem jeszcze w tym że nie łatwo dobrać używaną pompę o tych samych numerach, raczej niemożliwe aby ją dostać na najbliższym szrocie.
Podjąłem próbę naprawy sterownika u znajomego zajmującego się elektroniką samochodową. Niestety bez efektów i z kosztem demontażu/montażu pompy.
Ostatecznie zdecydowałem się na zakup używanej pompy wraz ze sterownikiem i poszukiwania na allegroszu.
Cena używki (dla tych numerów jakich poszukiwałem 4S61-2M110-CC)
rozpięta jest pomiędzy 350 a 900 zł więc nie jest lekko.
Ostatecznie długie szukanie dało efekt w postaci pompy za 100zł.

I teraz najważniejsze, po wymianie pompy wszystkie kontrolki zgasły (przypomne że zapalały się ABS, Ręczny, Check Engine opadał wskaźnik prędkościomierza a na liczniku kilometrów wyświetlały się tylko ----- kreski).
Mam nadzieję że tak już zostanie a problem ostatecznie zamknięty.
sapkom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.