Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-05-2010, 18:33   #1
siamer
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2010
Model: MK3
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2001
Postów: 23
Domyślnie A/C i szarpanie podczas jazdy

Witam.

Mam problem jak wielu uzytkownikow z Fordem Mondeo 2.0 benzyna LX 2001 rok, podczas jazdy z WŁĄCZONĄ klimatyzacja (air conditional) samochod szarpie, gdy klime WYŁĄCZE samochod przestaje nagle szarpac... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. O co w tym chodzi ? Cos mam walniete z elektryka ? Co to moze byc ? Przez przypadek wpadlem na to zeby wylaczyc klime... (na 100% wina klimy sprawdzane kilka razy)... zapomnialem dodac ze klimatyzacja dziala bezproblemowo (nie liczac tego ze szarpie podczas jazdy) Jakies pomysly ?

Pozdrawiam...
siamer


Ostatnio edytowane przez siamer ; 30-05-2010 o 18:35
siamer jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 19:14   #2
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Czy podczas postoju auta z włączonym silnikiem opisany objaw występuje?
Wg mnie to jakiś problem z elektryką. W momencie załączenia sprzęgła klimy prawdopodobnie spada napięcie na tyle, że objawia się to szarpaniem silnika.
Spróbuj wcisnąć na desce rozdzielczej przycisk kasowania licznika (przytrzymaj go) i włącz zapłon bez odpalania silnika. Zacznie się test wskaźników, potem wciskając przycisk kasowania przejdź do napisu "bat". Będzie wyświetlane napięcie w instalacji, odpal silnik i zobacz ile wynosi, potem klimę i zobacz czy spadnie.
pozdr
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 20:43   #3
Tomek246
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-01-2010
Skąd: Rzeszów
Model: Mondeo
Silnik: 2,0tdci
Rocznik: 2016
Postów: 54
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Witam kolego u mnie jest ten sam problem i przyczyna jest w elektryce a mianowicie w momencie jak włączasz klime to wentylatory włączają sie na tzw 2 bieg a powinny na 1. U mnie elektryk zrobił mi tak specialnie bo nie potrafił sobie z tym poradzić i powiem Ci że staram się unikać jazdy na klimie bo to męczarnia dla mnie i samochodu a nie wygoda. Ja mam co prawda mk2 ale możesz sobie to sprawdzić, jak sprawdzałem u mojego kolegi też w mk2 to stojąc obok samochodów to jego praktycznie nie słychać a mój jak się włączą wentylatory to szkoda gadać.Ja bym to sprawdził powodzenia
Tomek246 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 21:03   #4
1olek
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar 1olek
 
Zarejestrowany: 29-11-2005
Skąd: Dublin
Model: MKII Ghia / MKIII ZETEC
Silnik: 2.5 V6 / 1.8
Rocznik: 1997 / 2002
Postów: 6,370
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

no to masz cos nie tak, bo u mnie na klimie nic nie szarpie, jest slabszy ale to normalny objaw dla klimy.
__________________
Pomoc tylko na forum ! Nie pros o pomoc przez PW !
1olek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 21:51   #5
siamer
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2010
Model: MK3
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2001
Postów: 23
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Witam.

@karloss zrobilem tak jak mowiles i to sa wyniki:
1) po odpaleniu samochodu pokazuje 14,0
2) po odpaleniu samochodu + wlaczeniu klimy 14,0
3) podczas jazdy pokazuje 13,0
4) podczas jazdy z klima 13,0 (zaczelo znowu szarpac jak jechalem)

dobrze czy zle ? chyba ok jest...? Jakies jeszcze pomysly ?

pozdrawiam...
siamer
siamer jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 22:06   #6
tooms
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-08-2007
Skąd: Dolny Śląsk
Model: Ford Connect 2010 i Focus 18 TDCI 2009
Silnik: 1.8 TDCI
Rocznik: 2010
Postów: 36
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Witam
Przyczyn takiego szarpania może być kilka
np upalony rezystor biegu jałowego wiatraka klimy , wiatrak wskakuje na 2 bieg na ok 30s a co zatym idzie zwiekszony pobór prądu , obciążony mocniej alternator i czuć wtedy szarpnięcia cykl ten sie powtarza co ok 1,5min.
za mało czynnika chłodzącego i przy spadku obrotów presostat wyłącza kompresor wtedy też czuć szarpnięcia. i ewentualnie puszcza elektromagnetyczne szprzegiełko na kopresorze.
pozdr
tooms jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2010, 07:49   #7
karloss
FCP member
 
