Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-10-2015, 21:18   #1
TailorPL
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 09-07-2012
Skąd: Katowice
Model: Focus Sedan
Silnik: 2.0
Rocznik: 1999
Postów: 33
Domyślnie Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Witam
Zastanawia mnie od dłuższego czasu czy warto wymieniać olej w skrzyniach biegów, ile ludzi tyle opinii, czytałem, że jednym to rozwiązało problemy ze skrzynią, inni rozwalili ją w ten sposób do końca, jak to jest w pierwszych Focusach? Moja skrzynia jest już trochę sponiewierana, zgrzyta przy wrzucaniu trójki (chyba że się trafi w odpowiednie obroty, już się tego nauczyłem ale czasami denerwuje np przy rozpędzaniu pod górkę) i niekiedy haczy przy wrzucaniu jedynki. Jeżeli w tym wypadku jest sens wymieniać olej to jaki olej wlać? Chyba, że lepiej wymienić cała skrzynię, w tym wypadku mam pytanie czy musi być koniecznie skrzynia do tego samego silnika (2.0 w moim przypadku), czy może być obojętnie jaka, byle do Focusa mk1?

TailorPL jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 21:39   #2
mojmistrz
ford::professional
 
Avatar mojmistrz
 
Zarejestrowany: 01-07-2012
Skąd: Szczecinek
Model: Ford Focus
Silnik: 1,8 TDDi
Rocznik: 1999
Postów: 1,415
Domyślnie

Dobrze dobrany olej nigdy nie zaszkodzi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Xperia Z1 tap tap
__________________
Zauważyliście, że każdy jadący wolniej od nas to palant, a szybciej – szaleniec ?
mojmistrz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 21:57   #3
krisus
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-11-2012
Model: Focus Mk I
Silnik: 1388cc Zetec-SE
Rocznik: 2001
Postów: 58
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Jeśli olej w skrzyni stracił już swoje właściwości, a po 16 latach to na pewno stracił, jeśli nie był jeszcze wymieniany, to warto wymienić. Jeśli biegi nie wchodzą dobrze, to może to świadczyć o tym, że olej był zmieniany i nalano nieodpowiedni. Najlepszy olej to oczywiście firmowy Forda. Ponoć z innymi zamiennikami mogą właśnie być problemy tego typu, że zgrzyta podczas zmiany biegów, albo chodzi głośno.

Co do modelu skrzyni, to do Focusa Mk1 montowano kilka różnych: iB5, MTX75, albo sześcio-biegową MT285. Do wszystkich ten sam olej o specyfikacji zgodnej z fordowską: WSD-M2C200-C.

Do silników dwu litrowych, benzynowych to chyba MTX75 montowali zawsze.

Ostatnio edytowane przez krisus ; 24-10-2015 o 22:03
krisus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 21:58   #4
Luttek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 20-02-2015
Skąd: Wrocław
Model: Focus mk1 kombi
Silnik: 1.6 PB 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 248
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Cytat:
Napisał TailorPL Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam
Zastanawia mnie od dłuższego czasu czy warto wymieniać olej w skrzyniach biegów, ile ludzi tyle opinii, czytałem, że jednym to rozwiązało problemy ze skrzynią, inni rozwalili ją w ten sposób do końca, jak to jest w pierwszych Focusach? Moja skrzynia jest już trochę sponiewierana, zgrzyta przy wrzucaniu trójki (chyba że się trafi w odpowiednie obroty, już się tego nauczyłem ale czasami denerwuje np przy rozpędzaniu pod górkę) i niekiedy haczy przy wrzucaniu jedynki. Jeżeli w tym wypadku jest sens wymieniać olej to jaki olej wlać? Chyba, że lepiej wymienić cała skrzynię, w tym wypadku mam pytanie czy musi być koniecznie skrzynia do tego samego silnika (2.0 w moim przypadku), czy może być obojętnie jaka, byle do Focusa mk1?
Wymień olej bez obaw, nie zaszkodzi a z dużym prawdopodobieństwem pomoże. Pytałem w sklepie który specjalizuje się w częściach do Forda, oryginał kosztuje ok 80 zł za litr, identyczny w specyfikacji dobrej marki (nie podaję nazwy) niecałe 50 za litr.
Najlepiej szukaj skrzyni z identycznym oznaczeniem, np do benzyniaków (ib5) mają kod XS4R 7002 i...dwie literki, np fa, fb, ce, cf. Każda z nich pasuje do 1.6 benzyna a na czym polega różnica tego nie wie nikt Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Może różnią się przełożeniami? Tam by wyglądało, ale z moich badań w tym zakresie wyszło że nie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Luttek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 22:12   #5
TailorPL
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 09-07-2012
Skąd: Katowice
Model: Focus Sedan
Silnik: 2.0
Rocznik: 1999
Postów: 33
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

