Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-07-2007, 05:46   #1
siechu25
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-01-2007
Skąd: jędrzejów
Postów: 12
Domyślnie kopcący diesel

witam

mam problem. mój focus 1.8 TDDi od pewnego czasu zaczął kopcić na czarno przy czym objawy sa takie same na ciepłym jak i zimnym silniku.zauważyłem również że auto straciło moc.jaka może być przyczyna?
turbina ,wtryski a może komputer sie przestawił
znawców tematu prosze o porade

pozdrawiam
_________________
siechu

__________________
siechu
siechu25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2007, 08:07   #2
AC_62
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 23-04-2007
Skąd: Tarnów
Model: Focus C-MAx
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 25
Domyślnie

Po pierwsze to jak dużo tego czarnego dymu i kiedy ? Zawsze czy też jedynie podczas przyśpieszania. Ja w pierwszej kolejności sprawdziłbym stan filtra powietrza czystość komory filtra i szczelność przewodów na dolocie. Jeżeli jest OK to dalej:

Sprawdzić czujniki temperatury powietrza
Są to termistory. Niska temperatura powoduje duży opór, podczas gdy wysoka temperatura powoduje mały opór.
Zespół sterowania wyznacza temperaturę kontrolując napięcie na czujniku.
Specyfikacja
napięcie zasilania: 5 V opór: 35.000 - 40.000 ohm / 20 °C
Diagnostyka
Sprawdzić złącze(a): Sprawdzić złącze(a), w razie potrzeby oczyścić je lub przymocować, aby zapewnić dobre połączenie. Sprawdzić opór: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika. Zmierzyć opór pomiędzy oboma wtykami czujnika. Porównać z podanym oporem. Sprawdzić napięcie zasilania: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika. Włączyć zapłon i mierzyć napięcie pomiędzy oboma końcówkami złącza a ujemną końcówką akumulatora. Jedna z wartości powinna być równa 5 V. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie, następnie sprawdzić ECU. Sprawdzić podłączenie do ECU: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącza z czujnika i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy końcówką złącza napięcia zasilania a odpowiednią końcówką w złączu ECU. Powinien on być < 1 ohm. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie. Sprawdzić uziemienie: Sprawdzić na schemacie czy połączenie uziemienia zostało podłączone do uziemienia bezpośredniego czy do ECU. Jeśli jest ono podłączone bezpośrednio do uziemienia: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika i zmierzyć opór pomiędzy końcówką złącza uziemienia a ujemną końcówką akumulatora. Powinien być on < 1 om. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie. W przypadku podłączenia do ECU: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy końcówką złącza uziemienia a odpowiednią końcówką w złączu ECU. Powinien być on < 1 ohm. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie.

Solenoid oczyszczania EGR
Działanie
Solenoid oczyszczania EGR kontroluje próżnię na zaworze EGR. Solenoid oczyszczania EGR regulowany jest przez zespół sterowania.
Specyfikacja
napięcie zasilania: 12V opór: 25 - 35 ohm
Diagnostyka
Sprawdzić złącze(a): Sprawdzić złącze(a), w razie potrzeby oczyścić je lub przymocować, aby zapewnić dobre połączenie. Sprawdzić opór: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z solenoidu. Zmierzyć opór pomiędzy dwoma wtykami solenoidu. Porównać z podanym oporem. Można również sprawdzić działanie solenoidu przykładając napięcie akumulatora do wtyków solenoidu. Solenoid powinien "kliknąć". Sprawdzić napięcie zasilania: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z solenoidu. Włączyć zapłon, uruchomić silnik lub pokręcić silnikiem przy pomocy korby i zmierzyć napięcie pomiędzy jedną końcówką złącza a ujemną końcówką akumulatora. Sprawdzić drugą końcówkę. Jedna z tych dwóch wartości powinna być równa napięciu akumulatora. Jeśli tak nie jest, to należy sprawdzić okablowanie i, jeśli takie są, przekaźnik lub zespół zasilania i bezpiecznik(i). Sprawdzić podłączenie do ECU: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącza z solenoidu i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy jedną z dwóch końcówek złącza i odpowiednią końcówką w złączu ECU. Sprawdzić drugą końcówkę. Jedna z tych dwóch wartości powinna być < 1 ohm. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie.

