Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-03-2024, 16:03   #1
Jaarof
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 27-03-2024
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Witam,

Jestem od paru dni mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem Forda Mondeo MKIV z silnikiem diesel 2.2 TDCI, 200km, 2011 rocznik, wersja TITANIUM S.

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji odnośnie panelu i jego oświetlenia. Na załączonych zdjęciach nie świecą się wszystkie przyciski. Przyciski działają, po naciśnięciu świeci dioda (o ile jest na przycisku), ale w nocy przycisków nie widać. Domyślam się że tak nie powinno być i moje pytanie - trzeba wymieniać cały panel, pojedyncze przyciski, a może jest tam jakaś dioda która podświetla przyciski i wystarczy ją podmienić (nie licząc przycisków z osobną diodą, tak jak grzanie szyby) ?

Nie chciałem zakładać kolejnego tematu w innym dziale, więc mam nadzieję że to nie będzie problem jak zapytam o jeszcze coś. Mam popsuty przycisk - Jak go można wymienić i jakbym chciał go kupić, to jak go szukać ? Jak wpisuje "przycisk podsufitka" albo "przycisk oświetlenie podsufitka" to pokazuje się wszystko tylko nie to.

Ostatnie 2 pytania - Termostat i "temperatura chłodnicy". W którym miejscu jest czujnik ? bo po przejechaniu 150km na trasie (temperatura na zewnątrz około 4-5 stopni), komputer pokazywał mi temperaturę ok 60stopni na chłodnicy. Jak miałem problemy z termostatem w innym aucie, to znacznie wzrastało spalanie, a tutaj - trasa 6,5l/100, w mieście około 7,6l/100 - co jest dość mało, a na pewno za mało jak na uszkodzony termostat. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to powinno być ? Dodam że jak wypalał DPF to temperatura na chłodnicy była 90 stopni, a dzisiaj przy temperaturze na zewnątrz ~19 stopni, temperatura chłodnicy pokazywała 90 stopni.

Ostatnie pytanie, od niedawna mieszkam w Gliwicach i nie mam tu żadnego mechanika magika. Czy znacie kogoś w okolicy, kto ewentualnie mógłby się zająć tymi problemami które wyżej wypisałem ?

Pozdrawiam
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Zdjęcie WhatsApp 2024-03-26 o 21.15.35_f9bd1d0a.jpg (91.9 KB, 13 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zdjęcie WhatsApp 2024-03-26 o 21.15.36_e6adf9a2.jpg (76.3 KB, 16 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zdjęcie WhatsApp 2024-03-26 o 21.15.36_2ca64a6f.jpg (93.5 KB, 12 wyświetleń)

Jaarof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-03-2024, 14:11   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Napisał Jaarof Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bo po przejechaniu 150km na trasie
Wskaźnik temperatury ma tylko kilka stanów, nie pokazuje prawdziwej temperatury silnika. W programie diagnostycznym (przez OBD) temperatura powinna być wskazywana właściwe.
Co do przycisków można spróbować rozbierać i wymieniać diody podświetlenia, albo cały panel.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-03-2024, 14:29   #3
Antej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 15-08-2014
Model: exKa/Fusx2/Foc
Silnik: Brak informacji
Rocznik: Brak informacji
Postów: 7,486
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
rozbierać i wymieniać diody podświetlenia
to wcale nie musi być źródło problemu
Antej jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2024, 17:46   #4
Jaarof
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 27-03-2024
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wskaźnik temperatury ma tylko kilka stanów, nie pokazuje prawdziwej temperatury silnika. W programie diagnostycznym (przez OBD) temperatura powinna być wskazywana właściwe.
Co do przycisków można spróbować rozbierać i wymieniać diody podświetlenia, albo cały panel.
Czyli mam rozumieć że na temperaturę chłodnicy która jest pokazywana na komputerze, może mieć wpływ temperatura otoczenia ? I to że pokazuje ~60 stopni przy przejechaniu dużej ilości KM, nie ma tak na prawdę znaczenia - (chyba że przekroczy górne widełki 120stopni), bo temperatura silnika jest pokazywana tylko w programie diagnostycznym i niska temperatura chłodnicy jest prawidłowa, a wręcz wskazana ?

