Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Scorpio
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-10-2009, 16:11   #1
sylwus02
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-05-2008
Skąd: Słupsk
Model: scorpio mk3
Silnik: 2.3 16V DOHC
Rocznik: 1998
Postów: 147
Domyślnie Wysokie obroty

Witam , wczoraj pojawił się dziwny problem, spadł wężyk który idzie z pod osłony kolektora do "czarnej skrzynki" jeśli się nie mylę to zawór parowania paliwa , po założeniu i dodaniu gazu znów spadł i musiałem jechać około 30 km bez założonego wężyka ( popękał i był za krótki),dodam że to ten wężyk z grubszej rurki z grzybkiem, dzisiaj kupiłem nowy i po założeniu teraz po odpaleniu ma około 2 tys obr/mi , po dodaniu gazu i zdjęciu nogi z gazu wchodzi na "dzikie" wysokie obroty i dopiero po około 5 sekundach spadają ale znów do 2 tys/m, co to może być?

sylwus02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 12:37   #2
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

lewizna jakaś w dolocie pewnie.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:04   #3
sylwus02
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-05-2008
Skąd: Słupsk
Model: scorpio mk3
Silnik: 2.3 16V DOHC
Rocznik: 1998
Postów: 147
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

czyli co ? walnął kolektor? dzisiaj obejrzałem wszystkie wężyki i nic nie zauważyłem, zapalam ma 2 tys/m, dodaje gazu i dopiero po około 5 sekundach obroty spadają znów do 2 tys/m, nie muszę mówić jak to jest uciążliwe przy jeździe automatem, szarpie jak diabli dzisiaj o mało nie wjechałem w "tyłek" autka przede mną, masakra , a co myślicie o przepustnicy? odłączyłem wtyczkę od potencjometru położenia przepustnicy i nie było żadnej reakcji, czy to normalne?
sylwus02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:32   #4
AndreA21
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 20-10-2009
Skąd: wielkopolska
Model: Ford Focus
Silnik: 1.8 benzyna
Rocznik: 2000
Postów: 6
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

Witam też mam problem z obrotami. Raz jest dobrze, a innym razem 4000 i nie chce spadać. Chyba silniczek krokowy świruje. Przemyłem go ale problem pozostał.
AndreA21 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:43   #5
sylwus02
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-05-2008
Skąd: Słupsk
Model: scorpio mk3
Silnik: 2.3 16V DOHC
Rocznik: 1998
Postów: 147
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

no panowie, czekamy z kolegą AndreaA21 na propozycje...Struna a nie jest tak ,że jak łapie lewe powietrze to jest słaby i muli się a nie wchodzi na wysokie obroty?chociaż w przypadku scorupki to chyba żadne prawidła się nie sprawdzają
sylwus02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:44   #6
arthurw
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 24-02-2009
Skąd: konin
Model: Scorpio
Silnik: 2.0 8v
Rocznik: 1995
Postów: 366
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

panowie sprawdzcie stan swoich przeplywomierzy czy przypadkiem nie sa zabrudzone druciki
arthurw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:46   #7
sylwus02
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-05-2008
Skąd: Słupsk
Model: scorpio mk3
Silnik: 2.3 16V DOHC
Rocznik: 1998
Postów: 147
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

ja wczoraj wszystko przejrzałem i poczyściłem, i nic
sylwus02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:47   #8
sylwus02
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-05-2008
Skąd: Słupsk
Model: scorpio mk3
Silnik: 2.3 16V DOHC
Rocznik: 1998
Postów: 147
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

a dokładniej to o jakich wężykach mowa ? bo u mnie nie ma żadnych dodatkowych wężyków
sylwus02 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 18:47   #9
arthurw
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 24-02-2009
Skąd: konin
Model: Scorpio
Silnik: 2.0 8v
Rocznik: 1995
Postów: 366
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

hmm no to podlacz sie pod komputer moze tam cos wyjdzie Ja mialem problem z obrotami i mi wyszlo wlasnie blad przeplywki wystarczylo go tylko oczyscic
arthurw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-10-2009, 19:53   #10
Struna
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar Struna
 
Zarejestrowany: 03-10-2004
Skąd: Kraków/Skawina
Model: Volvo XC90
Silnik: 2.9 biTutbo
Rocznik: 2004
Postów: 6,092
Domyślnie Odp: Wysokie obroty

Cytat:
Napisał sylwus02 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Struna a nie jest tak ,że jak łapie lewe powietrze to jest słaby i muli się a nie wchodzi na wysokie obroty?
nie, nie jest z prostej przyczyny.
System pracuje w trybie "zamkniętej pętli" odczytując co chwilę ilość tleny w spalinach ( za pomocą sondy lambda ). Na tej podstawie sterownik silnika "wie" czy mieszanka spaliła się za ubogo, za bogato a może w sam raz. A skoro wie to i czyni odpowiednie korekty aby spalało się jak należy. Z innych czujników sterownik wie czy masz zamkniętą przepustnicę czy może otwartą, a jak otwartą to w jakim stopniu, wie o ilości zasysanego przez silnik powietrza, wie o temperaturze powietrza zasysanego, wie o temperaturze silnika ( i takei tam sobie jeszcze inne odczyty ). Na podstawie tychże odczytów jest w stanie precyzyjnie reagować na zaistniałe zmiany. Zaistniałą zmianą w tym wypadku jest dostarczenie większej ilości powietrza niż dobrał sterownik za pomocą zaworu biegu jałowego.

Sonda widzi zbyt ubogą mieszankę ( bo dostaje zbyt dużo powietrza na dawkę paliwa ) i sterownik momentalnie to koryguje podlewając większą ilością paliwa - obroty rosną. W międzyczasie "kmini" co by tu zrobić żeby obroty wróciły do normy, widzi, że TPS pokazuje zamkniętą przepustnicę więc przymyka nieco EBJ i znowu koryguje mieszankę. Obroty pomału zaczynają się obniżać ( albo i nie - zależy od nieszczelności ) . W dalszej perspektywie sterownik "uczy" się pracy z nowymi parametrami i buduje sobie mapę pracy z nimi ( zmienia parametry LFT i bierze korekty na odczyty z czujników ) . Niestety wszystko a swoje granice. O ile nieszczelność nei jest jakaś wielka to pewnie wystarczy zakresu regulacji do opanowania przez sterownik sytuacji. Ale jak nieszczelność jest spora to sterownik dojdzie do limitu zakresów regulacji i zanotuje odpowiedni błąd w pamięci stałej. Jeżeli jest to poważna usterka wpływająca na możliwość kontroli składu mieszanki to prawdopodobnie system przejdzie w tryb "otwartej pętli" i zacznie pracować na awaryjnej mapie ( tryb awaryjny )

To tak w sporym skrócie.
Struna jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:34.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.