Avatar karloss
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 19-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 1,6 ecoboost
Rocznik: 2012
Postów: 2,017
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Siamer moim zdaniem masz coś skopane z elektryką.
Wg mnie za duży jest spadek napięcia w instalacji i praktycznie zero ładowania akumulatora, a co za tym idzie na inne podzespoły nie starcza prądu.
Spróbuj od najprostrzych (czytaj, które nie kosztują zbyt wiele) rzeczy:
- Sprawdź poziom elektrolitu w akku (chyba, ze masz bezobsługowy to omijasz ten punkt)
- Na zimnym silniku odepnij wentylator i przejedź się kawałek, sprawdź czy napięcie spadnie
Czy włączałeś podczas jazdy testowej inne odbiorniki elektryczne - światła, radio itp.?
Czy szarpanie występuje również podczas jazdy z włączoną klimą, ale bez włączonych innych odbiorników elektrycznych?
Ja dziś po południu sprawdzę u siebie jak się zmienia poziom napięcia, ale moim zdaniem powinieneś szukać problemu w alternatorze: problem szczotek lub co najbardziej prawdopodobne regulatorze napięcia.
pozdr
karloss jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2010, 13:35   #8
gwardziel
ford::amateur
 
Avatar gwardziel
 
Zarejestrowany: 25-03-2010
Model: Mondeo
Silnik: 1800
Rocznik: 2005
Postów: 4
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Siamer,

Nie wypowiadam się na temat elektryki ale jeżeli to klimatyzacja jest powodem szarpania to jedź do speców od klimy.

Klimatyzacja rzeczywiście może spowodować takie objawy. To zazwyczaj jest wywołane przez zbyt wysokie ciśnienie w układzie. Kompresor nabija ciśnienie powyżej maksymalnego poziomu a czujnik nie rozlącza no i kompresor ma za ciężko pracować. Uwaga bo w takim przypadku bardzo szybko niszczy się pasek napedzający kompresor.

Jeżeli ta diagnoza jest słuszna to czeka cię wymiana filtra osuszacza (co dwa trzy lata wymienia się go z urzędu) i ewentulnie czujnika ciśnienia (presostatu).
Może być też problem z dyszą rozprężną (przy parowniku w przewodach), to tez powinno się co trzy lata wymieniać.

No i oczywiście banalna sprawa - sprawdź drożność chłodnicy wody i skraplacza klimy - może być brud między nimi i w lamelach - stąd wysokie ciśnienie.
__________________
Klimatyzacja samochodowa
www.acparts.com.pl
gwardziel jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2010, 00:27   #9
siamer
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 03-03-2010
Model: MK3
Silnik: 2.0 benzyna
Rocznik: 2001
Postów: 23
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

Witam wszystkich ! i dzieki za zainteresowanie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jutro jade podpiac samochod pod kompa (moze cos pokaze). Jak zaczyna szarpac to kontrolka od silnika sie zapala + kontrolka od akumulatora wiec jakis blad powinien byc
zapsany...


karloss
- akumulator nadaje sie chyba i tak do wymiany... (chyba Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.)
- jazda probna byla z wlaczonymi swiatlami + muzyczka grala i uzywalem elektrynych szyb hehe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
- szarpanie wystepuje tylko z wlaczona klima (bez innych elektrynych urzadzen - sprawdzone)

Zauwazylem ciekawa rzecz. Jak jade z wlaczona klima to szarpie, pojezdzilem chwile tak (mimo ze szarpalo jechalem) a pozniej wylaczylem samochod i probowalem go ponownie odpalic i LEDWO odpalil (dlugo kotlowal zanim zalapal)... chwile pojezdzilem bez klimy (nie szaprpalo) wylaczylem i odpatoomslil bez zadnych problemow... Jeszscze co ciekawe to w zime mialem z nim problemy (z samochodem) jak bylo zimno na dworzu, zachowywal sie dokladnie tak samo... ale nie pamietam czy klima byla wlaczone (w co watpie)... wiec jak bylo zimno na dworzu (temp okolo 0 C) to tez szarpal z wylaczona klima (chyba wylaczona... :/)

gwardziel oraz tooms przekaze kumplowi ktory sie na tym zna i sprawdzi to...

Ja naprawde nie znam sie na samochodach.... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

dzieki jeszcze raz za odpowiedzi!

Pozdrawiam...
siamer
siamer jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-06-2010, 07:15   #10
Ar2rB
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 01-12-2009
Skąd: Lublin
Model: MK3 kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2003 FL
Postów: 281
Domyślnie Odp: A/C i szarpanie podczas jazdy

U mnie klima była dopiero co serwisowana, nabijana i objaw mam taki:

Jak jadę powiedzmy na jedynce dwójce (na niskich obrotach), z tą sama szybkością - to po włączeniu się kompresora (i wyłączeniu) czuć lekki odpływ mocy (przypływ). Nie jest to szarpnięcie - raczej takie dosyć szybkie płynne przejście. Przy większych prędkościach tego nie czuć. Kompresor co jakiś czas włącza się i wyłącza - wg serwisu wszystko jest OK (chociaż ja im nie wierze do końca bo jakoś nie wyglądało to wszystko profesjonalnie :-)). Klimatyzacja działa, chłodzi ok - na postoju jak się włączy klima - jest ciut głośniej. Ale nic się nie tłucze i nie stuka.

Chętnie bym się wybrał do jakiś znawców tematu w Lublinie ale... nie wiem jaki zakład jest godny polecenia.
Ar2rB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.