Jeździłem wcześniej "nieśmiertelnym" Passatem B5 i tam zasada wskaźnika temperatury była jak w większości aut - 90 stopni = prawidłowo, poniżej 90 stopni = termostat, powyżej = również termostat i zacznij się martwić

Gdzieś mi się rzuciło w oczy, że jest możliwość wgrania aktualizacji do Forda, która pokazuję też inne temperatury, prawda to ?

Cytat:
Napisał Antej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
to wcale nie musi być źródło problemu
Co może być problemem ? Niestety w takich sprawach jestem laikiem. Jak dla mnie kiedy nie świeci część przycisków, to są popalone albo do wymiany, jakby wszystkie nie działały albo konkretnie cały panel od klimatyzacji, albo cały panel od radia to pewnie szukałbym problemu gdzieś głebiej.

Ostatnio edytowane przez Jaarof ; 29-03-2024 o 17:56 Powód: Nie wstawiły się cytaty
Jaarof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2024, 19:29   #5
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Napisał Jaarof Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
I to że pokazuje
To znaczy, że po osiągnięciu mniej więcej 50 stopni wskaźnik zaczyna się podnosić, od 70 do 119 pokazuje 90 (a nawet 89), a powyżej idzie maksymalnie.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2024, 22:46   #6
Jaarof
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 27-03-2024
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

No dobra, a to jak jest poniżej kreski "60" albo na kresce "60" i wskaźnik się w ogóle nie podnosi po długiej jeździe ? A momencie jak jest ciepło na dworze to wskaźnik rośnie do środka między 60 a 120 (czyli obstawiam że na 90stopni) ? Bo dalej mnie zastanawia od czego to jest zależne i czy to są prawidłowe wskazania.
Jaarof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2024, 15:15   #7
arkmyl12
ford::advanced
 
Imię: Arek
Zarejestrowany: 11-06-2010
Skąd: Wrocław
Model: Mondek / Transit Connect
Silnik: 2,0 tdci /1,5 Ecoblue
Rocznik: 2018 / 2022
Postów: 493
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Proszę bardzo - lampka [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez arkmyl12 ; 30-03-2024 o 15:17
arkmyl12 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2024, 16:15   #8
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Napisał Jaarof Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
od czego to jest zależne
Od oprogramowania licznika. To niestety normalne.
Cytat:
Napisał Jaarof Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
w ogóle nie podnosi po długiej jeździe ?
To wtedy może być termostat. Jeśli po takiej jeździe wskazówka leży, a przewody do chłodnicy są letnie, to bym termostat wymienił.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2024, 16:45   #9
Jaarof
ford::amateur
 
Imię: Jarek
Zarejestrowany: 27-03-2024
Skąd: Gliwice
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCi
Rocznik: 2011
Postów: 5
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Cytat:
Proszę bardzo - lampka [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Dziękuję !

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To wtedy może być termostat. Jeśli po takiej jeździe wskazówka leży, a przewody do chłodnicy są letnie, to bym termostat wymienił.
W takim razie zobaczę wracając ze świąt jaka będzie temperatura przewodów po przejechaniu ~50km i czy wskazówka coś podskoczy.

Przepraszam że tak dopytuję, pierwszy raz się spotkałem z czymś takim. Zawsze mi się wydawało że jak termostat jest walnięty to wyjdzie na spalaniu że coś jest nie tak. A w tym przypadku spalanie pokazuję idealnie małe, a wskaźnik elektroniczny temperatury chłodnicy również pokazuję niską temperaturę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jaarof jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-03-2024, 16:54   #10
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,771
Domyślnie Odp: Brak oświetlenia na panelu, temp. chłodnicy, lampka

Może by w spalaniu wyszło, ale to trzeba prowadzić długie obserwacje w takich samych warunkach zewnętrznych. A jest nowy samochód, coraz cieplej, za dużo zmiennych.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:42.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.