Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-01-2009, 00:17   #1
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Witam. Wczesniej nie zwracalem na to uwagi ale dziś gdy włączyłem klimatyzacje u siebie w samochodzie to po chwili uruchomil sie wiatrak chlodnicy i pracuje on tak glosno jakbym stal kolo wlaczonego bardzo starego odkurzacza (czyli bardzo glosno i slychac go naprawde z dalekiej odleglosci od samochodu). Po jakis 20 sekundach sie wylacza. W sumie wogole wydawalo mi sie ze od jakies tam niskiej temperatury klima przestaje dzialac... i w sumie nie wiem czy dziala bo na dworzu -2 stopnie wiec trudno mi okreslic czy dmucha z klimy. Tak czy inaczej wczesniej albo po prostu nie mialem okazji przysluchac sie z zewnatrz pracy wiatraka albo po prostu cos jest zle. (historii samochodu nie znam wiec moze wiatrak jest podlaczony odwrotnie i dlatego tak glosno pracuje bo zamiast dmuchac to zasysa...?? )

Dlatego pytanie do innych:
- Czy wasze wiatraki tez tak bardzo glosno pracuja ??
- Czy wiatrak zalacza sie przy tak niskich temperaturach i na praktycznie zimnym silniku ??


- Nie wiem czy to ma związek z tym ale moge dopowiedziec jedno iż od pewnego czasu dzieje się u mnie tak że na postoju na jalowych obrotach czyli te ~750 czuje takie lekkie drgania, tak jakbym załączył klimatyzacje i silnik pracowalby na obciazeniu... Z tym że u mnie dzieje się na odwrót bo drga gdy klima jest wylaczona, natomiast jak wlacze klimatyzacje to przestaje wogole drgac. Wskazowka obrotomierza sie nie rusza. Dziwne to bo jak wlaczam ogrzewanie tylniej szyby to drgania sa silniejsze... natomiast jak wlaczam klime to zupelnie ustaja.
W sumie ostatnio bawilem sie troszke przy bezpiecznikach wewnatrz samochodu i moze ktorys wlozylem gdzis tam gdzie go byc nie powinno i teraz dmuchawa chodzi na podwojnym gazie...

grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2009, 11:35   #2
okomar
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-02-2008
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 155
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

jezeli klime wlaczysz wiatrak powinien pracowac caly czas, on ma tak zwane dwa biegi, nisko obrotowy do klimy i wysoko obrotowy do chlodzenia, a klima powina caly czas chodzic to o czym piszesz na wolnych obrotach to wlasnie wlacza sie kompresor z klimy i wylacza, tak sie dzieje jezeli wiatrak nie dziala
okomar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2009, 15:41   #3
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

No to powiem tak: Gdy wlaczam klime na przekreconym zaplonie (silnik nie uruchomiony) to wiatrak na chlodnicy sie nie uruchamia... Dopiero gdy wlacze silnik i wlacze klime to po kilku sekundach zaczyna sie krecic wiatrak chlodnicy (nie jestem pewien ale dziala na II biegu bo dosc glosno pracuje)... i po jakis 20-30 sekundach sie wylacza...
Jak wspominalem wczesniej nie znam prawdziwej historii samochodu... i dlatego moze cos byc poknocone..

W niektorych postach wyczytalem ze ludzie mowia o 2 wiatrakach i teraz nie wiem czy chodzi tu o 2 oddzielne wiatraki czy tak jak napial "okomar" chodzi o 2 biegi wiatraka... bo u mnie nie widze nigdzie innego wiatraka niz ten na chlodnicy
Może ktoś mi to wyjaśnić czy jest tylko jeden wiatrak ??

Również troszke zastanawia mnie kwestia kierunku pracy wiatraka... Bo u mnie wiatrak dmucha w kierunku chlodnicy a nie silnika... i troche mi sie to nie zgadza ale jak powinno być nie wiem... ale jesli jest zle to moze dlatego wlasnie tak glosno pracuje silnik i mi sie tylko wydaje ze pracuje on na II biegu.
Rowniez prosilbym o skorygowanie odpowiedzi na to pytanie

Kolejna kwestia to czemu on sie wylacza po chwili... A moze on powinien po chwili poprostu zwolic sobie a nie wylaczac sie zupelnie...

Czy ktoś uważa że może być coś źle podlaczone ?? A może bezpiecznik się przepalił od tego I-wszego biegu wiatraka i tylko zapodaje ten drugi... no bo raczej bezpiecznik od klimy jest sprawny bo przycisk A/C sie zapala po nacisnieciu i czuc roznice w pracy silnika... (chociaz jak wspominalem w pierwszym poscie jest troszke inaczej poniewaz po wlaczeniu klimy drgania samochodu ustaja... a gdy wylacze zaczynam czuc drgania...)
Gdzie lokalizuje się bezpiecznik od klimatyzacji i wiatraka ??





