Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-05-2024, 15:26   #1
focusmk216
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2024
Model: Focus II
Silnik: 1.6 101 KM
Rocznik: 2008
Postów: 21
Domyślnie Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Wymieniona skrzynia biegów (używana) wraz z nowym kompletem sprzęgła i łożyskiem oporowym. Skrzynia zalana nowym olejem.

Na luzie słyszalne terkotanie, ustaje po wciśnięciu sprzęgła.

Mechanik po wymianie testował auto i nie zauważył nic niepokojącego, ale wydaje mi się że taki objaw nie jest normalny?

Z tego co wyszukałem w necie to piszą o takich możliwościach

1. Problem z łożyskiem oporowym (w moim przypadku było wymienione komplet z Schaefflera).
2. Problem ze skrzynią - wymieniona na używaną, podobno z przebiegiem około 130 tysięcy km, o ile to prawda to chyba za mało żeby łożyska w skrzyni się posypały? Nie ma żadnych problemow z wrzucaniem biegów itd.
3. Źle dobrany olej do skrzyni. Zalane olejem Febi SAE 75W-90 (GL5), z tego co podają to spełnia normę Forda. Skrzynia o odznaczeniu 3M5R7002NF.

Po wymianie były delikatne wycieki oleju spod skrzyni, ale mechanik stwierdził, że to z odpowietrznika i żeby kontrolować.

focusmk216 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2024, 15:47   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,863
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Co prawda inny samochód, ale mam tak samo na zimno. W mojej skrzyni wydaje się, że to końcówka łożysk (skrzynia B6).
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2024, 16:06   #3
focusmk216
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2024
Model: Focus II
Silnik: 1.6 101 KM
Rocznik: 2008
Postów: 21
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Jeśli możesz to zerknij na filmik czy podobnie słychać.
To u mnie jest skrzynia B5.
A zauważyłeś jakieś problemy z działaniem skrzyni?
focusmk216 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2024, 19:56   #4
Magdalena
ford::average
 
Imię: Magda
Zarejestrowany: 14-01-2022
Skąd: Grudziądz
Model: Ford focus
Silnik: 1.8 flexifuel
Rocznik: 2009
Postów: 107
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Normalnie czytam i nie dowierzam Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Identycznie jak u mnie... W lutym miałam wymieniony komplet sprzęgła, wymiana oleju na oryginalny fordowski, wymiana dwóch łożysk w skrzyni biegów bo miały delikatny luz oraz jakiś uszczelniacz w skrzyni.
Niecały miesiąc było nawet spoko. Ale było słychać szumienie, po wciśnięciu sprzęgła cisza. Teraz jest tragedia. Na zimnym strasznie terkocze, hałasuje ,wcisnę sprzęgło jest cicho ,puszczę to terkocze. Jak się nagrzeje jest troszeczkę ciszej , ale tak nie powinno być. Czasem biegi 1 ciężko rano wchodzi i inne biegi, ale tak to spoko jak się rozgrzeje. Za to wsteczny o wiele lepiej po wymianie oleju się włącza , nie zgrzyta.
Okazało się teraz że jest mokro pod skrzynią, myślałam że to z półosi leci bo tam uszczelniacze 2 razy puściły, lecz teraz mam tam oryginalne założone uszczelniacze. A co się okazało to leci ze skrzyni, na łączeniu skrzynia-silnik. Byłam z tym u mechanika 2 razy , który to robił, stwierdził że wymyślam że chyba nie słyszałam hałasującej skrzyni , że jest wszystko ok , a na temat tego wycieku jak to można nazwać to nie wyciek , to nawet nie olej , a jak zapytałam to co to jest , brak odpowiedzi. Że te mokre to zostało od odpowietrzania wysprzęglika.
Byłam u dwóch u innych mechaników potwierdzili, że jest wyciek ze skrzyni , że leci właśnie na łączeniu. Jeden z nich mówił że tam jeszcze inne łożyska hałasują w skrzyni i do wymiany prawdopodobnie. A że leci to może coś uszkodzili oby nie wałek atakujący. Ale myślę że możliwe że to wysprzęglik leci. Że trzeba zdejmować skrzynię znowu...
Skrzynia ib5, auto jak w profilu.

P.s. Może byliśmy u tego samego mechanika ? :-)

Ostatnio edytowane przez Magdalena ; 18-05-2024 o 19:59
Magdalena jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-05-2024, 20:30   #5
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,863
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Na filmiku było wciskane i puszczane sprzęgło? U mnie jest delikatniej, dość jednostajnie. Przez ponad 120 tysięcy (w międzyczasie wymiana oleju na Ravenol) nie zauważyłem różnić w pracy skrzyni oprócz tego lekkiego terkotania na luzie na zimno.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2024, 00:54   #6
focusmk216
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2024
Model: Focus II
Silnik: 1.6 101 KM
Rocznik: 2008
Postów: 21
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)



Nie to było tylko na luzie. Po wciśnięciu sprzęgła hałas całkiem ustępuje.
Jak wciskasz sprzęgło to też się ucisza?
Wcześniej miałem piski przy wciśniętym sprzęgle ale po wymianie łożyska oporowego to znikło.

To co mnie ciekawi, to czy np. zbyt duży poziom oleju w skrzyni może takie coś powodować.

Ostatnio edytowane przez Speedo ; 20-05-2024 o 09:08
focusmk216 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2024, 04:24   #7
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,863
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

To u mnie jest cały czas jednostajny dźwięk przy puszczonym pedale, po wciśnięciu całkiem znika. Wg mnie wysoki poziom oleju nie powinien tego powodować.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2024, 13:56   #8
Magdalena
ford::average
 
Imię: Magda
Zarejestrowany: 14-01-2022
Skąd: Grudziądz
Model: Ford focus
Silnik: 1.8 flexifuel
Rocznik: 2009
Postów: 107
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

U mnie też tylko na luzie jest terkotanie , jak wcisnę jest cicho. Ale i również pedał sprzęgła robi jakie puff po puszczeniu, głośniej chodzi
Magdalena jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2024, 16:16   #9
Fitch82
ford::average
 
Avatar Fitch82
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 05-05-2016
Skąd: Zamość
Model: Ford Focus MK3 Titanium
Silnik: 1.0 Ecoboost 125KM
Rocznik: 2012
Postów: 95
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Wpisuje sie na liste Focus MK3 1.0 125KM tyle ze u mnie to bardziej takie obijanie klepanie niz trekot po wciśnieciu sprzegla cisza
Fitch82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2024, 17:43   #10
focusmk216
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 02-03-2024
Model: Focus II
Silnik: 1.6 101 KM
Rocznik: 2008
Postów: 21
Domyślnie Odp: Terkotanie na luzie po wciśnięciu sprzęgła ustaje

Czy macie jakieś objawy ze strony skrzyni?
Czytałem trochę o podobnych problemach i w wielu wypadkach piszą, że to łożysko w skrzyni może dawać takie objawy.
Natomiast przy dodawaniu gazu na luzie nie słuchać jakoś głośnej tych odgłosów a przy kręceniu silnika też nie, tylko że silnik wtedy może to zagłuszać.

Przed wymianą skrzyni tego nie słyszałem, a była wymieniana razem ze sprzęgłem i łożyskiem oporowym.
Wymieniona skrzynia dużo lepiej chodzi i nie ma problemu z wypadaniem drugiego biegu, ale właśnie zauważyłem te odgłosy czego wcześniej chyba nie słyszałem.
focusmk216 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.