Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-07-2009, 10:02   #1
milciu-tl
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2008
Postów: 15
Domyślnie świecąca kontrolka ładowania pomimo wymiany alternatora

posiadam focusa 2003 1.8 tdci.trzy miesiące temu zauważyłem ,że co kilka dni przepala się któraś żarówka, więc sprawdziłem prąd ładowania który okazał się faktycznie za wysoki.Kupiłem nowy alternator i po wymianie kolejny pomiar był już właściwy.Kilka dni temu problem powrócił.Spaliła się jedna żarówka a wczoraj druga więc kolejny pomiar.Znowu mam za wysoki prąd ładowania.Co się dzieje, gdzie jest problem ?

milciu-tl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 10:28   #2
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Sprawdź akumulator, klemy i połaczenia masowe.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 11:00   #3
milciu-tl
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2008
Postów: 15
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

ale co ma akumulator do tego ?
milciu-tl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 11:26   #4
Jester
ford::expert
 
Zarejestrowany: 08-05-2007
Skąd: Częstochowa
Model: Focus
Silnik: 1,8 TDCi
Rocznik: 2004
Postów: 2,379
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Jeśli masz słaby akumulator to powstają skoki napięcia samoistnie albo podczas załączania odbiorników. Uruchomienie powoduje znaczne obciążenie akumulatora, który trzeba szybko naładować co obciąża alternator i powoduje przyspieszone zużycie szczotek co moze objawiać się wahaniami napięcia. Żarówki nie lubią takich skoków.
__________________
Jeździsz jak wariat? Jesteś nadzieją polskiej transplantologii.
http://www.spritmonitor.de/en/detail/237674.html
Jester jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 15:36   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Jester ma sporo racji, akumulator o ograniczonej pojemności (np zużyte, o ograniczonej powierzchni płyty lub za niski poziom elektrolitu) może zakłócać prawidłową pracę alternatora (regulatora napięcia) powodując duże skoki napięcia.

Jest teoria, że w Focusach ma być duże napięcie ładowania, rzędu 14,6 - 14,8 V - spotkałem się z takim twierdzeniem wiele razy - i że tak ma być. Nie wydaje mi się, że tak ma być, te twierdzenia mają prawdopodobnie uzasadnienie w odczytach pokładowego wskaźnika, ale myślę, że system przekłamuje wskazania.

Milciu-tl, szkoda, że nie podałeś wartości napięć o których piszesz. Najlepiej, jeżeli przy średnich obrotach silnika wynosi 14,4V, mierzone miernikiem na klemach akumulatora. W tdci nie powinno spadać poniżej 14,0V pod obciążeniem nawet na wolnych obrotach.
Mierzone miernikiem, jeżeli stale przekracza 14,6V, to jest źle - powoduje to przeładowanie akumulatora (zbyt duży prąd ładowania), uszkodzenie płyt i gotowanie się elektrolitu.

W przypadku zbyt dużego napięcia nie musisz zmieniać całego alternatora, wystarczy zmienić regulator. Sprawdź, jakie napięcie ma przy zgaszonym silniku akumulator - powinno być ok 12,8V, w super stanie nawet 13V.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 15:58   #6
milciu-tl
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2008
Postów: 15
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

kilka minut temu mierzyłem napięcie na włączonym silniku z włączona dmuchawą i miernik wskazywał 15,45 .Zaraz jeszcze sprawdze co będzie na wyłączonym silniku.Co do wymiany samego regulatora to chyba nie jest taka prosta sprawa.Jeżeli któryś z "kolegów" wie coś na ten temat to proszę o wskazówkę.PS bardzo dziękuje za podpowiedzi.
milciu-tl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 18:16   #7
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,986
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Masz dużo za duże napięcie ładowania. Moim zdaniem twój akumulator przeszedł gehennę, może być do wymiany - w te upały musiał nieźle się zagrzać...

Wymiana regulatora jest prosta, trzeba jednak wyjąć alternator. Regulator stanowi całość (prawdopodobnie, nie znam Focusa dobrze) ze szczotkotrzymaczem i wymienia się po wyjęciu alternatora w 10 minut.
Np: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Zanim sam będziesz zmieniał regulator, upewnij się, jaki masz alternator.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 25-07-2009 o 18:19
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 20:38   #8
milciu-tl
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2008
Postów: 15
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

napięcie na wyłączonym silniku to 12.65.Jest jeszcze jedna sprawa -czasami podczas jazdy włącza mi się kontrolka od ładowania akumulatora ( raczej braku ładowania )ale wystarczy ,że włącze ogrzewanie szyby i kontrolka gaśnie.Załoze jutro akumulator od kolegi auta i zobacze co się będzie działo.
milciu-tl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-07-2009, 20:40   #9
Łukasza
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 29-07-2007
Skąd: dolny śląsk
Model: Focus X100
Silnik: 1.6
Rocznik: 2003
Postów: 222
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Zakładam, że mierzyłeś zwykłym miernikiem. Niedawno też myślałem, że mam zbyt duże/zbyt niskie napięcie. Pojechałem do jednego warsztatu i wyszło 15,6 jakoś podobnie jak u Ciebie (zwykły miernik). Dzwonie do mojego elektryka to mi powiedział, żebym nie ufał badaniu na zwykłym mierniku bo on może mocno zawyżać/zakłamywać i podjechał po pracy do niego to mi zmierzy na swoim ste... coś tam (nie pamiętam nazwy:/) - ale to urządzenie ponoć b.precyzyjnie mierzy napięcie. Przyjechałem - zmierzył i wyszło 14.6V... Pokazywał mi to na tym swoim urządzeniu był tam też wykres - nie było zakłuceń, wachań itp
A w trybie serwisowym auta pokazywało mi 13.2 na odpalonym także w ogóle cyrki...

Wg książki jak jednak masz zbyt duże napięcie to regulator do wymiany, dostęp w focusie jest dobry także nie powinni Cię mocno skasowaćGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Łukasza jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-07-2009, 19:10   #10
milciu-tl
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 17-12-2008
Postów: 15
Domyślnie Odp: problem z ładowaniem pomimo wymiany alternatora

Nie jest to wina akumulatora.Założyłem inny akumulator i nic sie nie zmieniło.Prąd jaki dostaje akumulator to około 20 A.Chyba czeka mnie serwis.Tylko co z tego ,że może zrobią jak za dwa lub trzy miesiące będzie to samo.
milciu-tl jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:31.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.