80 zł za litr, a ile tych litrów wchodzi do skrzyni, o to jest pytanie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
TailorPL jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 22:16   #6
krisus
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-11-2012
Model: Focus Mk I
Silnik: 1388cc Zetec-SE
Rocznik: 2001
Postów: 58
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Do MTX75 (a taka chyba jest montowana z silnikiem benzynowym 2.0) wchodzi 1.9 litra. Do iB5 - 2.8 litra.
krisus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 22:20   #7
TailorPL
ford::beginner
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 09-07-2012
Skąd: Katowice
Model: Focus Sedan
Silnik: 2.0
Rocznik: 1999
Postów: 33
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Czyli dwie takie buteleczki by poszły, a to już prawie połowa kwoty za kompletną skrzynię, ale jednak nigdy nie wiadomo czy ta "nowa" skrzynia nie będzie w podobnym stanie jak obecna, albo i gorzej, więc chyba warto spróbować wymiany oleju Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
TailorPL jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2015, 22:25   #8
krisus
ford::average
 
Zarejestrowany: 01-11-2012
Model: Focus Mk I
Silnik: 1388cc Zetec-SE
Rocznik: 2001
Postów: 58
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Tak czy inaczej do "nowej" skrzyni wypadałoby nalać nowy olej, bo wycieknie podczas zmiany.
Zawsze można spróbować jeszcze cuda typu Ceramizer do skrzyni biegów. Niektórzy twierdzą, że pomaga poprawić pracę skrzyni, jeśli nie ma żadnych wycieków oleju.

Ostatnio edytowane przez krisus ; 24-10-2015 o 22:38
krisus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2015, 07:57   #9
Uziu
ford::expert
 
Avatar Uziu
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 14-10-2011
Model: VW Passat/Mercedes-Benz
Silnik: 1.9 TDI/2.7CDI
Rocznik: 1998/2005
Postów: 2,097
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

Do mtx wchodzi lekko 2,6 litra i jeszcze z korka rewizyjnego się nie wylewa, co do haczenia jedynki to te skrzynie tak mają, diesel i 2 litrowa benzyna mają właśnie skrzynie Mtx75
Uziu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2015, 13:07   #10
Fulara
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar Fulara
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 22-10-2013
Skąd: Katowice
Model: Focus Kombi MK1
Silnik: 1.6 ZEtec SE
Rocznik: 2004
Postów: 8,558
Domyślnie Odp: Czy warto wymienić olej w skrzyni biegów?

oczywiście że wymienić, po 16 latach tam jest breja a nie olej

Cytat:
Napisał krisus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Do MTX75 (a taka chyba jest montowana z silnikiem benzynowym 2.0) wchodzi 1.9 litra. Do iB5 - 2.8 litra.

do ib5 2,4 wg książki ditera i u mnie po 2,4 wlewania zaczęło się przelewać

mtx 5-10 mm poniżej korka

ib5 10-15 mm poniżej korka

Ostatnio edytowane przez Fulara ; 25-10-2015 o 13:09
Fulara jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:48.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.