Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-12-2011, 19:51   #1
artur2580
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2011
Skąd: wągrowiec
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1988
Postów: 5
Domyślnie Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

W moim transicie zajechałem drugą skrzynię biegów 4 biegową, chciałbym wymienić ją tym razem na 5biegową, ta co mam jest podobno starego typu, żeliwna, co należy zrobić żeby przełożyć na 5biegową?

artur2580 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2011, 20:12   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

Jest kilka ważnych rzeczy, które warto uwzględnić przy decyzji o przejściu z jednej skrzyni na drugą.
1. Przełożenie mostu - skrzynia czwórka bieg najwyższy ma bezpośredni, skrzynia piątka bieg bezpośredni ma czwarty, piątka byłaby nadbiegiem. Samochód przy pełnym obciążeniu, pod wiatr lub lekką pochyłość zapewne by zdychał. Musiałbyś bardzo często redukować na czwórkę.
2. Trzeba by sprawdzić, czy wał pasuje. Skrzynie czwórki - z tego co pamiętam - miały na wyjściu wał z przegubem typu "Guibo" (z elementem gumowym) - końcówkę po prostu wyciągało się ze skrzyni. Piątki wszystkie przeguby miały krzyżakowe, wał jest przykręcany do flanszy wałka zdawczego skrzyni.
3. Wejście dźwigni zmiany biegów do kabiny - zupełnie inne, w innym miejscu. Byłoby trochę roboty blacharskiej. Ktoś jeszcze kiedyś pisał, że trzeba trochę powiększyć wyoblenie podłogi nad skrzynią - ale już nie pamiętam szczegółów.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 19-12-2011 o 20:16
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2011, 20:31   #3
artur2580
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2011
Skąd: wągrowiec
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1988
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

Generalnie chodzi mi o to, żeby jak najmniejszym kosztem auto jeździło, jeśli bym dostał 4biegową skrzynie z gwarancją to bym ja kupił, niestety te skrzynie mają swoje lata i nikt nie chce dać gwarancji, a na allegro znalazłem tylko 2 lub 3 sztuki, a 5bieg. jest cała masa. skrzynia którą teraz założona jeszcze chodzi, ale coś się stało chyba z wybierakiem bo są kłopoty z wkleszczeniem i wykleszczeniem 4 biegu i tak wogóle musze trochę namieszć żeby po wykleszczeniu 4biegu wrzucic jakis inny, nie wiem co z tym fantem dalej zrobic
artur2580 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-12-2011, 20:58   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

Spróbuj zajrzeć od góry w gniazdo dźwigni (po odkręceniu "jajka" w podłodze) - może tam się coś poluzowało i końcówka dźwigni nie chodzi po prawidłowych ścieżkach.

Jak się uprzesz, to przełożysz skrzynię, ale koszt powiększy się o przeróbkę wału, jego wyważanie, trzeba podłubać przy podłodze...
Ja bym szukał jednak czwórki...
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-12-2011, 18:05   #5
artur2580
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2011
Skąd: wągrowiec
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1988
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

od góry zaglądałem jest wszystko ok, przynajmniej tak wygląda, czy przyczyną może być nieprawidłowy olej w skrzyni? Ostatnio zaczęła mi piszczeć skrzynia na 2 biegu,jak by coś się miało zatrzeć, samochód stał ponad tydzień nie używany, później zrobiłem około 100km i piszczenie ustało, stwierdziłem, że przyczyną może być mały poziom oleju, dałem do mechanika ,żeby sprawdził i dolał. Po odebraniu skrzynia chodziła o wiele ciszej, ponoć brakował litr, po około 100-150km zaczęły się problemy z wrzucaniem 4biegu, najpierw ciężko wchodziła, reszta biegów była ok, później zaczęły się problemy z wykleszczeniem 4 i wkleszczeniem innych biegów, jakiś spec mi podpowiedział że przyczyną może być to że biegi się prawidłowo nie wykleszczają i dlatego nie mogę znaleźć innego biegu, troche poczytałem na forum i widzę że olej ma znaczenie, ale czy do tego stopnia żeby się biegi żle wykleszczały???
artur2580 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-12-2011, 20:46   #6
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

W tej skrzyni cały olej to 2 litry, więc skoro wlał litr, to połowa jeszcze była... Pytanie - co on tam wlał. Powinien być olej przekładniowy 80W/90.
Najbardziej prawdopodobne jest zakleszczanie się zatrzasków kulkowych. Ta skrzynia ma trzy przesuwane osiowo dźwignią wałki, na których zamocowane są widełki synchronizatorów. Jeden wałek włącza 1-2 bieg, drugi 3-4, a trzeci wsteczny.
Wałki mają w odpowiednich miejscach wybrania w które wskakują kulki dociskane sprężynami. Te zatrzaski potrafią się blokować (kleszczyć) jeżeli się wypracują. Przyczyną może być też za rzadki olej.
Są też w wałkach zamki (trzy małe wałeczki) nie pozwalające na włączenie dwóch biegów na raz - ale one raczej nie kleszczą...

Jeżeli kulki ze sprężynkami znajdują się w tulejkach wciskanych w obudowę (tak jest w niektórych konstrukcjach) to zdecydowanie pomaga delikatne pobicie tulejek w kierunku przesuwnych wałków. Niestety - nie wiem jak tu jest: czy są tylko nawiercone otwory w pokrywie, czy są jednak tulejki...
Jeżeli (może wpierw w tej starej skrzyni) odkręcisz boczną pokrywę obudowy (ta gdzie zamocowana jest dźwignia zmiany biegów), to masz na wierzchu kulki i sprężynki w swoich gniazdach w pokrywie (nie zgub). Można sprawdzić czy są tulejki.
Albo - lepszy pomysł - można przełożyć pokrywę z pierwszej skrzyni do tej na samochodzie.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 20-12-2011 o 21:05
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-12-2011, 19:50   #7
artur2580
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2011
Skąd: wągrowiec
Model: transit
Silnik: 2,5d
Rocznik: 1988
Postów: 5
Domyślnie Odp: Wymiana skrzyni biegów z 4biegowej na 5

od starej nie przełoże, bo jest inna, mniejsza, mechanik jak zakładał mi wtedy tą co mam to się dziwił, obie pasują ale zdecydowanie ta stara jest wizualnie delikatniejsza, z mechanikami gadałem i mówili, że tych skrzyń nie warto reanimować, ciężko dostać części, dużo roboty przy tym, lepiej kupić inną 4 biegową, a najlepiej przerobić na 5, tylko że tu koszty zbyt wysokie. auto narazie jeździ, będe szukał innej 4biegowej, słyszałem też że pasuje skrzynia od forda sierry 2.3d popytam o taką i porównam z tym co mam, na allegro od sierry idzie dostać ale w ciemno nie kupie bo co zrobie jak się okaże że to mit że pasuje,
artur2580 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:05.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.