Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 12-01-2016, 10:15   #161
orion512
FCP member
 
Avatar orion512
 
Zarejestrowany: 23-04-2013
Model: Ford S-MAX
Silnik: 2.0TDCI 140->163KM
Rocznik: 2010
Postów: 905
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Musiałbym pół silnika rozebrać Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A skoro są sprawne to nie mam już motywacji.

__________________
Moja przygoda z preFL Convers+ | FL Convers+ | Customowym LOGO | TPMS |

sprzedam: Licznik Convers+ | chwilowo Grabarka |
orion512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2016, 13:58   #162
edmundo
ford::average
 
Imię: antek
Zarejestrowany: 03-07-2013
Skąd: Słupsk
Model: Galaxy
Silnik: 2.0 TDCI 120 kW
Rocznik: 2012
Postów: 51
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

w silniku polift. DW10C świece żarowe Ford (producent NGK Japan) mają rezystancję 0,4 Ohma i napięcie zasilania 5 V (dane katalogowe ). Dzisiaj sprawdzałem przy temp. zewn. +1 wyjście napięciowe z kontrolera ( przekaźnika ) wynosiło 4,8 V i sukcesywnie zmniejszało się i po 3 min. było 0 (zero) V. Jak będzie się zachowywało przy mrozach to zmierzę i zapodam na forum. Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez edmundo ; 12-01-2016 o 17:04 Powód: rozszerzenie wiedzy
edmundo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-01-2016, 16:51   #163
lukasz500
ford::beginner
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 25-11-2015
Skąd: Płock
Model: Mondeo mk4
Silnik: 2.2Tdci 175km/215 495nm
Rocznik: 2008
Postów: 25
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

w 2.2tdci 175km są 11v
lukasz500 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 00:11   #164
orion512
FCP member
 
Avatar orion512
 
Zarejestrowany: 23-04-2013
Model: Ford S-MAX
Silnik: 2.0TDCI 140->163KM
Rocznik: 2010
Postów: 905
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Skoro już zabrałem się za tą diagnostykę świec postanowiłem zrobić to porządnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. a wynikami pracy podzielić się na forum.

Otóż postanowiłem zbadać dokładnie jak i kiedy działają świece żarowe.
Oczywiście wszystko to dotyczy sinika DW10C.

Mierzyłem prąd na zasilaniu modułu GPCM, czyli kontrolera świec żarowych (kolor niebieski) oraz napięcie na akumulatorze (kolor żółty)
Na pierwszych dwóch oscylogramach widać dokładnie co się dzieje w po włączeniu zapłonu. Prąd na kontrolera osiąga około 100A na jakies 320ms.
Napięcie akumulatora przysiada przy tym ojakkieś 0,8V z 12V do 11,2V
Daje to ok 25A na świecę co jest zgodnie ze zmierzoną wcześniej rezystancją świecy 0,43 Ohm
Troszeczkę dziwi mnie tylko krótki czas włączenia świec. Tłumaczyć to mogę niezbyt niską temperaturą zewnętrzną: około +1 stopnia.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na kolejnych dwóch oscylogramach widać również co się dzieje w fazie rozruchu silnika oraz po uruchomieniu.
Faza rozruchu trwa około 1s a zaczyna się w momencie kiedy napiecie akumulatora na ułamek sekundy siada prawie o połowe czyli do 6V.
W tym czasie uruchamiają się ponownie świece zarowe i ich praca jest utrzymywana jeszcze kilkadziesiąt sekund po uruchomieniu silnika.
Po około 4 sekundach od uruchomienia silnika widać jak napiecie akumulatora zaczyna rosnąć w kierunku 15V

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na ostatnim oscylogramie widać dokładniej jak wygląda praca świec po rozruchu silnika.
Widać, że moc świec jest ograniczona poprzez kluczowanie PWM. Impulsy wynoszą około 24A z wypełnieniem 0,5.
Daje to średnio około 12A zasilania całego kontrolera czyli jakieś 3A na świecę.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Zastanawiałem się dlaczego w tym przypadku prąd nie osiąga wartości 100A tylko ćwierć tej wartości.
Wyglądało to tak jakby pracowała tylko jedna świeca.
I tak w rzeczywistości jest. W danej chwili pracuje tylko jedna swieca przez 1/8 okresu.
Przez następne 1/8 okresu kolejan i kolejna. Kiedy wszystkie już wykonają swój cykl następne 4/8 (czyli 1/2) okresu są jałowe. Po czym wszystko się powtarza.
Tak więc po rozruchu każda ze świec pracuje ze 1/8 swojej maksymalnej mocy z przeunięciem fazy o 45 stopni (1/8 okresu).
Uzyskano w ten sposób mniejsze udary prądowe (co za tym idzie zakłocenia) niż gdyby miały włączać się wszystkie na raz.
A szumy na zasilaniu są i tak koszmarne. Fluktuacje napięcia wynoszą ponad volt.

Mam nadzieję, że komuś to pomoże podczas diagnostyki układu.

Pozostaje tylko jedno pytanie.

Skoro wszystko jest tak dobrze to dlaczego mi nie chciał zapalić na mrozie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

...
Załączone Obrazki
Typ Pliku: png TEK0115.png (5.3 KB, 741 wyświetleń)
Typ Pliku: png TEK0117.png (6.0 KB, 734 wyświetleń)
Typ Pliku: png TEK0118.png (6.4 KB, 733 wyświetleń)
Typ Pliku: png TEK0119.png (6.0 KB, 732 wyświetleń)
Typ Pliku: png TEK0120.png (6.7 KB, 731 wyświetleń)
__________________
Moja przygoda z preFL Convers+ | FL Convers+ | Customowym LOGO | TPMS |

sprzedam: Licznik Convers+ | chwilowo Grabarka |

Ostatnio edytowane przez orion512 ; 14-01-2016 o 00:31
orion512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 06:17   #165
chase1
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-03-2009
Skąd: Poznań
Model: Mondeo MK4
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2008
Postów: 166
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Cytat:
Napisał orion512 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pozostaje tylko jedno pytanie.