Czujnik położenia EGR z zaworem na kolektorze.
Mierzy położenie zaworu EGR przy pomocy potencjometru, który zwraca sygnał proporcjonalny do położenia zaworu.
Specyfikacja
- napięcie zasilania: 5 V napięcie wyjściowe: 0 - 5 V opór: 2.500 - 3.500 ohm (pomiędzy + i -) (Styk 1 i 2 )
Diagnostyka
Sprawdzić złącze(a): Sprawdzić złącze(a), w razie potrzeby oczyścić je lub przymocować, aby zapewnić dobre połączenie. Sprawdzić napięcie zasilania: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika położenia EGR. Włączyć zapłon. Zmierzyć napięcie pomiędzy końcówką 1 złącza a ujemną końcówką akumulatora. Powinno ono wynosić 5 V. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie, następnie sprawdzić ECU. Sprawdzić podłączenie do ECU: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika położenia EGR i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy końcówkami 2, 3 złącza i odpowiednimi końcówkami w złączu ECU. Powinny one być < 1 om. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie. Sprawdzić podłączenie uziemienia: Wyłączyć zapłon. Wyjąć złącze z czujnika położenia EGR i ECU. Zmierzyć opór pomiędzy końcówką 3 złącza a odpowiednią końcówką w złączu ECU. Powinien być on < 1 ohm. Jeśli tak nie jest, to sprawdzić okablowanie elektryczne jak również stan przewodów gumowych.

Pojazdy o większych przebiegach mają wyeksploatowany mechanizm domykania zaworu EGR wówczas pomimo sygnalizacji jego domknięcia i braku występowania błędu część spalin jest dostarczana do kolektora dolotowego. Wówczas jedynym rozsądnym wyjściem jest zaślepienie dolotu spalin na połączeniu zaworu z kolektorem ssącym. Opis tych prac jest na forum.
Jeżeli te zabiegi, które sam możesz wykonać nie poskutkują usterki należy dopatrywać się w układzie zasilania lub sterowania. To jednak wymaga specjalistycznych narzędzi.
Jeżeli mogłem pomóc i poskutkowało to się cieszę. POWODZENIA
AC_62 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2007, 08:49   #3
siechu25
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-01-2007
Skąd: jędrzejów
Postów: 12
Domyślnie

dziekuje za porady bede sprawdzać punkt za punktem,co do objawów kopcenia to występuja podczas przyspieszania w górnym zakresie obrotów tj od ok 3tys obri wtedy widoczne są kłęby czarego dymu dlatego myślałem że to turbina .niedawno wymieniałem filtry dlatego wykluczam filtr powietrza .rura na łączeniu z intercoolerem jest zaolejona wiec może to ma jakies znaczenie. bede szukac w miare czasu

dziękuje i pozdrawiam
__________________
siechu
siechu25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2007, 11:11   #4
Glovik
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 06-07-2007
Postów: 6
Domyślnie

Jak się dowiesz, to koniecznie daj znać. "Mam tak samo jak Ty"
Pozdrawiam
Glovik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2007, 18:46   #5
Koroner
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 22-07-2007
Postów: 5
Domyślnie

Miałem podobny problem i co sie okazało moje wloty z interculera były nieszczelne ...tam są opaski metalowe , które dociskaja gumowe wloty powietrza czasami moga sie poluzowac i spowodować nieszczelnosci proponował bym sprawdzic bo wtedy łapie lewe powietrze i rowniez starsznie dym a nie wspomne jak traci na mocy :fcp5
Koroner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2007, 21:23   #6
robertt361
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-03-2007
Skąd: konin
Model: focus
Silnik: Tddi
Rocznik: 2000
Postów: 137
Domyślnie

napraw połączenie rury z interkulerem tam nic nie powinno byc zaolejone moze przez to dymic i tracic moc. pozdrawiam
robertt361 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-07-2007, 17:21   #7
siechu25
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 20-01-2007
Skąd: jędrzejów
Postów: 12
Domyślnie

powitać

znalazłem przyczynę dymienia.Poluzowany przewód od intelcoolera
mieliście racje dzięki za pomoc pozdrawiam
[/code]
__________________
siechu
siechu25 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.