Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-06-2006, 21:58   #1
jimielefant
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 29-05-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 98
Postów: 10
Domyślnie tego nie było 3krotna prędkość na liczniku

Witam wszystkich którzy chcieliby pomóc lub szukają podobnego problemu!
Mam mondka MKII z 98 silnik zetec 16V, nie działał mi prędkościomierz, przekopałem forum to oraz elektrody i mondeo, wg tego co znalazłem przekopałem instalację - faktycznie wywalony VSS, zakupiłem nowy, wstawiłem, licznik jak złotko działa - problem trzykrotnie szybciej czyli jadąc około 83 km/h wskazówka oparła się o bolec kasowania przebiegu dziennego ( na liczniku było 250 km/h ) a komputer odcioł zasilanie poniżej tej prędkości komputer ponownie włączył zasilanie silnika i kontynuacja jazdy była możliwa. Tym razem dokumentacja techniczna okazała się pomocna tam stoi czarno na białym, że 20 cm obrotu kołem powinno zmienić sygnał na wyjściu czujnika z +12V na -12V a po następnych 20cm z -12V na +12V, po rozmontowaniu starego VSS okazał się on być zwykłym magnetycznym przełącznikiem, jak w pobliżu jest element aktywujący to styk przełącza się w pozycję pierwszą i przewodzi -12V jak akuator się oddala to przechodzi do stanu dwa i przewodzi +12V ( lub odwrotnie ale to nieistotne). Problem polega na tym, że u mnie przebieg zmienia się co około 7cm obwodu koła czyli generowanych jest 3 krotnie więcej zmian za czym idzie błędny odczyt prędkości. Pomyślałem sobie, że prosty układ elektroniczny mógłby mi pomóc tylko za diabła nie wiem co to mogło by być jak taki zmieniacz częstotliwości mógłby wyglądać. Jestem tylko prostym elektromechanikiem, który potrafi cośtam poskładać, ale nie zaprojektować. Kolegów elektroników prosiłbym o pomoc w tej sprawie. Dołączam przebieg tak jak powinien wyglądać a jak wygląda u mnie.


Ostatnio edytowane przez SRS ; 21-08-2017 o 21:22
jimielefant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-06-2006, 23:53   #2
Procek
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-11-2005
Skąd: Lublin
Postów: 132
Domyślnie

Witam,
Elektronicznie można to rozwiązać stosując licznik modulo 3, czyli tzw dzielnik czestotliwości przez 3. Jak to zrobic? - polecam tego PDFa: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Pozdrawiam
__________________
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Ale co do tego pierwszego nie mam pewnośći." Albert Einstein
Procek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 00:25   #3
jimielefant
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 29-05-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 98
Postów: 10
Domyślnie

ok ale jak to się ma do praktycznego zastosowania w 12V obwodzie przydałby się bardziej praktyczny schemat podłączenia, jak już pisałem nie jestem oblatany w temacie projektów, jestem tylko prostym elektromechanikiem potrafiącym wykorzystać dawno temu nabytą wiedzę w zakresie naprawy czegoś i ewentualnego poskładania czegoś na bazie gotowego rozwiązania.
jimielefant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 06:24   #4
Slawko
 
Postów: n/a
Domyślnie

jimielefant, nie kombinuj. kup prawidłowy czujnik albo sprawny.
Mozna dać dzielnik(najlepiej na cmos-ach), taki modulo 3, koszt nie powinien być duzy i odpadnie problem z zasilaniem.

