Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-11-2023, 19:55   #61
tomfoc2
ford::advanced
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 02-08-2011
Model: Kuga MK2 Lift Titanium Magnetic Grey
Silnik: 1.5 Ecoboost 150 KM 16V
Rocznik: 2018
Postów: 384
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie wiem, ale domyślam się, że chodzi o wydłużenie żywotności baterii, jednak nie uważam, że konstruktorzy nie znają się na rzeczy.
Trochę offtop,ale ok, jest właśnie zupełnie odwrotnie, po to zrobili nie otwierane smartfony i akumulatory w laptopach z utrudnionym dostępem byś nie mógł sam sobie wymienić by było taniej i sprzęt służył dłużej. Masz być w miarę szybko poirytowany tą sytuacją i szedł kupić drugi telefon lub laptop. Ja używam nadal laptopa z roku 2011 i bateria oryginalna jest w stanie 83% sprawności tylko dlatego, że leży w szufladzie jak laptopa używam w domu podłączony do sieci.

tomfoc2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2023, 20:14   #62
smiechu
ford::advanced
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 10-08-2007
Skąd: Wrocław
Model: S-max mk2/Fiesta mk7 FL
Silnik: TDCi 2.0 210KM/Duratec 1.25 82KM
Rocznik: 2017/2013
Postów: 433
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał tomfoc2 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trwało to tak do momentu rozładowania do poziomu siedemdziesięciu kilku procent. Przy tak rozładowanym akumulatorze i ponownym rozruchu "inteligentny system" uznał, że należy włączyć ładowanie i tak tez uczynił. Jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem 92 ampery
Jak długo BMS katował akumulator takim natężeniem? Czy zauważyłeś ponownie ładowanie takim prądem?
Trochę mnie zszokowała ta wartość. Może gdzieś w pomiarach wkradł się błąd?

90 amp w aku o pojemności 75 Ah to przy dłuższym ładowaniu kwasiaka EFB idealny przepis na jego szybką degradację.

Kiedyś można było odkręcić korki i dolać wody...


Pozdrawiam. Marcin
__________________
Pozdrawiam. Marcin

Był: S-max mk1 FL 2011 TDCi 2.0 140KM, Focus mk1 FL 2003 Zetec-SE 1.6 100KM

Ostatnio edytowane przez smiechu ; 23-11-2023 o 20:16
smiechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-11-2023, 20:52   #63
tomfoc2
ford::advanced
 
Imię: Tomasz
Zarejestrowany: 02-08-2011
Model: Kuga MK2 Lift Titanium Magnetic Grey
Silnik: 1.5 Ecoboost 150 KM 16V
Rocznik: 2018
Postów: 384
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał smiechu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
idealny przepis na jego szybką degradację.
Właśnie dlatego tak krótko teraz służą akumulatory. Udają, że wzmocnione płyty dodatnie w EFB-kach wytrzymają wszystko. Takie traktowanie było by dobre tak jak napisałem gdyby były zamontowane jakieś superkondensatory które by się szybko ładowały, ale nie akumulatory technologią sięgające ponad sto lat.
Tak duży amperaż był na początku ładowania i powoli spadał gdy procent naładowania zbliżał się do 80%, niemniej jednak prądy podawane były albo żadne albo dużo za wysokie jak na kwasiaka.
tomfoc2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-11-2023, 16:04   #64
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,076
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał tomfoc2 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
po to zrobili nie otwierane smartfony i akumulatory w laptopach z utrudnionym dostępem byś nie mógł sam sobie wymienić
Znacznie trudniej zrobić wodoszczelny smartfon z możliwością łatwego otwierania, w celu wymiany baterii, niż taki, którego otwarcie wymaga fachowej wiedzy i narzędzi.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-11-2023, 16:36   #65
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,486
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
trudniej zrobić wodoszczelny smartfon z możliwością łatwego otwierania
Bzdura.

Już za czasów Solida mieli to opanowane.