Skoro wszystko jest tak dobrze to dlaczego mi nie chciał zapalić na mrozie
Nie wiesz czy jest dobrze - wiesz tylko jak jest przy "ok +1'C."
chase1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 06:35   #166
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Bo zapalanie silnika diesla na mrozie, to nie tylko świece żarowe, ale wiele jeszcze innych przyczyn składajacych sie na cięzkie zapalanie.
Od paru lat, do znudzenia piszę na Forum, że świece żarowe tylko ułatwiają rozruch zimnego silnika, a wcale nie są najważniejsze.
Auto z silnikiem diesla trzeba przygotować do nadchodzącej zimy, a wtedy, siadanie za kierownicą, 10 sekund i silnik gada.
A jak to zrobić, można sie doszkolić śledząc dokładnie tematy na Forum.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 07:28   #167
rafalpiel
ford::average
 
Zarejestrowany: 04-05-2012
Model: Focus mk3 FL
Silnik: 1.5 TDCi 120 KM
Rocznik: 2016
Postów: 68
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Witam. Podłączę się pod temat ponieważ jestem świeżo po wymianie świec żarowych. U mnie były spalone dwie a objawiało się to tym, że po zapaleniu przy temp w okolicy zera bądź niewiele poniżej zera auto nierówno pracowało przez kilka sekund potem wszystko się wyrównywało. Przy mrozach poniżej -10, zapalał za którymś tam razem. Po wymianie zapala "z dotyku" i od razu pracuje równo. A sprawdzenie świeć to 10 minut dla dobrego mechanika.
Na pewno trzeba też sprawdzić bądź wymienić filtr paliwa (mój ma ze 23 tys.), chociaż mój mechanik mówi, że jak filtr byłby "zapchany" to nie zapaliłby wcale przy większym mrozie. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowane przez rafalpiel ; 14-01-2016 o 07:31
rafalpiel jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 07:47   #168
zajoprzemo
ford::average
 
Imię: Przemo
Zarejestrowany: 20-08-2012
Skąd: Komorniki
Model: MONDEO MK4 KOMBI
Silnik: 2.0 TDCI 140 KM
Rocznik: 2010/12
Postów: 62
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Cytat:
Napisał rafalpiel Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam. Podłączę się pod temat ponieważ jestem świeżo po wymianie świec żarowych. U mnie były spalone dwie a objawiało się to tym, że po zapaleniu przy temp w okolicy zera bądź niewiele poniżej zera auto nierówno pracowało przez kilka sekund potem wszystko się wyrównywało. Przy mrozach poniżej -10, zapalał za którymś tam razem. Po wymianie zapala "z dotyku" i od razu pracuje równo. A sprawdzenie świeć to 10 minut dla dobrego mechanika.
Na pewno trzeba też sprawdzić bądź wymienić filtr paliwa (mój ma ze 23 tys.), chociaż mój mechanik mówi, że jak filtr byłby "zapchany" to nie zapaliłby wcale przy większym mrozie. Pozdrawiam.
Miałem dokładnie takie same objawy jak kolega wyżej opisuje...
Odpalał mi przy temperaturach dodatnich bez problemu... im było zimniej tym praca silnika po odpaleniu coraz bardziej nie równa.. jak się pojawiło -12 nie odpalił (wyjechałem aku)... okazał się uszkodzony przekaźnik świec żarowych, świece były OK... obecnie odpala bez problemu (zobaczymy jak przyjdą mrozy ponad -10)... widzę zdecydowanie większą kulturę pracy silnika po odpaleniu i szybkie odpalenie...
zajoprzemo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 08:23   #169
basior87
ford::average
 
Zarejestrowany: 12-08-2014
Model: Mondeo MK4 Titanium X series 66
Silnik: 2.0 tdci 163KM
Rocznik: 2007
Postów: 186
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Nie cytujemy całych postów


Podpowiedz jeszcze jak samemu sobie zrobić takie wykresy. A masz normalne odpalanie z kluczyka czy Ford Power? Bo wydaje mi się że może być różnica.

Ostatnio edytowane przez SRS ; 14-01-2016 o 08:40 Powód: cytowanie
basior87 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 14-01-2016, 08:28   #170
orion512
FCP member
 
Avatar orion512
 
Zarejestrowany: 23-04-2013
Model: Ford S-MAX
Silnik: 2.0TDCI 140->163KM
Rocznik: 2010
Postów: 905
Domyślnie Odp: Bardzo ciężko odpala na mrozie !!!!

Czy ktoś wie jak powinna wyglądać (jak być długa) faza grzania wszystkich świec z pełną mocą przy mocno ujemnych temperaturach? Chodzi mi o tą fazę która u mnie trwała 350ms.
Czy na dużym mrozie powinna być ona dłuższa?
Bardzo długa to chyba nie może być bo swiece ciągną wtedy 100A a bezpiecznik jest 60A.

Cytat:
Napisał edmundo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
napięcie zasilania 5 V (dane katalogowe )
A mógłbyś podać jakiegoś linka do takiej dokumetacji?
__________________
Moja przygoda z preFL Convers+ | FL Convers+ | Customowym LOGO | TPMS |

sprzedam: Licznik Convers+ | chwilowo Grabarka |
orion512 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.