Nie wiem czy to tez ma jakies znaczenie ale moze brakuje jakiegos bezpiecznika poniewaz w skrzynce bezpiecznikow wew. samochodu mam kilka miejsc na bezpieczniki... ale ich tam nie bylo od kiedy kupilem samochod (od razu mowie ze nie sa to same dziury na bezpieczniki ktorych od poczatku wyprodukowania samochodu nie bylo. Sa tam normalnie takie metalowe styki jak w innych podlaczonych bezpiecznikach.)
Nie podlaczone bezpieczniki to F45 F48 F51 F57 F71 F79
Natomiast bezpiecznik F86 jest pomimo tego iz nie posiadam podgrzewanych siedzen samochodu. A w miejscu F85 (znaczek wiatraka) jest pusta luka...

Od razu mowie iż samochod pracuje prawidlowo... swiatla krotkie i dlugie dzialaja normalnie... oswietlenie wew samochodu dziala... samochod odpala na dotyk nawet w te mrozniejsze dni...zapalniczka, radio itp dziala... Mowiac ogolnei wszystko jest ok... Pomimo braku tych bezpiecznikow

Tak czy inaczej ponawiam moje pytania do was
PROSZE O POMOC...
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 123.JPG (40.2 KB, 481 wyświetleń)
grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2009, 21:50   #4
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Czy moze mi chociaz ktos odpowiedziec w ktora strone dmucha wiatrak chlodnicy po wlaczeniu klimatyzcji??
grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 09:21   #5
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Dwa wiatraki były montowane na początku produkcji. Później zostało to zmienione i montowano jeden wiatrak z dwoma prędkościami. Wiatrak zawsze wspomaga przepływ powietrza w czasie jazdy i musi dmuchać w stronę komory silnika. Jeśli u ciebie jest odwrotnie to ktoś pomylił się w kabelkologii.
Odnośnie bezpiecznika - wstaw i sprawdź czy podłaczony jest pod obwód wiatraka. Być może jakiś "specjalista" nie sprawdził, że nie ma bezpiecznika i podpiął się pod inny obwód. Na dodatek pomylił kabelki na wtyczce.
Na koniec sprawdź czujnik/wyłącznik wiatraka znajdujący się w dolnej części chłodnicy. Dobrze widać go od spodu (z kanału). Ma kształt półotwartej kostki. U mnie nie łączyły kabelki albo styki i klima się wyłączała bo wiatrak nie działał. Trochę WD40, poruszanie kabelkami i czujnikiem i wszystko działa jak należy. Swoją drogą miejsce montażu jest fatalne. Sól i woda robią swoje.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 13:26   #6
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Ok... sprawdze jeszcze raz kierunek nadmuchu... wczoraj bylo juz ciemno...i nie widzialem zbytnio ale przystawjajac reke sprzodu chlodnicy czuc bylo wyraznie dmuchane zimne powietrze... natomiast z tylu za bardzo nie sprawdzalem bo nie chcialem zbytnio stracic paluszkow przez wiatrak. Co do bezpiecznika wiatraka chlodnicy (F85) to tam jest pusta luka... tzn sa tylko dziury na bezpiecznik ale bez zadnych blaszek ktore by mialy trzymac bezpiecznik wiec w sumie nie wiem pod co to jest podlaczony wiatrak... jest jakis inny bezpiecznik albo bezpieczniko-przekaznik do wiatraka??
Tak wogole to mowisz ze pozniej byl montowany tylko jeden wiatrak 2 biegowy... w takim razie ile kabli powinno byc przy kostce z pradem... ?? Bo u mnie sa 3 (2 grube "czerwony" i "czarny" od napiecia no i ten 3 "cienki niebieski" chyba od przekaznika). Czy nie powinno byc o jeden wiecej??
grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 14:12   #7
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Cytat:
Napisał grabber
Ok... sprawdze jeszcze raz kierunek nadmuchu... wczoraj bylo juz ciemno...i nie widzialem zbytnio ale przystawjajac reke sprzodu chlodnicy czuc bylo wyraznie dmuchane zimne powietrze... natomiast z tylu za bardzo nie sprawdzalem bo nie chcialem zbytnio stracic paluszkow przez wiatrak. Co do bezpiecznika wiatraka chlodnicy (F85) to tam jest pusta luka... tzn sa tylko dziury na bezpiecznik ale bez zadnych blaszek ktore by mialy trzymac bezpiecznik wiec w sumie nie wiem pod co to jest podlaczony wiatrak... jest jakis inny bezpiecznik albo bezpieczniko-przekaznik do wiatraka??
Sprawdź w skrzynce bezpieczników pod maską i w kabinie. Opisy są na pokrywkach. Jeśli nie ma blaszek w gnieździe to widocznie bezpiecznik jest do innej wersji. Kierunek obrotów sprawdź przy otwartej masce. Tylko nie pchaj rąk w pobliże wiatraka. Jak się włączy to na pewno poczujesz w którą dmucha.
Cytat:
Tak wogole to mowisz ze pozniej byl montowany tylko jeden wiatrak 2 biegowy... w takim razie ile kabli powinno byc przy kostce z pradem... ?? Bo u mnie sa 3 (2 grube "czerwony" i "czarny" od napiecia no i ten 3 "cienki niebieski" chyba od przekaznika). Czy nie powinno byc o jeden wiecej??
Prawdę mówiąc nie pamiętam jak to wygląda. Pogoda też nie zachęca do robienia czegoś przy samochodzie. Zapytaj jak będzie cieplej :fcp1
3 kable teoretycznie wystarczą do zasilania i sterowania wiatrakiem. Masz zasilanie, masę i sterowanie 2 biegiem. Przełącznik/czujnik (sam nie wiem co to jest) masz w dolnej części chłodnicy. Potraktuj go sprajem kontaktowym albo jakimś WD40. Raczej mu nie zaszkodzisz a może akurat zadziała.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 15:46   #8
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