Po prostu teraz wszystko ma być jednorazowe i nie robią już otwieranych telefonów.
Antej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-11-2023, 17:10   #66
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,076
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał Antej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bzdura.
Żeby taka otwierana klapka była szczelna, musi mieć jakąś uszczelkę, jakieś mocowanie tej klapki, a gdy się ją po prostu przyklei, to nie jest potrzebna uszczelka i mocowanie. Co jest prostsze?
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2023, 09:04   #67
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A nie pomyślałeś...[...]
W sumie to off topic ale po pierwsze, przykład którym się posługujesz jest zupełnie nie przystający to przedmiotu tej dyskusji. Jakiekolwiek porównania aku samochodowego, o którym tu rozmawiamy, z baterią w laptopie czy telefonie, to jak porównywanie krzesła do krzesła elektrycznegoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dlatego, że to zupełnie różne technologie, zarówno w laptopie jak i w telefonie mam włączone funkcje ładowania baterii do 85% i przechodzenia w tryb super oszczędny przy obniżeniu do 10%. Jednak w samochodzie mam przeciwne stanowisko i wolałbym aby aku było regularnie doładowywane do poziomu 95% i regulator ma pilnować tego parametru, a nie utrzymywać aku w stanie permanentnego niedoładowania, co obecnie robi.

Jestem przekonany, że działanie modułu ma wyraźny, i w mojej ocenie negatywny wpływ na akumulator. Mam nawyk każdorazowego wyłączania układu Start-Stop, a to właśnie pod jego kątem ten moduł został opracowany, podobnie jak akumulator.

Można więc mi zarzucić, że sam jestem sobie winny. Tu jednak zwracam uwagę, że IMHO:
1. Przyjęty przez inżynierów model działania modułu, NIE MA NA CELU przedłużenie, czy optymalizację żywotności aku, a jedynie jego szybkie doładowywanie - bo cykl miejski, to częste użycie Start-Stop,
2. Informacje płynące z monitorowania parametrów dzięki pudełku Damiana, dają jasną informację, że ten moduł "nie potrafi" rozpoznać innych sytuacji i mimo, że mógłby mniej agresywnie i bardziej optymalizująco regulować sposób ładowania aku, to ja takiego działania nie widzę. Wręcz przeciwnie.

No i na koniec, dawno pogrzebałem jakąkolwiek wiarę w to, że koncerny motoryzacyjne, zrobią cokolwiek, co ma pozytywny wpływ na wydłużenie żywotności, czegokolwiek, co się może zużyć, a więc być wymienione i przynieść dodatkowy zarobek. Pokładanie więc oczekiwań, że inżynier projektujący układ zna się na robocie, nie ma nic wspólnego z tym jak zaimplementowana jest ta wiedza w aucie i przykładów na potwierdzenie tej tezy można przytoczyć na pęczki.

Reasumując, w takim kształcie, dla mnie, przy moim podejściu do systemu start-stop, ten moduł to zło i jeżeli można go wyłączyć, to chciałbym wiedzieć jak i to zrobić.
Bardzo pouczający i "w temacie" wątek sprzed paru lat...[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________

Ostatnio edytowane przez PAFFCIO ; 25-11-2023 o 09:26
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2023, 09:56   #68
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,076
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jakiekolwiek porównania aku samochodowego, o którym tu rozmawiamy, z baterią w laptopie czy telefonie,
Ja nie twierdzę, że ładowanie akumulatora w samochodzie i laptopie powinno działać tak samo. Chodziło mi o to, że ładowanie w moim laptopie działa, na pierwszy rzut oka "dziwnie", ale nie twierdzę, że źle. Uznaję, że konstruktorzy znają się na rzeczy lepiej, niż ja. Napisałem to po to, żeby wykazać, że niekoniecznie konstruktorzy mają takie same cele, jak przeciętny użytkownik. Może to co zrobili, ma jakieś inne uzasadnienie, niż my się spodziewamy (chętnie bym się dowiedział jakie). Jeżeli ja miałbym to konstruować, to zrobiłbym tak, jak Ty opisałeś, ale dopuszczam możliwość, że to jednak oni mają rację.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2023, 10:11   #69
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Cytat:
Napisał darmodziej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...ale dopuszczam możliwość, że to jednak oni mają rację.
Rozumiem. Podziwiam Twoją wiarę i trochę Ci jej zazdroszczę, naprawdę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Ja niestety, mam już ten etap życia za sobą.

Gdyby wiara, pokładana w różnych wydawać by się mogło mądrzejszych, znajdowała większą reprezentację w rzeczywistości, świat byłby zdecydowanie lepszym miejscem...
__________________
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-11-2023, 10:21   #70
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,772
Domyślnie Odp: Ładowanie akumulatora prostownikiem

Konstruktor robi tak, jak wymaga pracodawca. Po co akumulator ma starczyć na 6 lat, jak może na 3.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.