Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fusion
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-06-2014, 00:50   #1
lukey84
ford::beginner
 
Avatar lukey84
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 05-06-2014
Skąd: Wrocław
Model: Ford Fusion
Silnik: 1.4i Duratec 80KM
Rocznik: 2007
Postów: 11
Domyślnie Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

Witam,

Jako świeżo upieczony użytkownik Fusion rocznik 2007 1.4i 16v Duratec zastanawiam się, jak liczony jest wskaźnik zasięgu na paliwie.

Mam przykładowe obserwacje własne z mojego krótkiego doświadczenia z autem.

Stan przed wyjazdem: zasięg 627 km

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Stan po przejechaniu około 105 km w ruchu pozamiejskim: zasięg 520 km
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jak widać, komputer wyliczył, że zasięg zmalał o 107 km, gdy faktycznie przejechałem 105 km. Zatem wyliczenia wydają się być dość dokładne i wiarygodne.

Kolejne ciekawe spostrzeżenie: po powyższej podróży samochód odstał kilka godzin. Po ponownym uruchomieniu silnika, wartość z 520 km wskoczyła na jakieś 567 km. Jednak gdy ruszyłem, kilometry w zasięgu zaczęły dość szybko spadać, szybciej niż przejechane faktycznie kilometry. Tak jakby komputer się "kalibrował".

Kto wie w oparciu o co liczony jest tak naprawdę ten podawany zasięg? Czy jest to wartość oparta na elektronicznym wyliczeniu średniego spalania, chwilowego spalania? Czy wartość bierze się pośrednio z pływaka w baku?

Pytanie czy można polegać na tym wskaźniku robi się szczególnie istotne gdy paliwa w zbiorniku jest mało i wyświetlają się wartości poniżej 100 km. Zastanawiam się, na ile można być ich pewnym?

Pozdrawiam,
Łukasz

lukey84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2014, 14:10   #2
koba1993
ford::amateur
 
Imię: Zyzio
Zarejestrowany: 18-03-2013
Skąd: Wopławka
Model: focus
Silnik: 2.0
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

Z jednej strony, ja w swojej fuzji zaobserwowałem, że wyjeżdżając z terenu zabudowanego jadąc w trasie, pokonuje +- 1,5 km na 1 km zasięgu jaki pokazuje komputer. Z drugiej strony zauważyłem, że jak postawi się fusiona z górki, na parę minut (nie wyłączając go) wskaźnik poziomu paliwa nieco idzie do góry (logicznie samochód stoi z górki), a zasięg wzrasta. Następnie gdy ruszamy i zaczynamy normalną jazdę w miarę szybkim tempie zasięg zaczyna spadać. Więc sam nie wiem jak to do końca jest. Być może odczytuje informacje zarówno z pływaka w baku jak i pokonanych kilometrów.
koba1993 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2014, 19:14   #3
przemsky
ford::average
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Tychy
Model: CLIO IV GT
Silnik: 1.2 T
Rocznik: 2014
Postów: 85
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

Pojemność zbiornika paliwa w PB to 45l. Rezerwa to 4/5l najlepiej trzymać się kontrolki, tzn "księgowego" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. W cyklu mieszanym pokonasz ~600km, trzymając się średniego spalania ok 6,8l/km. Moim zdaniem obliczenia teoretyczne komputera nie są dokładne są to dane przebliżone, to samo dotyczy średniego spalania na 100km. W moim TDCi średnio trzeba dodać do wskazanej wartości ok 0,4/0,5l.
przemsky jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2014, 20:05   #4
koba1993
ford::amateur
 
Imię: Zyzio
Zarejestrowany: 18-03-2013
Skąd: Wopławka
Model: focus
Silnik: 2.0
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

A jak To wytlumaczyć z dieslem? Według mnie diesel spali mniej niż benzyna z taką samą pojemnością, a wartości na komputerze są takie same, po zatankowaniu do pełna. Czyli około 600km.

Zdjęcie gdzie jest pełny bak było robione zimą, wydaje mi się, że to też ma wpływ.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20140222_162221.jpg (92.1 KB, 28 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20140607_222935.jpg (76.1 KB, 25 wyświetleń)
koba1993 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2014, 20:29   #5
przemsky
ford::average
 
Imię: Przemek
Zarejestrowany: 05-09-2009
Skąd: Tychy
Model: CLIO IV GT
Silnik: 1.2 T
Rocznik: 2014
Postów: 85
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

U mnie po zatankowaniu zasięg wędruje na ok 870km. Jutro będę tankował to zrobię zdjęcie.

Znalazłem zdjęcie z 17 marca
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg WP_20140317_004.jpg (104.0 KB, 32 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez przemsky ; 23-06-2014 o 20:32 Powód: dodanie załącznika
przemsky jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2014, 21:07   #6
koba1993
ford::amateur
 
Imię: Zyzio
Zarejestrowany: 18-03-2013
Skąd: Wopławka
Model: focus
Silnik: 2.0
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

Jak zatankuje to też się pochwale. U mnie latem na pełnym zbiorniku pokazuje około 900 km, ale na zbiorniku w drodze do Belgii (1400 km) przejechałem na jednym zbiorniku 1081 kilometrów, Polska jak Polska, Niemcy 130 km/h nocą.
koba1993 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2014, 00:58   #7
lukey84
ford::beginner
 
Avatar lukey84
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 05-06-2014
Skąd: Wrocław
Model: Ford Fusion
Silnik: 1.4i Duratec 80KM
Rocznik: 2007
Postów: 11
Domyślnie Odp: Wskaźnik zasięgu na paliwie - jak działa?

Z lektury Waszych wpisów i z własnych doświadczeń wychodzi mi, że zasięg jest obliczany na podstawie czujnika poziomu paliwa w baku (pływaka) i w oparciu o pewne dane predefiniowane.

Wydaje mi się, że każdy konkretny model Forda (Fiesta, Fusion, benzyna, diesel itd.) ma ustaloną fabryczną wartość przeciętnego spalania. Pomiar z czujnika poziomu paliwa jest przeliczany (kalibrowany) na zasięg w kilometrach w oparciu o tą właśnie informację.

Stąd też, jadąc ekonomicznie na trasie, można uzyskać wynik lepszy od wskaźnika (zasięg maleje wolniej niż przejechane kilometry). Z kolei w mieście (spalanie wyższe niż średnia fabryczna) zasięg można tracić szybciej niż faktycznie przejechane km.
lukey84 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:34.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.