No ok... fajnie ze ktos sie moim postem troszke zainteresowal... Dzis juz raczej za bardzo grzebac nie bede bo niedosc ze zimno to jeszcze ciemno... To tak tylko sie spytam czy mozliwe jest zeby wlasnie ten czujnik cos nawalil ze wlacza tak glosno ten wiatrak... i wylacza po 30 sekundach ?? Bo sumie nie jezdze tak zeby powodowac aby wlaczyla sie dmuchawa... wiec moze ja wczesniej nie nie mialem okazji albo nie zwracalem uwagi na to... a klime malo co uzywalem... jedynie na chwile podczas rozpoczecia jazdy zeby szybe odparowac... jedno jest pewne ze z zewnatrz slychac wycie wiatraka z 50-75 m wiec na pewno chodzi cos nie prawidlowo... prawda??
grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 15:56   #9
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Cytat:
Napisał grabber
No ok... fajnie ze ktos sie moim postem troszke zainteresowal... Dzis juz raczej za bardzo grzebac nie bede bo niedosc ze zimno to jeszcze ciemno... To tak tylko sie spytam czy mozliwe jest zeby wlasnie ten czujnik cos nawalil ze wlacza tak glosno ten wiatrak... i wylacza po 30 sekundach ?? Bo sumie nie jezdze tak zeby powodowac aby wlaczyla sie dmuchawa... wiec moze ja wczesniej nie nie mialem okazji albo nie zwracalem uwagi na to... a klime malo co uzywalem... jedynie na chwile podczas rozpoczecia jazdy zeby szybe odparowac... jedno jest pewne ze z zewnatrz slychac wycie wiatraka z 50-75 m wiec na pewno chodzi cos nie prawidlowo... prawda??
A sprawdziłeś czy coś nie wpadło między chłodnicę a wiatrak? Zakładam, że na urwane skrzydło wiatraka zwróciłbyś uwagę. Jeśli wiatrak słychać z 50m to nie działa jak powinien.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2009, 17:19   #10
grabber
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-10-2008
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0 TDCi (132 kW)
Rocznik: 2015
Postów: 153
Domyślnie Re: FF II :: Zachowanie wiatraka chłodnicy po włączeniu klimy

Nie slychac tarcia podczas pracy... no i raczej tak jak mowisz zauwazyl bym urwane skrzydelko. W sumie teraz mi przyszlo do glowy ze moze wody/sniegu nalecialo do szpar w chlodnicy... zamarzlo i wiatrak dmucha w ściane i dla tego wyje... Czy jest taka mozliwosc?? W sumie nie zawsze ale najczesciej na noc samochod jest garazowany... nie wiem jaka tam temperatura panuje (napewno wieksza niż na zewnatrz) ale czy jest tam na plusie to nie wiem i nie wiem czy by przez noc lod sie roztopil...

Chociaz i tak dalej pozostaje kwestia ze po 30 sekundach sie rozlacza...
grabber jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.