Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-04-2004, 18:59   #1
romant
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-04-2004
Skąd: Gdynia
Postów: 53
Domyślnie [Mk3} Chip tunning Mondeo TDCI 130km

Witam wszystkich,

Od wczoraj jestem posiadaczem Mondka TDCI 130km interesuje mnie czy ktos juz montowal do swojego taki chip. Jesli tak to jakiej firmy i jakie wrazenia?



Pozdrawiam
Roman

__________________
MKIII TDCI 130km + CHIP
romant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2004, 19:39   #2
Pzy
ford::professional
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: W-wa
Postów: 1,487
Domyślnie

Generalnie chipowanie silnika nie polega na "montowaniu" jakiegość konkretnego chipa - czyli zmiany układu scalonego na inny.
Chodzi o zmianę mapy pracy silnika, czyli zmianę programu zawartego w pamięci Flash.
Większość dobrych tunerów zmienia INDYWIDUALNY program zawarty w KONKRETNYM egzemplarzu samochodu. Czyli najpierw zczytuje program z Flash'a, modyfikuje go i wgrywa zmodyfikowany program z powrotem do pamięci Flash.
Oczywiście są firmy, które mają gotowe programy dla danego modelu samochodu i typu silnika. W takim przypadku gdy podjeżdża dany model auta - tuner "sięga na półkę" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i wgrywa wcześniej przygotowany program.
Ja osobiście uwazam, że lepsza jest INDYWIDUALNA modyfikacja mapy, niż wgrywanie czegoś "standardowego", gdyż można w ten sposób w bardziej optymalny sposób dostosować mapę pracy silnika dla danego egzemplarza samochodu.

Drugi sposób to montaż BOX-a. To układ elektroniczny, zamknięty w niezależnej obudowie, który wpina się w obwód komputera. Generalnie jego zadaniem jest zwiększenie dawki paliwa - w ten sposób podnoszona jest moc. Jednak każdy dobry tuner powie Ci, że "BOX to zło" - to cytat jednego z nich Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Bo poprzez zmianę mapy silnika (czyli programu we Flash'u) można zmienić dużo więcej parametrów niż tylko zwiększenie dawki paliwa. Z kolei zaleta BOX-a to brak problemów z gwarancją - przed wizytą w ASO można po prostu wypiąć BOX-a i nie ma nawet śladu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W przypadku chipa trzeba z powrotem wgrać oryginalny program. Jednak po chipie z reguły zostaje ślad - bowiem aby przeprogramować Flash'a - konieczne jest wylutowanie układu scalonego i jego ponowne wlutowanie... Choć ASO niekoniecznie musi się zorientować, że coś było robione Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Skąd jesteś?
W Wawie można polecić co najmniej dwóch naprawdę dobrych tunerów.

P.S.
W temacie wrażeń po chipie możesz poczytać co nieco [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]...
__________________
Mondeo MkIII 2.0 TDDi sedan Ghia
...
moja przygoda z Fordem już się skończyła...
jednak miło wspominam wspólne chwile z moim Mondkiem
i 120.000 km, które wspólnie przemierzyliśmy...
Pzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2004, 21:13   #3
romant
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-04-2004
Skąd: Gdynia
Postów: 53
Domyślnie

Jestem z trójmiasta , troszke daleko do W-wy, ale czego sie nie robi dla samochodu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
Moj mondek nie jest juz na gwarancji wiec nie mam obaw jesli chodzi o tunning chipa.
Rzeczywiscie najlepiej byloby dobrac indywidualnie parametry do danego auta niz kupowac gotowca. Jednak pewnie takie rozwiazanie jest duzo drozsze.
Napisz z jakiej firmy skorzystales.

Szkoda, ze nie masz takiego samego silnika co ja, jestem ciekaw czy ktos juz "chipowal" taki silnik. Mam pewne obawy - bo skoro silniki TDCI 130km fabryczne maja problemy to co dopiero bedzie po podrasowaniu jednostki?.

Pozdrawiam
Roman
__________________
MKIII TDCI 130km + CHIP
romant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2004, 09:03   #4
Pzy
ford::professional
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: W-wa
Postów: 1,487
Domyślnie

Problemy z TDCi są najczęściej związane z korozją pompy wysokociśnieniowej, która pojawia się na skutek żrących właściwości paliwa. Chipowanie TDCi według mnie nie ma na ten fakt żadnego znaczenia, jeśli tankuje się dobre (pewne) paliwo.