Albo zrób z tych dwój czujników jeden(wymień magnes ze starego, bedzie miał trzy razy mniej biegunów, albo w starym wymień sam czujnik Hall'a.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 07:25   #5
jimielefant
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 29-05-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 98
Postów: 10
Domyślnie

Slawko, rozumiem z tego co piszesz, że jest kilka modeli tych czujników ze zmienną ilością biegunów? Koszt nabycia nowego czujnika to około 300zł, za używany dałem 70 ale jeśli naprawdę jest kilka modeli to jak poznać prawidłowy (po ilu próbach trafi się na taki np. na szrocie bo w takim wypadku można kupić ze 4 takie czujniki za cenę nowego i nadal mieć podobne problemy), ten mój nie ma żadnego opisu, jakiegokolwiek wybitego numerka, nabyta używka zresztą też - może są one tylko wytarte? Co do wymiany Hall'a to z tym jest trochę problemów, sama kość jest całkowicie zalana, dogrzebać się do środka, żeby sobie to obejrzeć kosztowało mnie 2 godziny a co dopiero mówić o w miarę dokładnym oczyszczeniu wszystkiego, żeby tylko samego Hall'a przełożyć. Więc najlepszym rozwiązaniem byłby dzielnik i tu moje pytanie co do CMOS-ów to jakie dobrać, żeby wytworzyć taki modulo3.
jimielefant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 07:30   #6
Slawko
 
Postów: n/a
Domyślnie

Nie widziałem tego w srodku, ale czy nie da rady przełozyc samego wirnika od starego do nowego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 07:53   #7
jimielefant
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 29-05-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 98
Postów: 10
Domyślnie

może by i dało ale to jest ślęczenie nad dodłubaniem się do wnętrza kilka godzin, poza tym istnieje możliwość uszkodzenia :fcp25 i potrzeby w takim wypadku zakupu nowego. Więc najrozsądniej nie rozgrzebywać tylko dołożyć dzielnik - przynajmniej wg mnie.
Dołączam zdjątka tego czujnika rozgrzebanego; zdjęcie :
1. widok od strony Halla
2. widok od strony magnesu
szare tło to masa w której to siedzi
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jimielefant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2006, 23:21   #8
Procek
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-11-2005
Skąd: Lublin
Postów: 132
Domyślnie

Jimielefant tutaj masz praktycznie gotowe rozwiązanie. Zastosować należy jedynie układ HCT7490 czyli odpowiednik w technologii CMOS. Łączysz wszystko tak jak na schemacie w załączniku. Na CLK-(nóżka 1) podajesz synał wejściowy a na Q3-(noga 11) masz podzielony przez 3. Całość zasilasz podająć na nogę 10(-) a na nogę 5(+).

Musi działać! Układ banalny, bez rezystorków i innych wodotrysków, w zasadzie spokojnie zlutować możesz to "na pająka" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
"Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka. Ale co do tego pierwszego nie mam pewnośći." Albert Einstein
Procek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2006, 08:37   #9
waldezk
ford::advanced
 
Imię: Waldek
Zarejestrowany: 16-09-2004
Skąd: Legnica
Model: Mondeo MkI
Silnik: 1.6 16v
Rocznik: 1994
Postów: 246
Domyślnie

Cytat:
Napisał Procek
Jimielefant tutaj masz praktycznie gotowe rozwiązanie. Zastosować należy jedynie układ HCT7490 czyli odpowiednik w technologii CMOS...
tylko że seria HCT pracuje z poziomami TTL czyli 0..5V (HC 0..6V), do samochodu z instalacją 12V to raczej coś z serii standardowych układów CMOS serii CD4xxxB one pracuja poprawnie do 18V, a Texas podaje że nawet 20V.
__________________
Pozdrawiam, Waldek.
waldezk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2006, 09:25   #10
jimielefant
ford::beginner
 
Imię: Janusz
Zarejestrowany: 29-05-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo
Silnik: 1.8
Rocznik: 98
Postów: 10
Domyślnie

Mam jeszcze jedno pytanko czy to co znalazłem: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] lub to [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , odpowiada wg Ciebie Procek temu co mi starałeś się przekazać i jak ten układ ma się do Twojego opisu. Jeśli Tobie Waldezk rozwiązanie na tych elementach wydaje się logiczne to chyba spokojnie będę mógł podejść do sklepu i wsadzić to do autka.
jimielefant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:19.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.