W Wawie możesz śmiało skorzystać z usług:
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
lub
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

pozdrówki
__________________
Mondeo MkIII 2.0 TDDi sedan Ghia
...
moja przygoda z Fordem już się skończyła...
jednak miło wspominam wspólne chwile z moim Mondkiem
i 120.000 km, które wspólnie przemierzyliśmy...
Pzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2004, 14:58   #5
romant
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-04-2004
Skąd: Gdynia
Postów: 53
Domyślnie

Wielkie dzieki.

Pozdrawiam
Roman
__________________
MKIII TDCI 130km + CHIP
romant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2004, 17:37   #6
PiRat
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: Katowice
Postów: 23
Domyślnie

Dla porownania wykresy z boxem i chipem
__________________
Pozdrawiam PiRat TDCi 130/6
PiRat jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2004, 17:53   #7
PiRat
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: Katowice
Postów: 23
Domyślnie

i bx do wersji 2004 130 TDCi
__________________
Pozdrawiam PiRat TDCi 130/6
PiRat jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2004, 18:40   #8
Pzy
ford::professional
 
Zarejestrowany: 11-02-2004
Skąd: W-wa
Postów: 1,487
Domyślnie

431 Nm... No nieźle Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ciekawe tylko, jak ta skrzynia 6-ka z TDCi będzie sobie radzić z takim momentem... I jak sprzęgło to wytrzyma :twisted:
Podejrzewam jednak, że przy takich ustawieniach na BOX-ie dymił przy przyśpieszaniu jak Stefan Batory Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

P.S.
Pirat - zawirusowałeś swojego?
__________________
Mondeo MkIII 2.0 TDDi sedan Ghia
...
moja przygoda z Fordem już się skończyła...
jednak miło wspominam wspólne chwile z moim Mondkiem
i 120.000 km, które wspólnie przemierzyliśmy...
Pzy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-05-2004, 18:37   #9
tjacek
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 13-02-2004
Postów: 2
Domyślnie

Witam

Od pewnego czasu czytam to forum i kilka razy natrafiłem na wątki o silnikach TDCi i chipach do nich. Jako, że samochód z takowym posiadam, podzielę się więc pewnymi spostrzeżaniami. Po 3 kkm zdecydowałem się trochę „wzmocnić” moje auto i muszę przyznać, że jestem zadowolony z tej operacji. Niestety chip do tego modelu nie był dostępny i zmuszony byłem do zakupu box-a. Moje poprzednie doświadczenia z tego typu urządzeniami (VW Passat) nie były najlepsze. Miałem więc sporo obaw. Jak na razie (7 kkm) auto sprawuje się dobrze, nie dymi, pali tyle samo ile przed modyfikacją. Średnia z 7 kkm – 6,62 l/100 km. Przed założeniem box-a na hamowni okazało się, że samochód ma 139 KM. Po modyfikacji 153 KM i 389 Nm momentu obrotowego. Modyfikacje robiłem V-tech-u i w mojej opinii robią to profesjonalnie. Wzrost dynamiki jest zauważalny, szczególnie na wyższych biegach. Bez box-a w miarę płynne przyspieszanie kończyło się po przekroczeniu 3 tyś obr (ok. 180 km/h na szóstce) teraz samochód przyspiesza płynie w całym zakresie obrotów. Ponadto jazda z wyłączonym ESP na mokrej nawierzchni może być trudna nawet na 3 biegu, kiedy opony potrafią zerwać przyczepność przy gwałtownym przyspieszaniu. Ogólnie rzecz ujmując bardzo dobra dynamika tego samochodu jeszcze się polepszyła. Co ciekawe silnik po modyfikacji pracuje ciszej.
tjacek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2004, 20:21   #10
romant
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-04-2004
Skąd: Gdynia
Postów: 53
Domyślnie

Witam,

W koncu zmienilem program w ECU mojego mondka Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. . Zdecydowalem sie na wersje delikatniejsza , co by za mocno nie nadwyrezac silniczka. Szacowany przyrost mocy i momentu to jakies 20%. Musze przyznac, ze autko calkiem ladnie przyspiesza i nie dymi. Wyraznie czuc duzy przyplyw momentu obr. po dolozeniu gazu, jak rowniez motor ciagnie do konca obrotow.
Tunning przeprowadzilem w Chwaszczynie w firmie Bosch Service Tucholka & Szmidt. Czekam na montaż hamowni i jak tylko bede mial wyniki to zapodam wykresik.

Pozdrawiam

roman
MKIII TDCI 130km, a teraz zapewne wiecej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
MKIII TDCI 130km + CHIP
romant jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.